علوم هوا فضا

کاهش زمان کشف محل غرق شدگی افراد با پهپادهای امدادی ایرانی

کاهش زمان کشف محل غرق شدگی افراد با پهپادهای امدادی ایرانی

به گزارش هوا فضا، تعدادی از پژوهشگران یکی از شرکتهای دانش بنیان مستقر در مرکز رشد نوشهر به طراحی و ساخت پهپاد امدادی دست پیدا کردند که قادر به شناسایی و نجات افراد غرق شده در دریا است.


محمدرضا زکریاپور در گفتگو با ایسنا، اظهار داشت: ما در این طرح توانستیم پهپادی را در زمینه امداد و نجات به نام «پهپاد نجات غریق هوشمند» طراحی نماییم. این پهپاد مزین به نام دو شهید «فخری زاده» و «چمران» است؛ بدین جهت نام تجاری این پهپاد با عنوان «پهپاد هوشمند فخران» است.
وی با اعلان اینکه پهپاد طراحی شده دارای ۱۰ نوآوری است، اظهار داشت: این پهپاد می تواند فردی که درحال غرق شده است را شناسایی و حلقه نجات را به سمت می برد و آنرا برای فرد ارسال می کند.

زکریاپور، استفاده از GPS و بازگشت به مبدأ را از قابلیت های این محصول نام برد و تصریح کرد: برد پروازی این پهپاد تا ۳ کیلومتر در دریا است که ازراه دور قابل کنترل است و حلقه نجات را برای فرد پرتاب می کند.
این محقق با اعلان اینکه این محصول برای سازمان هایی چون نیروی دریایی و سازمان های دارای کشتی های تجاری قابل استفاده می باشد، افزود: کاهش زمان کشف محل غرق شدگی، اعزام تجهیزات و تیم نجات غریق به محل وقوع حادثه به صورت کاملا خودکار و دقیق، ارسال بموقع و سریع جلیقه نجات و حلقه نجات غریق و نصب GPS بر روی حلقه های نجات غریق از مزایای این محصول دانش بنیان بشمار می رود.
زکریاپور با تأکید بر این که این پهپاد مجهز به فناوری دید در شب است، اشاره کرد: این پهپاد برای شناسایی محل غرق شدگی و فرد درحال غرق از دوربین های حرارتی و هوش مصنوعی و مادون قرمز استفاده می نماید.
محقق طرح، اضافه کرد: این پهپاد قابلیت حمل ۲۰ کیلوگرم حمل بار را دارد و امکان حمل بار تا ۶۰ کیلوگرم هم با آن وجود دارد.
به گفته ی ایشان، این پهپاد با همکاری دکتر حامد زاکریان و محمد سیفی طراحی و تولید شده است.
منبع:

1402/06/10
16:26:23
0.0 / 5
275
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
لینک دوستان هوا فضا
هوا فضا هوافضا