هوافضا- علوم هوا فضا
قائم مقام بنیاد ملی نخبگان خبر داد؛

راه اندازی اندیشکده آفرینش های علمی برای تحول در علوم بنیادین

راه اندازی اندیشکده آفرینش های علمی برای تحول در علوم بنیادین

به گزارش هوا فضا، قائم مقام بنیاد ملی نخبگان با تکیه بر ضرورت حرکت اساتید برتر به سمت کشف علوم جدید، از طریق اندازی اندیشکده آفرینش های علمی با هدف جریان سازی در حوزه‌ی علوم بنیادین اطلاع داد.به گزارش هوا فضا به نقل از بنیاد ملی نخبگان، مراسم قدردانی از برگزیدگان سرآمد علمی کشور با حضور روح اله دهقانی فیروزآبادی معاون علمی و فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهوری و رئیس بنیاد ملی نخبگان، سیدسلمان سید افقهی قائم مقام بنیاد ملی نخبگان، محمدعلی زلفی گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، فرشاد سلیمانی معاون توسعه بنیاد، یاسین کیخا سرپرست معاونت سرآمدان بنیاد و رسول محمدقلی دستیار ویژه رئیس بنیاد در امور مستعدان و آینده سازان و جمعی دیگر از سرآمدان علمی کشور برگزار گردید.
در ابتدای این برنامه، سید سلمان سید افقهی؛ قائم مقام بنیاد ملی نخبگان با اشاره به اینکه مسیر علم بی انتهاست، اظهار داشت: همانطور که ذات حق بی انتهاست، آیات او هم بی انتهاست؛ پس باید در راه جهاد علمی به صورت مستمر حرکت کرد.
وی اضافه کرد: بنیاد ملی نخبگان پیرو فرمایش مقام معظم رهبری وظیفه دارد تراز نخبگی نخبگان را حفظ کند. از منظر رهبری، این تراز نخبگی برای اساتید برتر و سرآمد، کشف نایافته ها و علوم جدید است که این رسالت بیشتر از هر کسی بر عهده نخبگان است.
سید افقهی افزود: بنیاد برای تحقق این هدف، اندیشکده آفرینش های علمی را ایجاد خواهد نمود تا بهترین استعدادهای تحصیلی کشور که در المپیادهای علمی و کنکور سراسری شناسایی می شوند، در فضای تفکر و تدبر بنیادین با حضور اساتید و صاحب نظران قرار بگیرند.
قائم مقام بنیاد ملی نخبگان با اشاره به اینکه امروز کشور احتیاج به توجه به رشته های بنیادین از علوم پایه گرفته تا فلسفه، حکمت و الهیات دارد، عنوان کرد: امام رحمت الله در نامه معروف به فرمانروایان وقت شوروی نوشتند شما تیزهوشان خویش را بفرستید تا مطالب امثال ملاصدرا و بوعلی سینا و شیخ اشراق را مطالعه کنند. این نشان داده است ایران ظرفیت غنی تاریخی دارد و دانشمندان به نامی در تاریخ ایران حضور داشتند.
وی افزود: امروز هم لازم است با کمک دانشمندان بزرگ و نگاه بین رشته ای و تمرکز بر علوم پایه و بنیادین، هم استعدادها به سمت صحیح مورد هدایت قرار گیرند و هم هم افزایی و کرسی های آزاداندیشی در بستر دانشگاه شکل بگیرد. این کار یک فصل جدید در حرکت به سمت قله های علمی است که به فرموده حضرت آقا نزدیک هستند و جای خستگی نیست.
سید افقهی خاطرنشان کرد: فضای نخبگی کشور باید از رکود چند ساله بیرون برود و باردیگر به پویایی برسد امشب را طلیعه ای و سرآغازی برای شروع فصلی نو در فضای نخبگانی کشور بدانید. برنامه های بنیاد ملی نخبگان تلاش خواهد نمود تا عقب ماندگی ها را جبران کند و برای تحقق اهداف عالی جمهوری اسلامی ایران گام بردارد.


منبع:

1402/07/16
20:25:30
0.0 / 5
306
تگهای خبر: دانش بنیان , فناوری , ناسا
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
هوا فضا هوافضا