علوم هوا فضا

گزارش محققان کشور از مشاهده یک مورد عجیب پزشکی

گزارش محققان کشور از مشاهده یک مورد عجیب پزشکی

به گزارش هوا فضا، پزشکان کشور در یک گزارش علمی، موردی عجیب را در یک زن مشاهده کرده اند که توجه به آن می تواند از برخی علل مشکلات معمول زنان پرده بردارد. در این گزارش به زنی اشاره شده است که بر مبنای بررسی های رادیولوژیک، دارای دو رحم و دو سرویکس است که همگی به یک واژن منتهی می شوند.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، تکامل دستگاه تناسلی جنس مؤنث، یک فرایند بسیار پیچیده اسـت کـه در آن، گنادهـا یا غدد جنسی تمـایز نیافتـه بـه تخمدان تمایز می یابند و همچنـین مجـاری معروف به مزونفریـک و پارامزونفریک تمایز پیدا کرده و رحم، واژن و قسمت تحتانی سیستم ادراری را می سازند. تمــایز غیــر طبیعــی ایــن ســاختارها ســبب ایجــاد ناهنجاری های مادرزادی می شود کـه می تواند بـر روی دستگاه تولید مثل زنان، دسـتگاه کلیـوی و روده تأثیر بگذارد.
بنا بر گفته های متخصصان، ناهنجاری های مادرزادی رحـم، امری نسـبتاً شـایع بـوده و اغلـب بـه دلیـل اخـتلال تکامـل مجاری پارامزونفریک روی می دهند. این ناهنجاری ها کـه معمولاً به عنوان ناهنجاری های کانال مولرین شناخته می شوند، می توانند زنـدگی طبیعـی یـک زن ماننـد باروری را مختل کرده و سبب ایجاد مشکلاتی مثل دیسمنوره شدید، هماتومتر، آمیزش و نزدیکی دردناک، سقط های خودبخودی، حاملگی اکتوپیک و زایمـان زودرس شونـد.
به تازگی در گزارشی علمی که توسط محققان دانشگاه علوم پزشکی اردبیل عرضه شده، موردی عجیب از این ناهنجاری ها نشان داده شده است. این گزارش در ارتباط با یک خانم ۳۸ ساله است که توسط متخصص زنان و زایمان به کلینیک رادیولوژی مراجعه کرده بود.
بیمار فوق باوجود بارداری، گرفتار سقط های مکرر بوده و همچنین سابقه قاعدگی نامرتب و دردناک، خونریزی طول کشیده و لکه بینی بوده است.
اصغر رجب زاده، محقق گروه علوم تشریحی دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل و همکارش در این خصوص می گویند: «ما در ارزیابی تصاویر رادیولوژی با آزمونی به نام هیستروسالپینگوگرافی (HSG) متوجه شدیم که این بیمار، دارای رحم مضاعف با سرویکس مجزا و واژن مشترک است».
این محققان می افزایند: «ناهنجاری کانال مولرین همچون مهم ترین عوامل ناباروری در زنان است که تشخیص دقیق و انتخاب درمان مناسب می تواند به حفظ باروری کمک کند. استفاده از روش های تصویربرداری می تواند در تشخیص صحیح و درمان مناسب به این افراد کمک کند».
بر طبق این تحقیق، درک جزئیــات ناهنجاری های سیسـتم تناسـلی مؤنـث اهمیـت زیادی دارد و نیازمند دانش کافی در رابطـه بـا نحـوه تکامـل سیسـتم تناسلی در دوران جنینی است.
این گزارش عجیب در فصلنامه «یافته» وابسته به دانشگاه علوم پزشکی لرستان انتشار یافته است.


 

1402/08/12
22:27:08
0.0 / 5
352
تگهای خبر: دستگاه , سیستم , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
هوا فضا هوافضا