علوم هوا فضا
رئیس صندوق نوآوری و شكوفایی مطرح كرد

ایجاد منابع مالی پایدار برای دانشگاه ها با توسعه زیست بوم نوآوری

ایجاد منابع مالی پایدار برای دانشگاه ها با توسعه زیست بوم نوآوری

به گزارش هوا فضا، رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی با تکیه بر نقش دانشگاه ها در توسعه زیست بوم دانش بنیان، اظهار داشت: خیلی از شرکتهای دانش بنیانی که امروز به درآمدهای هزار میلیارد تومانی رسیده اند، خاستگاه شان دانشگاه بوده است.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، دکتر محمدصادق خیاطیان، رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی و عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی در مجمع دانشگاهیان انقلاب اسلامی که دار دانشگاه امیرکبیر برگزار شد، اظهار نمود: در دهه گذشته دانشگاه های دنیا به سمت کارآفرینی و اقتصاد برپایه فناوری حرکت کرده اند. یک مثال مهم در این حوزه دانشگاهMIT است که حدود ۵۲ استارت آپ یونیکورنی (یک میلیارد دلاری) دارد. برای مثال فارغ التحصیلان این دانشگاه کسب و کارهایی تاسیس کرده اند که تنها ۵۲ شرکت از آنها به بیشتر از یک میلیارد دلار درآمد دست یافته اند. برای نمونه شبکه اجتماعی لینکدین یک نمونه از همین کسب وکارهایی است که فارغ التحصیلان این دانشگاه تشکیل داده اند. آمارها نشان داده است که هر ۱۰۰ فارغ التحصیل دانشگاه MIT عامل تاسیس ۱۸ استارت آپ هستند.
وی ادامه داد: این مسئله نشان دهنده یک بلوغ است که دانشگاه در دنیا به منشأ و مبدأ فناوری و کسب وکارهای نوآورانه تبدیل گشته است. ما هم باید در کشور به این سمت حرکت نماییم. امروز وقتی موفقیت شرکتهای دانش بنیان را بررسی می نماییم، مشخص می شود که خاستگاه اغلب آنها، دانشگاه بوده است.
رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی اظهار نمود: امروز شرکتهای دانش بنیانی را می شناسیم که در چارچوب یک هسته دانشجویی با یک میلیارد تومان وامی که از صندوق دریافت کرده اند، حالا به فروش بیشتر از هزار میلیارد تومان محصولات خود رسیده اند. این نشان داده است که زیست بوم نوآوری در دانشگاه های ما می تواند منشأ رشد و بالندگی باشد و لزوم و نیاز امروز فناوری و اقتصاد کشور است.
خیاطیان در ادامه این جلسه با بررسی روند توسعه نوآوری در کشور، اظهار داشت: اگر بخواهیم روند توسعه نوآوری در دانشگاه های کشور را دسته بندی و دوران گذار کشور به سمت اقتصاد دانش بنیان را ترسیم نماییم، باید گفت در دهه اول بعد از انقلاب دانشگاه های ما آموزش محور بودند و مأموریت اصلی که برای دانشگاه تعریف شد، به تربیت نیروی انسانی ختم می شد. البته این مسئله در آن برهه نیاز کشور بود. بعد از انقلاب نیازمندی در حوزه تربیت نیروی انسانی و آموزش محسوس بود و با سیاستگذاری خوب و جهت گیری بموقع و توسعه دانشگاه و دیگر زیرساخت ها، کشور در تربیت نیروی انسانی، موفق عمل کرد.
وی افزود: دانشگاه های کشور در دهه اول انقلاب با مشکل جذب هیات علمی مواجه بودند و ظرفیت آموزش عالی کشور در تحصیلات تکمیلی خیلی کم بود. امروزه نیاز ما در زمینه تربیت نیروی انسانی متخصص خیلی کم شده و این نکته به خاطر سیاستگذاری های درست، جذب استادان متخصص در دانشگاه ها و در نهایت توسعه زیرساخت های آموزش بوده است.
عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی تصریح کرد: در مرحله دوم و سالهای بعد از جنگ تحمیلی حوزه پژوهش در اولویت دانشگاه ها قرار گرفت و مأموریت های مبتنی بر پژوهش های دانشگاهی تقویت شد. در این دوره زیرساخت های پژوهشی بنیان گرفت و سیاست های کلی علمی بر توانمندکردن استاد و دانشجو در حوزه پژوهش متمرکز شد، روندی که هنوز هم امتداد دارد.
رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی ضمن اشاره به این که از اوایل دهه هشتاد، کشور حرکت خویش را به سمت توسعه فناوری شروع کرد و دراین میان دانشگاه ها مبحث توسعه فناوری را در دستور کار قرار دادند، خاطرنشان کرد: دراین میان زیرساخت های خوبی بوجود آمد و مراکز رشد متنوعی هم در دانشگاه های کشور شکل گرفت؛ روندی که اولین بار از دانشگاه صنعتی اصفهان و با تاسیس شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان شروع شد.
خیاطیان اضافه کرد: بعد از آن اغلب دانشگاه های مادر کشور به سمت توسعه فناوری پیش رفتند، مراکز رشد، پارک های علم و فناوری دانشگاهی و... شکل گرفتند و نهادسازی مناسبی در زمینه توسعه فناوری صورت گرفت.
ایشان در ادامه ضمن اشاره به تشکیل واحدهای فناور از دل دانشگاه ها طی یک دهه اخیر، اظهار داشت: این تیم های فناور باآنکه مورد حمایت بودند، اما نقطه عطف زمانی رقم خورد که مجلس شورای اسلامی قانون پشتیبانی از کسب وکارهای دانش بنیان را در سال ۸۹ به تصویب رساند. از این تاریخ کشور عملا وارد فاز اقتصاد دانش بنیان شد و مبنا بر این قرار گرفت که شرکتهای دانش بنیان نقشی در اقتصاد کشور ایفا کنند.
هنوز سهم اقتصاد دانش بنیان از تولید ناخالص داخلی ناچیز و در حدود یک درصد است
عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به اینکه هنوز زیست بوم دانش بنیان آنچنان که باید و شاید نتیجه مطلوب را برای نیل کشور به سمت اقتصاد دانش بنیان رقم نزده است، تصریح کرد: هنوز سهم اقتصاد دانش بنیان از تولید ناخالص داخلی ناچیز و در حدود یک درصد است. با این وجود این فرهنگ سازی که در کشور به نفع اقتصاد برپایه فناوری صورت گرفت که منشأ و شروع آن هم از دانشگاه بود، ظرفیت بسیار بالایی را بوجود آورده است که باید از آن بهترین استفاده را در جهت توسعه اقتصاد دانش بنیان برد.
رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی در قسمت دیگری از سخنان خود ضمن اشاره به این که امروز تعداد شرکتهای دانش بنیان کشور به حدود ۹ هزار شرکت رسیده که منجر به بیش از۵۰۰ هزار میلیارد تومان فروش و اشتغال ۲۶۰ هزار نفر شده اند، خاطرنشان کرد: بسیاری از فارغ التحصیلان دانشگاهی در شرکتهای دانش بنیان مشغول به کار شده و اعضای هیات علمی دانشگاه ها هم تیم های اصلی خیلی از شرکتهای دانش بنیان را شکل داده اند. از طرفی توانمندی صادراتی شرکتهای دانش بنیان و حضور آنها در بازارهای بین المللی نکته ای نیست که پوشیده مانده باشد. خاستگاه این اتفاقات در دانشگاه های کشور بوده است.
خیاطیان اظهار داشت: امروز این فرهنگ سازی در کشور شکل گرفته و شاهد روند اتفاقات و گذارها در حوزه فناوری هستیم. در همین فضای دانشگاهی در حدود ۲ دهه پیش به بسیاری از اعضای هیات علمی که حتی کار پژوهشی برون دانشگاهی می کردند، برچسب های نامناسبی زده می شد، اما خوشبختانه امروز نظام آموزش عالی پشتیبان کارآفرینی فناورانه است و استادان تشویق به تاسیس شرکتهای دانش بنیان می شوند که کار فناورانه در جهت تخصص و تحقیقات خود ترتیب داده و آنرا تجاری سازی کنند.
رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی در قسمت دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه پیش تر صندوق نوآوری و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بر مبنای قانون پشتیبانی از کسب و کارهای دانش بنیان، از شرکتهای ۵ و ۴ TRL (سطح بلوغ فناوری) حمایت می کردند، اظهار داشت: این شرکت ها شرکتهای دانش بنیانی هستند که از مراحل ابتدایی بیرون آمده اند، اما خلائی در زمینه پشتیبانی از شرکت هایی که هنوز به این مرحله نرسیده اند، وجود داشت. ما در صندوق نوآوری تلاش کردیم به نوبه خودمان به این مسئله ورود نماییم. برای مثال با شتابدهنده ها وارد همکاری شدیم و گفتیم اگر استاد دانشگاهی روی محصول دانش بنیانی کار می کند، صندوق از راه شتابدهنده های همکار خود منابع در اختیار صاحب ایده قرار می دهد. با این وجود باور ما اینست که ظرفیت خیلی بیشتر از این هاست و می توانیم با حمایت های دقیق تر از این حوزه نگرانی از زایش شرکتهای دانش بنیان را رفع نماییم.
خیاطیان همینطور ضمن اشاره به خدماتی که صندوق نوآوری به شرکتهای دانش بنیان کشور عرضه می دهد، بیان نمود: خدمات ما در چهار حوزه تسهیلات، ضمانت نامه، توانمندسازی و همینطور سرمایه گذاری دسته بندی می شوند. در حوزه تسهیلات و ضمانت نامه توانسته ایم شبکه همکاری خوبی شامل بانک ها، بازار سرمایه و صندوق های پژوهش و فناوری ایجاد نماییم. تابحال صندوق با سه هزار میلیارد تومان منابع خود، بیشتر از ۴۲ هزار میلیارد تومان خدمات مالی به شرکتهای دانش بنیان عرضه کرده است.
تمرکز اصلی صندوق نوآوری بر حوزه سرمایه گذاری و به صورت خاص سرمایه گذاری خطرپذیر است
وی تصریح کرد: تمرکز اصلی ما بر حوزه سرمایه گذاری و به صورت خاص سرمایه گذاری خطرپذیر است. تجربه دنیا نشان داده است که در هر کشوری که حوزه سرمایه گذاری خطرپذیر قدرتمندتر بوده، توسعه فناوری با سرعت بیشتری اتفاق افتاده است. در این عرصه هم کشور ضعف دارد، اما برنامه جدی داریم که آنرا توسعه دهیم.
رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی ضمن اشاره به این که خدمات توانمندسازی این صندوق به صورت بلاعوض به شرکتهای دانش بنیان عرضه می شود، اظهار داشت: گرنت یکی از حوزه هایی است که ما برای شرکتهای دانش بنیانی تعریف کرده ایم که بتوانند با همکاری استادان دانشگاه و هسته های پژوهشی، فناوری را از سوی دانشگاه تأمین کنند. در این حوزه دانشگاه ها با محدودیت مواجه بوده اند. به همین سبب ما در صندوق نوآوری کوشیده ایم برنامه کمک هزینه تحقیق و توسعه را تقویت نماییم.
به نقل از روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی، عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی همینطور اظهار داشت: دانشگاه ها با توسعه زیست بوم نوآوری خود و نقش آفرینی در ایجاد شرکتهای دانش بنیان می توانند منابع مالی پایداری را هم برای خود ایجاد کنند. توسعه کارآفرینی تنها نیازمند پول و منابع مالی یا ساختار نیست. فرهنگ هم مهم می باشد. ما باید فرهنگ حاکم بر دانشگاه ها را به سمت توسعه فناوری، نوآوری و کارآفرینی ببریم. باید نمونه های موفق را به اعضای هیات علمی و دانشجویان نشان بدهیم. باید راه و چاه ایجاد کسب و کار و همینطور حمایت های دولتی را به آنها نشان بدهیم.
منبع:

1402/06/08
07:23:47
0.0 / 5
280
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
هوا فضا هوافضا