هوافضا- علوم هوایی
معاون بنیاد ملی نخبگان مطرح كرد؛

مجموعه های دولتی نقش نخبگان را ببینند

مجموعه های دولتی نقش نخبگان را ببینند

به گزارش هوا فضا، سرپرست معاونت توسعه بنیاد ملی نخبگان اظهار داشت: مجموعه دانشگاهی باید پشتیبان بنیاد باشند و بهترین نیروهای انسانی خودرا برای یاری رساندن به تحقق اهداف بنیاد نخبگان در اختیار این نهاد قرار دهند.به گزارش هوا فضا به نقل از بنیاد ملی نخبگان، فرشاد سلیمانی اظهار داشت: بنیاد ملی نخبگان به فرموده رهبر معظم انقلاب تشکیل شده و ایشان برای تشکیل این ساختارها بسیار دغدغه دارند. همین که خود ایشان پیشنهاد می دهند که یک سازمان و نهاد و مؤسسه تشکیل گردد نشان اهمیت موضوع است.
سلیمانی در ادامه با اشاره به اقدامات و برنامه های مأموریتی این بنیاد اشاره کرد: بنیاد نخبگان اهتمام کرده حمایت مادی و معنوی از جامعه نخبگان داشته باشد. همین طور شناسایی نخبگان، هدایت نخبگان، نگهداشت نخبگان، سیاست گذاری و قانون گذاری در سطوح بالا با بهره گیری از دستگاه های قانونگذار، از دیگر رسالت ها و ماموریت های این بنیاد است.
سرپرست معاونت توسعه بنیاد ملی نخبگان اضافه کرد: در طول بیست سال اخیر در بعضی از بخش ها بنیاد خوب عمل کرده و در بعضی موضوعات باید تقویت شود، چونکه پشتیبانی از بنیاد در دولت های مختلف متفاوت بوده است.
وی یادآوری کرد: بنا نیست بنیاد به عنوان نماینده دولت با یک صنفی از جامعه در ارتباط باشد بلکه بناست تا بنیاد بصورت دو طرفه عمل کند تا هم خواسته نخبگان را به دولت برساند و هم تکالیف را از طرف حاکمیت به بنیاد نخبگان انتقال دهد. در همین راستا نگاه به هیات های اندیشه ورز نباید به شکلی باشد که فقط جلساتی برگزار شود، بلکه باید بصورت جدی مواردی به آنها سپرده شود و نتیجه آن اعمال شود.
سلیمانی در ادامه بیان کرد: رهبر معظم انقلاب می فرمایند نخبه اشتغال می خواهد، از ما می خواهد با مراکز علمی دنیا ارتباط داشته باشد. پس اینها مواردی است که بنیاد نسبت به آن باید مسئولیت داشته باشد و به عنوان یک نهاد مطالبه گر از مجموعه های دولتی بخواهد تا نقش نخبگان را ببینند.
سرپرست معاونت توسعه بنیاد ملی نخبگان با اشاره به این که امسال برش نخبگانی خوبی در وزارتخانه ها دیده شد، اظهار داشت: قبل از این نگاه به بنیاد نخبگان متمرکز بود اما امروز این نگاه وجود ندارد و با جدیت بدنبال قوی کردن بنیادهای استانی در ابعاد و عرصه های مختلف هستیم.
سلیمانی اشاره کرد: پس از انقلاب، چیزی که مملکت را نگه داشت پول و حمایت قدرت های بین المللی، شرایط سوق الجیشی نبود بلکه حضور نخبگان مملکت در حوزه های مختلف پیشرفت بود.
وی اضافه کرد: کسی توجه نکرد که با وجود ده هزار مستشار پس از انقلاب چه کسی سبب حفظ صنایع نفتی و دیگر صنایع شد؟ بطور قطع نخبگانی همچون شهید باقری به عنوان نخبه عملیات جنگی و شهید سلیمانی به عنوان یک نخبه راهبردی بودند.
سلیمانی اظهار داشت: به تناسب، نخبگان اشتغال و حمایت می خواهند و از سویی کشور نیازمند حل مسأله و ماندگاری نخبگان در کشور است. در سند ما نخبه، فردی با استعداد برتر است که در عرصه خود اثرگذار شده و کشور بواسطه این نخبه به موفقیت های بزرگی دست می یابد.
وی اضافه کرد: بر طبق این تعریف، انتظار مردم این است که اگر فردی می خواهد به عنوان یک نخبه پذیرفته شود باید وطن دوست باشد و برای مردم کشورش تلاش کند.
سرپرست معاونت توسعه بنیاد ملی نخبگان با اشاره به اقدامات خوب دولت سیزدهم در ایجاد فضای مناسب برای پرورش استعدادها اشاره کرد: در دولت سیزدهم به مجموعه نخبگان بها داده می شود. متاسفانه قبل از دولت فعلی، به مدت هشت سال حتی هیات امنای بنیاد تشکیل نشد و همین مورد سبب شد تا فعالیت بنیاد تحت تاثیر قرار گیرد.
سلیمانی با اشاره به ارتباط بنیاد نخبگان با مراکز دانشگاهی اظهار داشت: مجموعه دانشگاهی باید پشتیبان بنیاد باشند و بهترین نیروهای انسانی خودرا برای یاری رساندن به تحقق اهداف بنیاد نخبگان در اختیار این نهاد قرار دهند، در عرصه دانشگاه تحولی که در بنیاد در بخش های مختلف اتفاق افتاده بسیار جدی است. ممکنست که نتایج آن زمان بر باشد اما مهم اصلاح رویکردهاست و این دولت بطور قطع این رویکردها را پیگیری می کند.


منبع:

1402/09/07
12:18:54
0.0 / 5
260
تگهای خبر: دستگاه , ناسا , وزارت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
هوا فضا هوافضا