علوم هوا فضا

موزه ها علم را به نسل آینده منتقل می کنند

موزه ها علم را به نسل آینده منتقل می کنند

به گزارش هوا فضا، رئیس کمیته ملی موزه ها با اشاره به اینکه موزه ها می توانند نقش آموزش مادری داشته باشند، اظهار داشت: موزه های علم و فناوری می توانند علم را به نسل آینده منتقل کنند و آن چه مورد نیاز نسل آینده است، می تواند از راه موزه علم منتقل شود.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، سیداحمد محیط طباطبایی در نشست تخصصی «شب موزه ملی علوم و فناوری ایران» که عصر یکشنبه، ۵ شهریور ماه همزمان با بزرگداشت زکریای رازی برگزارشد، اظهار داشت: تعریف موزه به صورت مداوم درحال تغییر است. بعضی از پدیده ها بعد از جنگ جهانی دوم در شکل جدید به وجود آمدند و ماحصل نتایج بعد از جنگ هستند. موزه یک اصل است و تعریف های آن خیلی دقیق نیست و این تعاریف برپایه نیازهای بشری است.
وی با اشاره به اینکه دانشگاه ها، پارک های علم و فناوری و موزه های علم و فناوری در ترویج علم نقش دارند، اظهار نمود: پرسش «تفاوت نقش موزه ها با دانشگاه ها و پارک های علم و فناوری در ترویج علم چیست؟» را مطرح می کنم. موزه ها یک نگاه به جامعه دارند و آن نگاه موزه ای است. این طور مطرح می شود که ما در موزه ها به گذشته فکر می نماییم، در حالیکه چنین مسئله ای وجود ندارد و ما به آینده می اندیشیم. به عبارت دیگر میتوان گفت، ما گذشته را برای آینده می خواهیم و می خواهیم اطلاعات گذشته را برای آینده داشته باشیم.
رئیس کمیته ملی موزه ها – ایکوم ایران با اشاره به اینکه بشر به دنبال این بود که تمام اطلاعات را به صورت یکجا جمع آوری کند، اضافه کرد: بشر با کمک هوش مصنوعی می تواند تمام دیتا را در کنار یکدیگر داشته باشد. من بر این باور هستم که موزه ها نقش حافظه بشری را دارند و موزه های علم و فناوری می توانند جریان علم را از یک فرهنگ به فرهنگ دیگر منتقل کنند. این مورد در سیکل علمی هم تأثیر دارد، یونان در مقطعی از زمان مرجع علمی بود، اما ایران عصر اشکانی به جایگاه مهمی در زمینه فلسفه دست یافت. بعد از سقوط اشکانی، تحول اسلامی شکل گرفت و دانشمندان بزرگی چون ابن سینا و فارابی ظهور کردند که به ترتیب خویش را جانشین ارسطو و افلاطون می دانستند. علم در دوران جنگ های صلیبی هم نقل مکان کرد.
وی در رابطه با نقش موزه ها در زمینه آموزش، اظهار داشت: موزه ها می توانند نقش آموزش مادری داشته باشند؛ یعنی این که آموزه ها را به نسل آینده منتقل کنند. موزه های علم و فناوری می توانند علم را به نسل آینده منتقل کنند و آن چه مورد نیاز نسل آینده است، می تواند از راه موزه علم منتقل شود.1402/06/06
10:10:43
0.0 / 5
393
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
لینک دوستان هوا فضا
هوا فضا هوافضا