هوافضا- علوم هوا فضا
رئیس موسسه ISC خبر داد

رتبه نخست ایران از نظر تعداد پژوهشگران پراستناد دو درصد

رتبه نخست ایران از نظر تعداد پژوهشگران پراستناد دو درصد

به گزارش هوا فضا، بر پایه آخرین یافته لیست دانشگاه استنفورد، جمهوری اسلامی ایران از نظر تعداد پژوهشگران پراستناد دو درصد در بین کشورهای اسلامی رتبه نخست را کسب کرده است.


به گزارش هوا فضا به نقل از مؤسسه استنادی و پایش علم و فناوری جهان اسلام(ISC)، دکتر سید احمد فاضل زاده رئیس مؤسسه ISC اظهار داشت: مؤسسه استنادی و پایش علم و فناوری جهان اسلام (ISC)، که وظیفه رصد و پایش علم و فناوری ایران و دیگر کشورهای اسلامی را بر پایه تحلیل های علم سنجی به عهده دارد، هر ساله آخرین یافته های علم سنجی برگرفته از منابع و مراجع معتبر مختلف را تحلیل و گزارش می کند، تا از این رهگذر ضمن آگاهی بخشی در رابطه با عملکرد علمی کشور و آخرین تحولات آن، اطلاعات مفیدی را در اختیار مدیران و متولیان علم و فناوری کشور برای برنامه ریزی و سیاست گذاری در جهت تشویق و تقویت نقاط قوت و چاره اندیشی برای رفع نقصان ها و چالش ها فراهم آورد. فاضل زاده اظهار داشت: یکی از این گزارش ها، بر پایه آخرین یافته های پروژه مشترک الزویر (پایگاه داده اسکوپوس) و گروهی از پژوهشگران دانشگاه استنفورد که به «فهرست دانشگاه استنفورد» معروف شده است صورت می گیرد. وی افزود: تازه ترین به روزرسانی این پایگاه در مهر ماه ۱۴۰۲ انتشار یافته است. این لیست، عملکرد استنادی نویسندگان را به ازای بروندادهای پژوهشی انتشار یافته آنان در بازه زمانی ۱۹۶۰ تا ۲۰۲۲ در ۲۲ حوزه موضوعی اصلی و ۱۷۴ حوزه فرعی تحلیل کرده و بر این اساس نویسندگانی را که در زمره پژوهشگران پراستناد دو درصد برتر جهان قرار گرفته اند معرفی کرده است. رئیس ISC اظهار داشت: قابل یادآوری است این پایگاه در هر نسخه، دو لیست از پژوهشگران پراستناد دو درصد برتر جهان را منتشر می کند. تفاوت این دو لیست در بازه زمانی استنادهای تحلیل شده است. در یکی از لیست های اعلام شده، بازه زمانی استنادهای دریافتی یک ساله است و در لیست دیگر، بازه زمانی استنادهای دریافتی از سال ۱۹۹۶ به بعد در نظر گرفته می شود. فاضل زاده اضافه کرد: در لیست انتشار یافته بر مبنای عملکرد استنادی یکساله در سال ۲۰۲۳، تعداد ۲۱۴۰ پژوهشگر با وابستگی سازمانی جمهوری اسلامی ایران در بین تعداد کل ۲۱۰ هزار و ۱۹۸ پژوهشگر بین المللی حضور دارند. کشور جمهوری اسلامی ایران رتبه نخست را به لحاظ تعداد پژوهشگران پراستناد دو درصد برتر در بین کشورهای اسلامی به خود مختص کرده است و کشورهای ترکیه و عربستان به ترتیب در رتبه های دوم و سوم قرار دارند. نمودار ۱ تعداد پژوهشگران دو درصد بیست کشورهای اسلامی پیشرو را نشان داده است.
نمودار ۱: فراوانی پژوهشگران پراستناد دو درصد کشورهای اسلامی بر مبنای عملکرد استنادی یکساله
رئیس مؤسسه ISC اظهار داشت: تعداد ۸۶۹ پژوهشگر با وابستگی سازمانی جمهوری اسلامی ایران در لیست انتشار یافته بر مبنای عملکرد استنادی در دوران خدمت علمی، در بین تعداد کل ۲۰۴ هزار و ۶۴۳ پژوهشگر بین المللی حضور دارند. وی افزود: بر این اساس، جمهوری اسلامی ایران در بین کشورهای اسلامی رتبه دوم از نظر تعداد پژوهشگران پس از ترکیه را داراست و عربستان سعودی در رتبه سوم قرار دارد. نمودار ۲، تعداد پژوهشگران دو درصد (بازه استنادی دوره خدمت) کشورهای اسلامی پیشرو را نشان داده است.
نمودار ۲: فراوانی پژوهشگران پراستناد دو درصد کشورهای اسلامی بر مبنای عملکرد استنادی در دوران خدمت علمی


1402/07/21
14:54:46
0.0 / 5
348
تگهای خبر: فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
هوا فضا هوافضا