هوافضا- علوم هوا فضا
در پژوهش دانشگاه تهران؛

منشأ توفان های گرد و غبار غرب ایران از طرف پژوهشگران شناسایی شد

منشأ توفان های گرد و غبار غرب ایران از طرف پژوهشگران شناسایی شد

هوا فضا: پژوهش پژوهشگران دانشکده جغرافیای دانشگاه تهران نشان میدهد ساحل دریاچه های ثرثار و رزازه عراق در سالهای اخیر بزرگ ترین منشأ گردوغبار در غرب ایران بوده است.به گزارش هوا فضا به نقل از دانشگاه تهران، پژوهشی که اخیراً در قالب رساله دکتری آذر بیرانوند، به راهنمایی دکتر قاسم عزیزی، استاد گروه جغرافیای طبیعی دانشگاه تهران، با همکاری دکتر امید علیزاده، دانشیار گروه فیزیک فضا مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، و دکتر علی درویشی بلورانی، دانشیار گروه سنجش از دور و GIS دانشکده جغرافیای دانشگاه تهران انجام شده است، علل و منشأ طوفان های گردوغبار در غرب کشور را با بهره گیری از اطلاعات زمین‎پایه، مدلها و داده های هواشناسی، تصاویر ماهواره ای، و فاکتورهای تحلیلی بررسی می کند.
به گفته دکتر قاسم عزیزی، در این مطالعه، مسیر توفان های گردوغبار در غرب ایران و کانون این توفان ها، با دیدی چندجانبه و با بهره گیری از داده های چندگانه بررسی شده است.
این تحقیق، بیش از ۳۰۰ روز دارای توفان گردوغبار منطقه ای در دوره زمانی ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۶ را با بهره گیری از تصاویر ماهواره مادیس (MODIS) و نقشه‎ پارامترهای هواشناسی را مورد سنجش قرار داده و با تکیه بر سرعت و جهت باد، منشأ توفان را ردیابی کرده است. بعلاوه با در نظر گرفتن لایه های پوشش سطح زمین منطقه، کانون های گردوغبار شناسایی شده است.
نویسنده کتاب های «مبانی آب وهواشناسی» و «مقدمه ای بر آب وهواشناسی نظامی» درباره ی یافته های این مطالعه اظهار داشت: نتایج واکاوی انجام شده نشان میدهد که مهم ترین کانون های منطقه ای گردوغبار غرب ایران به ترتیب شمال‎غرب دریاچه ثرثار و ساحل این دریاچه (از دریاچه های مرکزی کشور عراق)، تالاب هورالعظیم و هورالهویزه در مرز ایران و عراق، ساحل دریاچه رزازه و حبانیه (از دریاچه های مرکزی کشور عراق) و تالاب حمار غربی در استان ذی‎قار کشور عراق هستند. سهم هریک از این کانون ها در رخدادهای گردوغبار به ترتیب ۱۱۰، ۷۹، ۵۹، ۵۶ و ۵۱ روز توفانی بوده است.
این استاد اقلیم شناسی اضافه کرد: تغییر سطح آب دریاچه ها و تالاب های کشور عراق اصلی ترین دلیل اوج گرفتن توفان های گردوغبار در غرب ایران در سالهای ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۲ بوده است. پیشروی ساحل در دریاچه رزازه در این سال ها بسیار قابل توجه بوده، به شکلی که در سال ۲۰۱۲ نسبت به سال ۲۰۰۰ مساحت این دریاچه به کمتر از نصف رسیده است. همین مقدار نیز دائمی نبوده و در طول سال تغییرات فصلی داشته است. قسمتی از کاهش سطح آب دریاچه های مرکزی عراق ناشی از خشکسالی های سالهای اخیر بوده است.
معاون پژوهش و فناوری اسبق دانشکده جغرافیای دانشگاه تهران، درباره ی دیگر یافته های این مطالعه اظهار داشت: در این تحقیق، تغییرات پوشش سطح زمین در کانون های غیر هیدرولوژیکی نیز شناسایی و مورد تحلیل قرار گرفته که نشان میدهد در فاصله سالهای ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۲ بیش از ۱۰۰۰ کیلومتر مربع از کانون های شناسایی شده بدل به سطوح بایر شده اند.
بخشی از آثار این پژوهش بتازگی در نشریه Scientific Reports انتشار یافته است و بوسیله پیوند زیر دست یافتنی است:
Dust in Western Iran: the emergence of new sources in response to shrinking water bodies

1402/10/06
07:41:55
0.0 / 5
418
تگهای خبر: فناوری , ناسا
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لینک دوستان هوا فضا
هوا فضا هوافضا