هوافضا- علوم هوا فضا
با حضور كارآفرینان ایرانی خارج؛

ابعاد مختلف مهاجرت در رویداد کانکت تاک بررسی گردید

ابعاد مختلف مهاجرت در رویداد کانکت تاک بررسی گردید

به گزارش هوا فضا، معاون مرکز تعاملات بین الملل معاونت علمی اظهار داشت: در نخستین رویداد گفت و گو محور کانکت تاک با دعوت از نسلهای مختلفی که در خارج از کشور تحصیل داشته اند، تمام جنبه های مهاجرت در سنین مختلف بررسی گردید.به گزارش هوا فضا به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، اولین رویداد گفت و گو محور کانکت تاک با موضوع «تجارب مهاجرت و بازگشت متخصصان و کارآفرینان ایرانی و اثرگذاری در اکوسیستم نوآوری و فناوری کشور» با حضور امیرحسین میرآبادی، سرپرست مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری اجرا شد.
مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، از اواخر سال ۱۳۹۳ برنامه هایی را تحت عنوان «همکاری با متخصصان و کارآفرینان ایرانی خارج از کشور» بمنظور انتقال دانش، تجربه، تخصص و ایده های فناورانه متخصصان ایرانی به داخل اجرا کرد.
رویداد «کانکت تاک» با هدف بهره برداری از تجارب متخصصانی که در اکوسیستم فناوری های روز دنیا فعالیت داشته اند در سالن کوشک باغ هنر تهران با حضور بنیان گذاران، مدیران و تعدادی از سخنرانان اجرا شد.
در ابتدای مراسم، سید علی حسینی، معاون مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری و بنیانگذار پلت فرم کانکت تاک، ضمن ابراز خرسندی از برگزاری این رویداد اعلام نمود: زمانی که این ایده از طرف ما به سازمان ها و ارگان ها به عنوان یک نهاد دولتی ارایه داده شد، اکثریت ما را از اجرای این برنامه دلسرد کردند و در همان نقطه بود که با هدف تغییر نگرش این سازمان ها فعالیت خودرا شروع کردیم.
وی افزود: خیلی از هموطنان ما در حوزه های مختلف علمی و تخصصی در کشور های مختلف فعالیت می نمایند و از سویی همه ما نسبت به کشور عزیزمان ایران، تعهد ویژه ای داریم و دوست داریم هر آن چه در توانمان است را برای وطنمان به کار گیریم. همین طور لازمه این امر فراهم کردن بستری در داخل کشور است که این متخصصان، پژوهشگران و پژوهشگران خارج از کشور مورد حمایت قرار گیرند و در داخل کشور امکاناتی در اختیارشان قراربگیرد که آنان علاقمند شوند و بتوانند به کشور خدمت کنند.
او اشاره کرد: مهاجرت به خودی خود نه یک امر مثبت است و نه یک امر منفی، بلکه یک امر کاملا شخصی است؛ ولی، چالش از آنجایی آغاز می شود که فرد بعد از مهاجرت، ارتباطش را با کشور خود قطع می کند.
۵ هزار شرکت توانمندی صادرات دارند
بنیانگذار پلت فرم کانکت اظهار داشت: مرکز تعاملات بین المللی علم و تکنولوژِی، شاخه بین الملل معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری است و سه ماموریت اصلی برای این مرکز تعریف شده است. یکی از ماموریت های آن کمک به شرکت های ایرانی دانش بنیان داخل کشور در عرصه توسعه صادرات محصولات دانش بنیان است. بعد از بررسی های لازم متوجه شدیم حدود پنج هزار شرکت دانش بنیان وجود دارد که برخی از این شرکتها توانمندی صادراتی دارند. دومین ماموریت کاری ما در عرصه بین الملل تبادلات علمی و فناوری با سازمان های دولتی در کشور های مختلف است و ماموریت سوم این مرکز، توسعه سرمایه انسانی است.
