هوافضا- علوم هوا فضا

دانشگاه های تهران، تربیت مدرس و فردوسی مشهد سه دانشگاه برتر با بیشترین ثبت اختراع بین المللی

دانشگاه های تهران، تربیت مدرس و فردوسی مشهد سه دانشگاه برتر با بیشترین ثبت اختراع بین المللی

هوا فضا: بررسی عملکرد ملی و بین المللی دانشگاه های کشور در شاخص ثبت اختراع نشان میدهد از میان 75 دانشگاه جامع، 24 دانشگاه توانسته اند ثبت اختراع بین المللی داشته باشند و 95 پروانه ثبت اختراع بین المللی را به ثبت برسانند.به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، سید احمد فاضل زاده رییس مؤسسه ISC اظهار داشت: در دنیای فعلی به خوبی مشخص شده که زنجیره ارزش علم و فناوری پروسه پیچیده ای است که فعالیت اجزای مختلفی را می طلبد. دانش و علم که اغلب در قالب مقالات ارائه می شوند باید به فناوری تبدیل شوند، چونکه تولید علم به تنهایی نمی تواند به پیشرفت کشور منجر شود. بعد از تبدیل آن به فناوری موجب توانمندی و پیشرفت صنعتی و اقتصادی کشور خواهد شد. باتوجه به تاکید سیاست گذاران علم و فناوری بر رشد درون زا، ایجاب می کند مؤلفه تولید فناوری موردتوجه جدی قرار گیرد که میزان اختراعات ثبت شده یکی از فاکتورهای این مؤلفه است.

بنابر اعلام روابط عمومی مؤسسه استنادی و پایش علم و فناوری جهان اسلام (ISC)، رییس مؤسسه ISC در ادامه تشریح کرد: باتوجه به زنجیره ارزش علم و تکنولوژِی، بایستی دانشگاه ها، مؤسسات پژوهشی و فناوری و شرکت های دانش بنیان کشور با برنامه ریزی و اختصاص بودجه مناسب، مبادرت به ثبت دستاوردهای علمی و فناوری در پایگاه های ملی و بین المللی ثبت اختراعات نمایند. بدیهی است در این جهت بایستی متولیان امر با اختصاص بودجه های مناسب و تامین و تجهیز لابراتوار های تحقیقاتی زمینه توسعه تبدیل علم به فناوری و محصولات دانش بنیان را فراهم آورند.
*پروانه های ثبت اختراع بین المللی در بازه زمانی ۱۳۹۹- ۱۳۹۷ (۲۰۲۰-۲۰۱۸)

فاضل زاده اضافه کرد: برمبنای داده های آخرین رتبه دانشگاه ها در ISC، دانشگاه های حاضر در رتبه بندی ۱۴۷ پروانه ثبت اختراع بین المللی را در بازه زمانی ۱۳۹۹-۱۳۹۷، به ثبت رسانده اند. برمبنای تفکیک دانشگاه ها برمبنای نوع آنها، همانطور که در نمودار زیر نشان داده شده است، دانشگاه های جامع کشور، با ۹۵ پروانه ثبت اختراع بین المللی، بیشترین تعداد ثبت اختراع را در میان سایر دانشگاه ها داشته اند. دانشگاه فنی و حرفه ای در میان دانشگاه های زیر، نظام یک پروانه ثبت اختراع را در سال ۹۷ به ثبت رسانده است.
*دانشگاه های جامع

رئیس مؤسسه ISC اظهار داشت: از میان ۷۵ دانشگاه جامع ۲۴ دانشگاه توانسته اند ثبت اختراع بین المللی داشته باشند و ۹۵ پروانه ثبت اختراع بین المللی را به ثبت برسانند. به لحاظ تعداد پروانه های ثبت اختراع دانشگاه تهران به ترتیب با ۳۳ پروانه ثبت اختراع با اختلاف چشم گیر با نسبت به سایر دانشگاه ها، رتبه اول را به خود اختصاص داده اند.


