هوافضا- علوم هوا فضا
قائم مقام بنیاد ملی نخبگان تاكید كرد؛

لزوم راه اندازی دفتر امور نخبگان در وزارت خانه ها

لزوم راه اندازی دفتر امور نخبگان در وزارت خانه ها

به گزارش هوا فضا، قائم مقام بنیاد ملی نخبگان اظهار داشت: راه اندازی دفتر امور نخبگان در وزارت خانه های مختلف با تدبیر مسئولین، می تواند راهگشای خیلی از مسائل و زمینه ساز حضور نخبگان در حل مسائل کشور باشد.به گزارش هوا فضا به نقل از بنیاد ملی نخبگان، با هدف گسترش تعامل سطوح مختلف حاکمیتی با جامعه نخبگانی و به منظور مسأله شناسی، هم اندیشی و بررسی چالش ها و فرصت ها، دیدار نخبگان و مستعدان برتر با عیسی زارع پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و سیدسلمان سیدافقهی قائم مقام بنیاد ملی نخبگان به همت دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در بنیاد ملی نخبگان و بنیاد نخبگان استان تهران برگزار گردید.
سید سلمان سید افقهی؛ قائم مقام بنیاد ملی نخبگان در ابن نشست اظهار داشت: این نشست ها می تواند مبنای یک تحول بزرگ در نظام نخبگانی کشور باشد و زمینه را برای مشارکت بیشتر دستگاههای حاکمیتی با نخبگان فراهم آورد.
وی اضافه کرد: طبق سند استراتژیک کشور در امور نخبگان، بنیاد ملی نخبگان در نظام حکمرانی وظیفه تنظیم گری، نظارت، ارزیابی و پیگیری دارد و باید در تعامل با دستگاههای اجرایی اهداف تعیین شده در این سند را محقق کند؛ این یعنی مشارکت در طراحی برش نخبگانی برنامه های وزارت خانه ها و پیگیری آنها از وظایف اصلی بنیاد ملی نخبگان است تا هم نقش و اثربخشی نخبگان را در جامعه علمی مدیریتی و حاکمیتی ارتقا دهد و هم دولت بتواند از خدمات نخبگان به بهترین شکل بهره مند شوند.
سید افقهی افزود: بنیاد ملی نخبگان هم از نخبگان برای نقش آفرینی بیشتر در حل مسائل کشور مطالبه دارد و هم از دولت برای میدان دادن به نخبگان به منظور تحقق این اثربخشی.
قائم مقام بنیاد ملی نخبگان افزود: ارتباطات و فناوری اطلاعات یکی از حوزه های گسترده برای فعالیت نخبگان است. حضرت آقا اشتغال و امکان تحقیقات مداوم را دو نیاز اصلی جامعه نخبگانی می دانند که در هر دو این موارد وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و همینطور زیست بوم ارتباطات و فناوری اطلاعات قابلیت ها و ظرفیتهای بسیار ویژه ای دارد.
وی ضمن اشاره به ضرورت گفتمان سازی سند استراتژیک کشور در امور نخبگان اظهار داشت: متأسفانه بعضی از مسئولین این سند را ندیده اند؛ این در حالی ست که رهبر معظم انقلاب بارها و بارها به اجرای صحیح و دقیق این سند تاکید و عدم اجرای آنرا دلیل اصلی حل نشدن خیلی از مسائل عنوان کردند.
سید افقهی خاطرنشان کرد: بنیاد ملی نخبگان به دنبال مطالبه بودجه از دستگاه ها نیست و دستگاه ها باید از همان ردیف بودجه خود بودجه مناسب برای برش نخبگانی برنامه ها را تأمین کنند. در این میان، بنیاد بنا به رسالت ذاتی خود و مطالبه حضرت آقا وظیفه تسهیلگری و پیگیری دارد.
سید افقی تاکید کرد: برای اجرای این سند نیاز است اصلاحاتی صورت گیرد. بعنوان مثال راه اندازی دفتر امور نخبگان در وزارت خانه های مختلف با تدبیر وزرای محترم به منظور پیگیری موضوعات در رابطه با نخبگان، می تواند راهگشای خیلی از مسائل و زمینه ساز حضور نخبگان در حل مسائل کشور باشد.
وی ضمن اشاره به مبحث اشتغال نخبگان و فعالیت نخبگان در قسمت های دولتی خصوصی و همینطور شرکتهای دانش بنیان بر لزوم ایجاد امکان تحقیقات مداوم تاکید کرد و آنرا یکی از دغدغه های اصلی نخبگان دانست و اظهار داشت: تعریف پروژه ‎های آینده ‎ساز که نماد نخبگان باشند با مشارکت وزارت خانه ها می تواند یک راهکار عملیاتی در حوزه نخبگان باشد. این مساله به صورت خاص در حوزه ارتباطات و فناوری های اطلاعات اهمیت بیشتری دارد چون که امروزه بخش زیادی از نخبگان کشور راغب به حضور در این عرصه هستند و آمار دانشجویان در رشته کامپیوتر دانشگاه شریف بهترین دلیل برای اثبات این ادعاست.
قائم مقام بنیاد ملی نخبگان تصریح کرد: اگر زمینه و زیرساخت لازم برای طرح و اجرای پروژه های آینده ساز فراهم گردد، نخبگان همان گونه که در دانشگاه های بزرگ جهان می درخشند، در دانشگاه های کشور منشأ اثرگذاری منحصربه فرد هم خواهند بود. جالب این که این پروژه ها بعضاً نیازهای مالی خیلی بزرگ هم ندارند اما می توانند بخش زیادی از نخبگان را ذیل خود فعال کنند.
سید افقهی عنوان کرد: بعنوان نمونه پروژه های آینده سازی مثل رانش کوانتومی و یا پروژه هایی در حوزه نانو الکترونیک و هوش مصنوعی اگر با همکاری بنیاد ملی نخبگان، معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تعریف و اجرا شوند، نه تنها از خروج نخبگان جلوگیری می کند بلکه زمینه برای ایجاد شرکتهای فناور در این عرصه هم فراهم خواهد نمود تا جامعه از علم و دانش نخبگان به بهترین شکل بهره ببرد. با تشکیل دفتر نخبگان در وزارت خانه میتوان این قبیل امور را به خوبی پیگیری کرد.
شایان ذکر است، در این جلسه، مشمولان تسهیلات و برگزیدگان طرح های بنیاد در رشته ها و حوزه های تخصصی مهندسی برق، مخابرات، فناوری اطلاعات، کامپیوتر، هوافضا، مکانیک، صنایع و مدیریت به بیان مسائل و پیشنهادهای خود در حوزه اختیارات وزارت ارتباطات پرداختند و عیسی زارع پور ضمن بیان فعالیت ها و مأموریت های وزارت ارتباطات به پرسش های مطرح شده پاسخ داد.


منبع:

1402/09/30
12:57:58
0.0 / 5
377
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
هوا فضا هوافضا