وی اشاره کرد: در اواخر سال ۹۳ ما یک پلت فرم به نام کانکت را راه اندازی کردیم. هدف ما اجرای یک برنامه منسجم، برای ایجاد پل ارتباطی بین متخصصان، پژوهشگران و کارآفرینان ایرانی که خارج از کشور هستند با موسسات داخلی مثل دانشگاه های برتر کشور، شرکت های دانش بنیان و …است.
حسینی اضافه کرد: در سال ۱۳۹۴ پرسشنامه هایی در میان ایرانیان خارج از کشور، با محتوای “انگیزه های همکاری با کشور” طرح شد و برخی از بهترین متخصصان ایرانی در آن نیز مشارکت داشتند. در آخر متوجه شدیم درصد بالایی از ایرانیان خارج از کشور که از بهترین دانشگاه ها فارغ التحصیل شده اند و یا در شرکت های دانش بنیان خارج از کشور کار می کنند، علاقمند هستند که در عرصه توسعه تکنولوژی و انتقال دانش به کشورشان کمک کنند ولیکن موانعی را نیز سد راه خود می بینند.
موانع ایرانیان خارج از کشور برای بازگشت و همکاری با ایران؛ از دغدغه شرایط مالی تا سربازی
او درباب موانع ایرانیان خارج از کشور نسبت به مقوله همکاری و فعالیت در ایران، اظهار داشت: دلایلی شامل دغدغه مالی و سربازی، پروسه زمان بر تایید مدارک و جذب در دانشگاه ها، عدم آشنایی با وضعیت علمی و فناوری کشور در عرصه تخصصی و … سبب این مشکل شده است.
بنیانگذار پلت فرم کانکت، اشاره کرد: وظیفه اصلی ما به عنوان مرکز معاونت علمی فناوری این است که زیر ساخت های لازم را جهت پشتیبانی از این افراد، فراهم نماییم.
طرح یک ایرانی تحصیل کرده در خارج/اصلاح شیوه های نگهداری از زیرساخت های کشور
در ادامه، دکتر علی زواشکیانی دانش آموخته دکتری مدیریت دارایی از دانشگاه تورنتو به عنوان نخستین سخنران رویداد سخنان خودرا شروع کرد.
این مدیر جوان منتخب مجمع جهانی اقتصاد در سال ۲۰۱۳ که بعد از اتمام تحصیلات خود به کشور بازگشته با تأسیس یک شرکت در پی اصلاح شیوه های نگهداری از زیرساخت های کشور است و به عنوان حلقه‌ی واسط صنعت ایران با خبرگان بین المللی عرصه‌ی مدیریت دارایی های فیزیکی عمل می کند.
وی به عنوان یکی از سخنرانان رویداد کانکت تاک حضور داشت.
زواشکیانی درباب انقلاب صنعتی چهارم و تاثیرات این پدیده بیان کرد: سال ۲۰۱۴ مفهوم انقلاب صنعتی چهارم را مجمع جهانی اقتصاد معرفی نمود و به مرور زمان مفهومی جهانی شد. پدیده انقلاب صنعتی چهارم، مجموعه ای از تکنولوژی ها است که می توانند تحولات بسیار گسترده ای را در حوزه دانش و فناوری ایجاد کنند. اگر ما یک روز را در این انقلاب از دست بدهیم، گویی سالیان زیادی به خواب رفته ایم.
وی ضمن تاکید بر وضعیت مطلوب تر ما در انقلاب چهارم نسبت به سه انقلاب قبل، بیان کرد: ایران در ۲۰۰ سال قبل چنین تاثیرگذاری را که امروزه در عرصه فناوری دارد، نداشته است.
او اعلام نمود: در سال ۲۰۱۰، کشورهای ایران و عربستان و ترکیه از نظر اقتصاد برابر بودند؛ اما امروزه اقتصاد عربستان ۶۰ درصد از ما بزرگ تر است و ترکیه نیز دو برابر ما است. این امر نشان دهنده این است که در ایران نگرانی نخبه ها بی علت نیست.
وی به نقل از یکی از اساتید دانشگاه هاروارد مطرح کرد: ایران جزو پنج کشور در دنیا است که جوانان آن به عنوان یک ملت، امکان دسترسی به تکنولوژی های متنوع بسیار زیادی را دارند.