*دانشگاه های صنعتی

فاضل زاده اشاره کرد: از میان ۲۸ دانشگاه صنعتی حاضر در رتبه بندی ۹ دانشگاه صنعتی موفق به ثبت ۵۱ پروانه اختراع بین المللی شده اند. در میان این دانشگاه ها، دانشگاه صنعتی امیرکبیر و دانشگاه صنعتی شریف به ترتیب با ۲۴ و ۱۲ پروانه ثبت اختراع با اختلاف نسبت به سایر دانشگاه ها رتبه های اول و دوم را دارند. جدول زیر تعداد ثبت اختراعات دانشگاه های صنعتی را نشان میدهد.اختراعات ملی ثبت شده مؤسسات آموزشی، پژوهشی و فناوری کشور

رئیس مؤسسه ISC اظهار داشت: تعداد اختراعات ملی ثبت شده توسط دانشگاه ها و مؤسسات آموزشی کشور در سالهای ۱۳۹۷ لغایت ۱۳۹۹ در نمودار زیر نشان ‎ داده شده است. همانطور که مشاهده می شود، دانشگاه های جامع بیشترین تعداد پروانه های ثبت اختراع ملی را در این بازه زمانی داشته اند.

*تعداد ثبت اختراعات ملی دانشگاه های جامع

وی اضافه کرد: در بین ۷۵ دانشگاه جامع حاضر در نظام رتبه بندی ISC ۵۶ دانشگاه موفق به ثبت اختراع ملی شده اند. دانشگاه های فردوسی و سمنان به ترتیب با ۱۰۴ و ۷۵ اختراع ملی، به لحاظ شمار پروانه های ثبت اختراع رتبه های اول و دوم را داشته اند.

جدول ۳ثبت اختراعات ملی ۲۰ دانشگاه جامع کشور نشان میدهد و لیست کامل تعداد ثبت اختراعات ملی کلیه دانشگاه های جامع (شامل ۵۶ دانشگاه) در این لینک قابل مشاهده می باشد.


*تعداد ثبت اختراعات ملی دانشگاه های صنعتی

فاضل زاده افزود: از میان ۲۸ دانشگاه صنعتی حاضر در رتبه بندی ISC، ۲۵ دانشگاه دارای ثبت اختراع ملی هستند که در این بین دانشگاه های صنعتی اصفهان، امیرکبیر و علم و صنعت ایران به ترتیب با ۶۷، ۵۳ و ۲۸ پروانه ثبت اختراع ملی رتبه های اول تا سوم را از آن خودکرده اند

جدول ۴. تعداد ثبت اختراعات ملی دانشگاه های صنعتی


ثبت اختراعات ملی دانشگاه های علوم کشاورزی

وی اظهار داشت: ۴ دانشگاه کشاورزی در رتبه بندی ISC حضور داشته اند که هر ۴ دانشگاه موفق به ثبت اختراع ملی شده اند، با اینحال از میان این ۴ دانشگاه، دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان با ۱۷ ثبت اختراع رتبه اول را از آن خودکرده است. تعداد ثبت اختراعات دانشگاه های کشاورزی کشور در جدول زیر نمایش داده شده است.


*ثبت اختراعات ملی دانشگاه های گروه هنر

رئیس مؤسسه ISC اظهار داشت: ۴ دانشگاه هنر در رتبه بندی ISC حضور داشته اند که هر ۴ دانشگاه در مجموع بازه زمانی رتبه بندی موفق به ثبت اختراع ملی شده اند، با اینحال از میان این ۴ دانشگاه، دانشگاه هنر تهران با ۳ ثبت اختراع، رتبه اول را از آن خودکرده است. تعداد ثبت اختراعات دانشگاه های هنر کشور در جدول زیر نمایش داده شده است.


*ثبت اختراعات ملی دانشگاه های زیرنظام

فاضل زاده در آخر اظهار داشت: ۴ دانشگاه از نوع دانشگاه های زیرنظام در رتبه بندی ISC حضور داشته اند که هر ۴ دانشگاه در مجموع بازه زمانی رتبه بندی موفق به ثبت اختراع ملی شده اند، با اینحال از میان این ۴ دانشگاه، دانشگاه پیام نور با ۸ ثبت اختراع، رتبه اول را از آن خودکرده است. تعداد ثبت اختراعات دانشگاه های زیرنظام کشور در جدول زیر نمایش داده شده است.


*ثبت اختراعات ملی دانشگاه های غیرانتفاعی

از میان ۱۷ دانشگاه غیرانتفاعی حاضر در رتبه بندی ۶ دانشگاه غیرانتفاعی پروانه ثبت اختراع ملی داشته اند که در جدول ۸ نشان داده شده است.

1402/10/04
08:24:25
0.0 / 5
277
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
هوا فضا هوافضا