علوم هوا فضا
با حمایت بنیاد ملی علم ایران انجام شد؛

بررسی علل سرطان کولورکتال و روش های جلوگیری از عود آن

بررسی علل سرطان کولورکتال و روش های جلوگیری از عود آن

هوا فضا: پژوهشگران اثرات سیستمیک شاخصهای تنظیمی (LncRNA، miRNA) روی سطوح بیان ژن ها و پروتئین های در رابطه با سرطان کلورکتال در بیماران مبتلا به CRC و سلول های بنیادی سرطان (CSC) را بررسی کردند.به گزارش هوا فضا به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، فهیمه فتاحی، دانش آموخته دکتری تخصصی پزشکی مولکولی دانشگاه علوم پزشکی ایران در توضیح تحقیقات رساله اش که با راهنمایی محمد نجفی و با حمایت بنیاد ملی علم ایران انجام شده، اظهار داشت: سرطان کولورکتال (Colorectal cancer) به عنوان سومین عامل مرگ ناشی از سرطان در دنیا شناخته شده است. با وجود حصول پیشرفت هایی در تشخیص و درمان این سرطان، عود تومور و متاستاز، دو فاکتور موثر بر بقای بیماران دارای سرطان کولورکتال است.
وی افزود: سلول های بنیادی سرطانی، نقش مهمی در شروع تومور، عود، متاستاز و مقاومت به درمان دارند و نیاز به تحقیقات در مورد این سلول ها بیش از قبل احساس می شود.
این محقق در ادامه درباره ی روش های درمانی این نوع سرطان توضیح داد: اصلی ترین راه حل درمانی برای بیماران مبتلا به CRC، جراحی است که البته نتایج متفاوتی هم در بردارد. همین طور شیمی درمانی هم برای افراد مبتلایی که ریسک بالایی برای عود بیماری دارند، صورت می گیرد.
وی افزود: حدودا می توان اظهار داشت که ۵۰ درصد بیماران بعد از جراحی و شیمی درمانی، عود و بازگشت بیماری داشته اند.
فتاحی در ادامه بیان کرد: با عنایت به اهمیت تشخیص های مولکولی و ژنتیکی در افراد گرفتار سرطان، شناسایی فاکتورهایی که پیشرفت بیماری و مرحله بیماری فرد مبتلا به سرطان را نشان دهد؛ اهمیت ویژه ای دارد و از موارد مهمی است که امروزه پژوهشگران و پزشکان به آن توجه دارند.
وی اضافه کرد: به همین دلیل، هدف غایی و نهایی از انجام این طرح، بهبود پیش آگهی افراد مبتلا به سرطان کولورکتال با شناسایی این شاخصهای مولکولیست بود تا در بخش بالینی از آن استفاده گردد.
این محقق در ادامه اظهار داشت: اختلال در بیان مولکول ها می تواند در رشد و پیشرفت سرطان نقش تعیین کننده ای داشته باشد. به همین دلیل، تا حالا مطالعات بسیاری روی پروفایل بیانی حاصل از ژنوم انجام شده است.
وی در ادامه ضمن اشاره به کمک علم انفورماتیک به علم پزشکی اظهار داشت: به علت آنکه انفورماتیک، علمی جدید است که در پزشکی کاربردهایی پیدا کرده است، پس تحقیقات عملی انجام شده زیادی برای آن وجود نداشت و فقط توانستیم تعداد کمی مقاله در این مساله پیدا نماییم حال آنکه این طرح و این علم در آینده می تواند بسیار کمک کننده باشد.
فتاحی تصریح کرد: از چالش های موجود در این طرح می توان به سرعت پایین اینترنت اشاره نمود. تحریم ها نیز مزید بر علت شده و سبب شد تا به داده های سایت ها دسترسی نداشته باشم اما به هر طریقی شده، تلاش کردم تا این تحریم ها را دور بزنم. تهیه مواد آزمایشگاهی در کنار هزینه های بالای مالی هم مشکلاتی را برای ما به وجود آورد که البته با همه این چالش ها عاقبت این تحقیق به نتیجه رسید.

1402/07/19
08:23:22
0.0 / 5
305
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
هوا فضا هوافضا