هوافضا- علوم هوایی
در هفته پژوهش؛

پروژه های پژوهشی ارزآور و بومی حمایت می شوند

پروژه های پژوهشی ارزآور و بومی حمایت می شوند

هوا فضا: در نمایشگاه هفته پژوهش امسال پروژه های ارزآور و بومی با عنایت به شرایط تحریم مورد حمایت قرار می گیرند و 100 میلیون تومان در چارچوب گرنت به فناوران برتر تعلق خواهد گرفت.به گزارش هوا فضا به نقل از مهر، هفته پژوهش هر ساله با اهدافی چون شناسایی توانمندی های پژوهش و فناوری مراكز تحقیقاتی، شناسایی و معرفی پژوهشگران برتر، امكان تجاری سازی یافته های پژوهش و فناوری (فن بازار) و فراهم كردن فضای همكاری بین پژوهشگران برگزار می گردد.
«بیستمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری، فن بازار» امسال در حالی از ۲۳ آذرماه شروع می شود و تا ۲۸ آذرماه ادامه دارد كه همزمان با آن هفتمین «نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران» به مدت سه روز از ۲۶ تا ۲۹ آذرماه انجام خواهد شد. شعار امسال هفته پژوهش «پژوهش اثربخش، فناوری ارزش آفرین و رونق تولید» در نظر گرفته شده است.
دانش آموزان میهمان پارك های علم و فناوری می شوند
در نخستین روز از هفته پژوهش، زنگ پژوهش با حضور وزرای علوم و آموزش وپرورش در یكی از دبیرستان های تهران نواخته می شود؛ در این مراسم از ۲۸ دانش آموز برتر تقدیر شده و دانش آموزان میهمان مراكز پژوهشی و پارك های علم و فناوری خواهند بود تا از نزدیك با عملكرد این مراكز آشنا شده و انگیزه مضاعفی برای ادامه تحصیل در سطوح عالی داشته باشند.
جایگاه بیانیه گام دو انقلاب در هفته پژوهش
عبدالساده نیسی مدیركل دفتر حمایت و پشتیبانی امور پژوهشی و فناوری وزارت علوم در تشریح جزئیات برنامه های این هفته به خبرنگار مهر اظهار داشت: یكی از روزهای هفته پژوهش و فناوری، به نام بیانیه گام دوم در پژوهش و فناوری نام گذاری شده كه دانشگاه های علوم انتظامی و پژوهشگاه علوم و قرانی قم برنامه ها و نشست هایی را در این خصوص در نظر گرفته است.
توجه ویژه به حوزه فناوری در نمایشگاه در شرایط تحریم
نیسی درباره تفاوت نمایشگاه پژوهش امسال با سال گذشته، اظهار داشت: امسال به این علت كه شرایط تحریم قرار داریم، باید به تقاضاهای فناوری در امتداد حل مشكلات كشور در نمایشگاه توجه ویژه ای شود و از این شرایط بعنوان یك فرصت استفاده نمود. امسال تمركز بر این است كه بوسیله شركت های دانش بنیان و پژوهشگاهها به نیاز صنعت پاسخ دهیم.
مدیركل دفتر حمایت و پشتیبانی امور پژوهشی و فناوری وزارت علوم با اشاره به اینكه همزمان با افتتاحیه نمایشگاه در روز ۲۶ آذرماه، از پژوهشگران و ایده های برتر تجلیل خواهد شد، اظهار داشت: روز جمعه ۲۹ آذرماه آیین اختتامیه بیستمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار برگزار می شود.
حمایت از قراردادهای فناوری تا سقف ۲ میلیارد تومان/كاهش بودجه نسبت به سال گذشته
بهنام طالبی معاون اداره كل برنامه ریزی و امور فناوری وزارت علوم در گفتگو با خبرنگار مهر، اعلام نمود كه مقرر است امسال از قراردادهای فناوری در نمایشگاه هفته پژوهش تا سقف ۲ میلیارد تومان حمایت شود.