زواشکیانی افزود: با نگاهی به تاریخ گذشته ایران متوجه می شویم کشور ما بعد از هر ویرانی، خودرا باز آفرینی کرده و این نوعی دلگرمی برای جوانان ایران است.
مدیرعامل اینشرکت مشاوره دارایی های فیزیکی در آخر سخنرانی خود اشاره کرد: هر ایرانی در هر کجای دنیا، برای ایران ارزش است و این ارزش به مفهوم ایفای نقش مثبت در هر جایی است که حضور داریم.
سخنران بعدی رویداد، دکتر سید مهدی خلیق رضوی، دانش آموخته دانشگاه کمبریج و مدیرعامل و بنیانگذار یک شتابدهنده ایرانی بود.
خلیق رضوی، متولد ۱۳۶۸ و دانش آموخته علوم کامپیوتر از دانشگاه تهران است. وی در سال پایانی تحصیل خود در دانشگاه تهران به هوش مصنوعی علاقمند می شود و پروژه لیسانس خودرا دراین زمینه به انتها می رساند. بعدا تصمیم می گیرد رشته هوش مصنوعی که شاخه ای از علوم شناختی است را در دانشگاه کمبریج انگلستان تا مقطع دکتری ادامه دهد.
بعد از این که دوره دکتری وی در کمبریج انگلستان تمام می شود، به عنوان محقق فوق دکتری به دانشگاهMIT امریکا می رود. خلیق رضوی حالا پس از سالها تحصیل و تحقیق در انگلستان و امریکا، به ایران بازگشته است.
بهتر است با یک لنز جدید به مهاجرت بنگریم
خلیق رضوی در سخنرانی خود درباب آینده بدون مرز اشاره کرد: بهتر است با یک لنز جدید به مهاجرت بنگریم. در آینده نه چندان دور مرزهای فیزیکی بسیار باریک می شوند و نکته قابل توجه تاثیرگذاری فعالیت فرد بر روی مردم دنیا و نسل آینده است.
ویرا عاملی، دانشجوی دکتری دانشگاه آکسفورد و فعال در عرصه سیاست گذاری سلامت هم که با موضوع استفاده از تکنولوژی در سیستم سلامت و سلامت روان در رویداد سخنرانی می کرد درباره ی تجربه های شخصی اش از مهاجرت اظهار داشت: تا آخر دوره دبیرستان در ایران بودم و بعد از گرفتن دیپلم ریاضی برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی به دانشگاه براون به آمریکا رفتم و در سال دوم دانشگاه که زمان انتخاب رشته بود، رشته بیوشیمی را انتخاب کردم. بعد از آخر دوره کارشناسی، به سبب علاقه به مسائل پزشکی و سلامت اجتماعی، به دانشگاه علوم پزشکی و بهداشت بوستون رفتم و دو مدرک کارشناسی ارشد در رشته علوم پزشکی و رشته اپیدمیولوژی و زیست آماری گرفتم. بعد از آن برای ادامه تحصیل در دوره دکتری در رشته «Social Intervention and Policy Evaluation»، عازم دانشگاه آکسفورد در انگستان شدم.
در دوران تحصیل در آمریکا در پروژه ای با موضوع چالش های خانه های بهداشت در کنیا با وزارت بهداشت این کشور مشارکت داشتم. همین طور تحقیقاتی را در کشورهای مالاوی و غنا انجام دادم.
طرح پژوهشی یک نخبه ایرانی برای چگونگی استفاده از تلفن ها در افراد مبتلا به «HIV»
پس از عزیمت به انگلستان در آستانه شروع تدوین رساله دکتری با همکاری سازمان جهانی بهداشت در آفریقای جنوبی بودم، اما در نهایت متوجه شدم که موضوع رساله من که پایبندی بیماران مبتلا به «HIV» به درمان بود، در ایران نیز قابل انجام است و میتوانم در حل مسأله ای از کشور خودم مؤثر باشم.
