علوم هوا فضا
یك مسئول تاكید كرد

تحقیق و پژوهش یکی از مؤلفه های اقتدار ملی است

تحقیق و پژوهش یکی از مؤلفه های اقتدار ملی است

از گیلان سرپرست فرمانداری رشت با بیان اینکه داشته ها و دستاوردهای کشورمان زیر سایه توجه دولت و نظام به امر پژوهش کسب شده است، گفت: علم و دانش، تحقیق و پژوهش یکی از مؤلفه های اقتدار ملی است، توسعه هر کشوری به بهره مندی از ظرفیت های دانش و پژوهش بستگی دارد.


کیا عاشوری امروز در آیین تجلیل از پژوهشگران و محققین، فن آوران و شرکت های دانش بنیان شهرستان که در سالن اجتماعات بانک ملی رشت برگزار گردید، با اعلان اینکه پژوهشگران و محققین حافظان مرزهای علم و دانش هستند، اظهار داشت: مجاهدت در حوزه های مختلف معنای متفاوت دارد، به عنوان مثال سردار حاج قاسم سلیمانی جان و وجود خودرا در خارج از مرزها، برای صیانت از این مرز و بوم می گذارد تا دشمن را متوقف نماید و برخی هم مانند شما با مجاهدت علم و دانش را پژوهش می کنید و به افتخارات و عزت این کشور می افزایید.
وی با اشاره به مؤلفه های اقتدار ملی در نظام بین المللی اضافه کرد: علم و دانش، تحقیق و پژوهش یکی از مؤلفه های اقتدار ملی است، توسعه هر کشوری به بهره مندی از ظرفیتهای دانش و پژوهش بستگی دارد، پس بین توسعه کشور با علم و دانش ارتباط تنگاتنگی وجود دارد و محققین در این حوزه نقش آفرین هستند.
عاشوری افزود: کشورهایی موفق هستند که بتوانند زمینه های تحقیق و پژوهش را فراهم آورند برای اینکه پژوهش و تحقیق قوه پیشران نظام است، کاوش ناشناخته ها و معرفی آن به جهان دیدگاه جدیدی را به جامعه ارائه می دهد.
سرپرست فرمانداری رشت با اشاره به رتبه های علمی کشور، اظهار داشت: اگر جایگاه علمی کشور را حالا با پیش از انقلاب مقایسه نماییم، در می یابیم که در مقالات و تحقیقات و دستاوردهای علمی به پیشرفت شایان توجهی رسیده ایم. امروز اگر توانستیم به قله های افتخار علمی نظیر پرتاب ماهواره به فضا، کشف ذرات نانو، توفیقات هسته ای، دستاوردهای گوناگون در صنایع دفاعی و نظامی نائل شویم، همه اینها از تحقیق و پژوهش به دست آمده است.
وی بیان کرد: نبود علم و دانش موجب رکود جامعه می شود، جامعه فاقد علم و دانش مانند مردابی است که خروجی ندارد و علم و دانش موجب شکوفایی و روشنایی جامعه می شود، کشورهای موفق به پژوهش و تحقیق توجه می کنند.
عاشوری با اعلان اینکه دکتر حسابی، پروفسور رضا و دکتر بهزاد از مفاخر علمی ایران هستند که پژوهش هایشان به جوامع بشری کمک کرده است، اظهار داشت: برخی کشورها که به عنوان قطب اقتصادی در جهان فعالیت دارند، در سایه توجه به پژوهش و علم به چنین جایگاهی رسیده اند.
سرپرست فرمانداری رشت با اعلان اینکه داشته ها و دستاوردهای کشورمان زیر سایه توجه دولت و نظام به امر پژوهش کسب شده است، اضافه کرد: دولت سیزدهم هم توجه ویژه به امر تحقیق و پژوهش دارد و تلاش می کنند که قسمت اعظمی از اعتبارات و بودجه ها را برای مباحث پژوهشی اختصاص دهند، ما هم در تلاشیم تا زمینه تحقیق و پژوهش را برای شما سهل نماییم. وی بیان کرد: مدیران مدارس و مراکز علمی و دانشگاهی در شهرستان تلاش می کنند تا اگر خلاقیت و نوآوری در ذهن و ضمیر دانش آموزان و دانشجویان و دانش پژوهان است، شکوفا کنند؛ ما هم کنار آنها ایستاده ایم و از تحقیقات و طرح های علمی حمایت می نماییم.
سرپرست فرمانداری رشت با اعلان اینکه پژوهشگران می توانند در حوزه های مختلف کشاورزی، فرهنگی و صنعتی به ما کمک کنند، اشاره کرد: کمک پژوهشگران فقط منوط به تحقیق نیست بلکه نتیجه عمل شما به یک اقدام اثرگذار در عرصه های مختلف مورد نیاز منتج می شود. همه این دستاوردها و افتخارات علمی از دل یک تحریم و محاصره اقتصادی کسب شده است.
به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، در آخر این همایش که مزین به نام دکتر محمود بهزاد، پدر علم زیست شناسی نوین ایران به عنوان چهره برتر پژوهش و فناوری سال ۱۴۰۲ رشت بود، از ۵۰ محقق و پژوهنده نوآور و خلاق شهرستان تجلیل به عمل آمد.

1402/10/08
18:45:02
0.0 / 5
303
تگهای خبر: دانش بنیان , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
لینک دوستان هوا فضا
هوا فضا هوافضا