طالبی اظهار داشت: بودجه حمایتی امسال با كاهش روبروست چونكه سال قبل ۳ و نیم میلیارد تومان یارانه به قراردادها اختصاص داده شد و تابحال رایزنی ها با صندوق نوآوری شكوفایی و معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری نتیجه نداده است و تا همان سقف ۲ میلیارد تومان قراردادها مورد حمایت قرار می گیرند.
معاون اداره كل برنامه ریزی و امور فناوری وزارت علوم افزود: سال قبل از ۲۷۹ مورد تفاهم نامه، ۱۰۸ قرارداد دریافت شد كه از این تعداد در نهایت ۴۴ قرارداد را مورد حمایت قرار دادیم.
از چه قراردادهایی امسال حمایت می شود؟
وی در توضیح بیشتر اظهار داشت: امسال قراردادهایی مورد حمایت قرار می گیرند كه نخست بومی (ساخت داخل) و جزو اولویت های كشور باشند، دوم اینكه بتوانند ارزآوری برای كشور داشته باشند و اشتغال ایجاد كنند و در نهایت بتوانند در بخش صادرات موفق ظاهر شوند. همین طور مقرر است صد میلیون تومان نیز در چارچوب گرنت فناوری به فناورانی كه در ارزیابی ها بعنوان برتر انتخاب شوند، اختصاص داده شود.
طالبی با بیان این مطلب كه در نمایشگاه امسال در مجموع ۱۲۴ مركز علمی در نمایشگاه ثبت نام كرده اند كه شامل ۴۱ دانشگاه، ۲۴ پژوهشكده، ۳۴ پارك علم و فناوری و ۲۵ مركز رشد و موسسات خصوصی است، اظهار نمود: با عنایت به آمار ستاندن شده تا امروز ۳۵۸۲ فناوری در سامانه TRL ثبت شده است.
معاون اداره كل برنامه ریزی و امور فناوری وزارت علوم افزود: استان البرز با ۷۵۲ طرح، استان تهران با ۶۶۱ طرح، استان گلستان با ۲۱۰ طرح به ترتیب بیشترین تعداد طرح های ثبت شده را به خود اختصاص داده اند. در نمایشگاه امسال نیز ۶۰ استارتاپ در ۳ غرفه مجزا حضور خواهند داشت.
۷۰ تكنولوژی جدید رونمایی می شود
وی با اشاره به اینكه امسال حدود ۷۰ تكنولوژی جدید در نمایشگاه رونمایی خواهد شد، اظهار داشت: علاوه بر معرفی فناوری و رونمایی از تكنولوژی جدید، شاهد عرضه فناوری به سرمایه گذاران در نمایشگاه خواهیم بود. در ساعات برگزاری نمایشگاه، ۳۲ عنوان كارگاه های آموزشی تخصصی نیز پیش بینی شده كه در بیستمین نمایشگاه برگزار می شود.
برگزاری نشست مدیران ارتباط با صنعت با حضور مسولان پژوهشی/تقدیر از ۱۰۰ طرح برگزیده دانشگاهی
یكی دیگر از برنامه های هفته پژوهش، برگزاری نشست مدیران ارتباط با صنعت دانشگاه ها و پژوهشگاه ها همزمان با هفته پژوهش با حضور معاونان و مدیران پژوهشی وزارتخانه ها و دستگاه های اجرائی است. این جلسه در روز چهارشنبه ۲۷ آذر ماه در نمایشگاه بین المللی انجام می شود. برگزاری رویداد الگوها و راهكارهای نوین در ارتباط با همكاری دانشگاه ها با صنعت و جامعه از دیگر برنامه هاست كه در همین رابطه مقرر است ۱۰۰ طرح برگزیده دانشگاه ها مستندسازی و در همین روز منتشر و از طرح های برگزیده تقدیر شود.


منبع:

1398/09/20
17:33:03
5.0 / 5
4531
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
هوا فضا هوافضا