در دوره دکتری، تمرکز من بر نقش فناوری بر سلامت و بطور خاص چگونگی استفاده از تلفن های همراه هوشمند برای مراقبت از افرادی که در ایران با ویروس «HIV» زندگی می کنند، است. بدین ترتیب، کار بر موضوع رساله دکتری خود که پروژه ای مشترک با همکاری دانشگاه آکسفورد، مرکز تحقیقات ایدز ایران، دانشگاه علوم پزشکی تهران، دانشکده علوم پزشکی هاروارد و دانشکده علوم پزشکی دانشگاه بوستون بود را شروع کردم.
همکاری دانشجوی آکسفورد با ایران از طرق پلت فرم کانکت
این دانشجوی دکتری دانشگاه آکسفورد درباب نحوه آشنایی خود با “کانکت” افزود: در اوایل دوره دکتری از فراخوان معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری برای ارائه ایده های نوآورانه در مقر سازمان ملل نیویورک باخبر شدم. با مشارکت در این فراخوان، دیداری در سازمان ملل متحد با دکتر ستاری داشتم و بدین صورت زمینه آشنایی من با پلت فرم کانکت برقرار شد. هم اکنون نیز با آخر دوره دکتری، با کمک تسهیلات ارائه شده بوسیله این پلتفرم، زمینه ادامه همکاری من در ایران برقرار شد و الان در آستانه شروع دوره پسادکتری در دانشگاه صنعتی شریف هستم.
دکتر محمدرضا لرنژاد، دانش آموخته دکتری بیولوژی مولکولی از Heinrich Heine University Düsseldorf و مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان هم با اشاره به اینکه سال ها در اروپا تحصیل و کار می کرده و در اتریش هم شرکتی داشته است، گفت: در همان سال ها در رفت و آمد خود به ایران با مرکز تحصیلات تکمیلی در علوم پایه زنجان و موسسه بیوشیمی و بیوفیزیک دانشگاه تهران به عنوان استاد مشاور و راهنما همکاری می کردم. در یکی از سفرهایم به ایران، باخبر شدم یک نمایشگاه نانو درحال برگزاری است و چون بازدید از نمایشگاه برایم جالب بود به آنجا رفتم. بازدید از این نمایشگاه نقطه آشنایی من با پارک فناوری پردیس بود.
دکتر لرنژاد در آنجا با افرادی دیدار نمود که او را با پارک آشنا و به آن دعوت نمودند. دعوت را قبول کرد و با بازدید از پارک فناوری پردیس و گفتگو با افرادی که در آن فعالیت می کردند جذب محیط شد و تصمیم گرفت جهت زندگی با همسرش که همکارش هم بود به ایران بازگردد و شغلی تازه را در کشور مادری خود شروع کند.
لرنژاد اشاره کرد: موضوع بازگشت به کشور همیشه در ذهن من بوده؛ البته که طی این ۳۰ سال ارتباط خودرا با ایران قطع نکرده بودم و با دانشگاه های مختلف مانند دانشگاه تهران ارتباط داشتم. اما همیشه هدف من این بوده که بتوانم قسمتی از زحمات خانواده ام را جبران کنم و از طرف دیگر خدمتی به مملکتم کنم.
بررسی تمام جنبه های مهاجرت در سنین مختلف
وی افزود: هم زمان با شیوع ویروس کرونا به فکر تولید اقلام یک بار مصرف آزمایشگاهی افتادیم و بعد از سه سال برای نخستین بار در ایران، میکروتیوب پلاستیکی برای تست PCR را تولید کردیم.
در پایان رویداد، علی حسینی، معاون مرکز تعاملات بین الملل ضمن تشکر و تقدیر از تمامی حضار، اظهار داشت: در نخستین رویداد گفت و گو محور کانکت تاک با دعوت از نسل های مختلفی که در خارج از کشور تحصیل و فعالیت داشته اند کوشیدیم تمام جنبه های مهاجرت را در سنین مختلف بررسی نماییم.

1402/05/07
09:52:31
0.0 / 5
321
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان هوا فضا
هوا فضا هوافضا