علوم هوا فضا
به رهبری محقق ایرانی دانشگاه هاروارد مشخص شد

بهترین دما برای داشتن یک خواب خوب

بهترین دما برای داشتن یک خواب خوب

به گزارش هوا فضا، مطالعه ای جدید بهترین دما برای داشتن یک خواب خوب در شب را نشان داده است.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس آلرت، بی قراری، اختلال خوابیدن یا کم خوابی مشکلی است که خیلی از افراد بخصوص در شبهای گرم با آن مواجهند.
تحقیقات جدید روی گروهی متشکل از ۵۰ داوطلب بالای ۶۰ سال که در بوستون، ایالات متحده زندگی می کنند، نشان داده است که محدوده دمایی مطلوب برای آرام ترین خواب برای افراد مسن، بین ۲۰ تا ۲۵ درجه سانتی گراد است.
هنگامی که دما از ۲۵ درجه سانتی گراد به ۳۰ درجه سانتی گراد رسید، کیفیت خواب شرکت کنندگان در مطالعه یعنی مدت زمانیکه آنها بعد از رفتن به رختخواب برای مدتی به صورت چشم بسته می گذرانند، تا ۱۰ درصد کاهش پیدا کرد.
این میزان ناچیز نیست. مطالعات قبلی نشان داده اند که کاهش ۱۰ درصدی کیفیت خواب برای ایجاد اختلال در عملکرد مغز، افزایش استرس، اضطراب و خستگی کافی است و بر کنترل سطح قند خون بدن در روز بعد تأثیر می گذارد.
با گرم شدن شب ها و با گرم شدن سیاره ما، یافته های این مطالعه از احتیاج به انجام اقداماتی برای بهبود دمای خانه ها، بخصوص خانه های سالمندان حمایت می کند. تحقیقات دیگر چاره هایی فراتر از تهویه مطبوع، مانند رنگ های بازتابنده و سایر مصالح ساختمانی را بررسی می کنند.
امیر بنی اسدی، مهندس و محقق بهداشتی در دانشکده پزشکی هاروارد که این مطالعه را رهبری می کند، می گوید: در حالیکه با نتایج گسترده تر تغییر آب و هوا دست و پنجه نرم می نماییم، نباید تأثیر بالقوه آنرا بر چیزی اساسی مانند خواب نادیده بگیریم.
ما می دانیم که خواب ضعیف می تواند تاثیرات ماندگاری بر سلامت جسمی و روانی ما داشته باشد. حتی نحوه نگرش ما به مردم را تغییر می دهد و بر روابط ما تأثیر می گذارد.
داده های تاریخی و مطالعات طولی همینطور نشان می دهند که افزایش دما در گذشته احیانا الگوهای خواب را به روش های معناداری تحت تأثیر قرار داده است و گرمایش زمین بیشتر سبب اختلال در خواب افراد بیشتری می شود.
تا سال ۲۰۹۹، دمای بالاتر امکان دارد حدود ۵۰ ساعت خواب را سالانه در هر فرد کم کند. افراد مسن از صدمه پذیرترین افراد در مقابل تنش گرمایی، چه در روز و چه در شب هستند.
خیلی از مطالعات بر روی خواب در محیط های آزمایشگاهی با دمای کنترل شده انجام شده است، در حالیکه این مطالعه جدید الگوهای خواب و دمای افراد را در داخل خانه خود شرکت کنندگان ردیابی می کند.
شرکت کنندگان ۶۵ ساله و بالاتر، سنسورهای دمای هوا و رطوبت را در اتاق خوابشان تعبیه کرده بودند و در طول شب از یک دستگاه حلقه مانند برای ردیابی خواب، دمای پوست، ضربان قلب و حرکت خود استفاده می کردند.
در مجموع، محققان نزدیک به ۱۱ هزار شب داده های در ارتباط با خواب و داده های محیطی را برای تحلیل و بررسی جمع آوری کردند.
بنی اسدی می گوید: در حالیکه دمای بین ۲۰ تا ۲۵ درجه سانتی گراد آرامش بخش ترین خواب را ایجاد می کند، این مطالعه تفاوت زیادی بین افراد مختلف نشان داد، به این مفهوم که هر فرد محدوده دمایی مطلوب خویش را برای خواب دارد که حتی امکان دارد در طول زمان تغییر کند.
او پیشنهاد می دهد برای بهینه سازی خواب، تنظیمات کوچکی را در محیط خواب شخصی خود انجام دهید، مانند بهبود جریان هوا و انتخاب لباس خواب سبک.
شرکت کنندگان در این مطالعه در خانه های مختلفی زندگی می کردند، از آپارتمان های کوچک گرفته تا خانه های شخصی بزرگ، باآنکه اغلب آنها استانداردهای زندگی نسبتا بالایی را گزارش کردند.
بنی اسدی و همکارانش در مقاله خود می نویسند: مطالعه ما بر تأثیر بالقوه تغییر آب و هوا بر کیفیت خواب در افراد مسن تاکید دارد، بخصوص آنهایی که وضعیت اجتماعی-اقتصادی پایین تری دارند.
به همین ترتیب، افرادی که در خانه های اجتماعی زندگی می کنند و مستاجرانی که اغلب در ساختمان های قدیمی تری زندگی می کنند که عایق بندی ضعیفی در مقابل گرما و سرما دارند هم به انجام تغییراتی در خانه های خود احتیاج دارند تا راحت بمانند، چونکه دما روز و شب در شهر های سراسر دنیا افزایش خواهد یافت.
بنی اسدی می گوید: در رویارویی با تغییرات آب و هوایی، این اقدامات صرفاً اقدامات پیشگیرانه نیستند، بلکه سازگاری های لازم برای سلامت و رفاه ما هستند.
این مطالعه در مجله Science of The Total Environment انتشار یافته است.1402/06/11
12:17:46
0.0 / 5
310
تگهای خبر: دستگاه , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
هوا فضا هوافضا