علوم هوا فضا
براساس آمار شبكه های لرزه نگاری؛

ایران در آذرماه 1402 بیش از 530 بار لرزید

ایران در آذرماه 1402 بیش از 530 بار لرزید

هوا فضا: برمبنای آمار شبکه های لرزه نگاری مرکز لرزه نگاری کشوری وابسته به مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، ایران در آذر ماه 1402، 536 بار لرزید.به گزارش هوا فضا به نقل از مهر، بر طبق گزارش شبکه های لرزه نگاری مرکز لرزه نگاری کشوری وابسته به مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، در آذرماه ۱۴۰۲ تعداد ۵۳۶ زمین لرزه را ثبت کردند.
این زمین لرزه ها در نواحی مختلف ایران و نواحی مرزی رخ داده و توسط شبکه های لرزه نگاری ثبت و تعیین محل شده اند. در آذرماه ۱۴۰۲ تعداد ۸ زمین لرزه با بزرگی بیش از ۴.۰ در داخل کشور توسط مرکز لرزه نگاری کشوری به ثبت رسیده است که بزرگ ترین آنها زمین لرزه ای به بزرگی ۴.۵ در مقیاس امواج درونی زمین در تاریخ ۲۳ آذر در حوالی لوندویل استان گیلان بوده است.


شکل ۱. محل وقوع بزرگترین زمین لرزه های کشور در آذرماه ۱۴۰۲
به لحاظ آماری ۴۸۵ زمین لرزه با بزرگی کوچک تر ۳، تعداد ۴۳ زمین لرزه با بزرگی بین ۳و۴، و تعداد ۸ زمین لرزه با بزرگی بین ۴ و ۵ بوده است. استان خراسان رضوی با ۵۵ زمین لرزه ثبت شده دستگاهی بالاترین آمار زمین لرزه ثبت شده در آذرماه ۱۴۰۲ را به خود مختص کرده است و بعد از آن استانهای خراسان رضوی و چهارمحال بختیاری به ترتیب با ۴۸ و ۴۳ زمین لرزه قرار دارند.
مرکز لرزه نگاری کشوری در آذرماه امسال ۷ زمین لرزه در استان تهران ثبت کرده است که بزرگترین آنها با بزرگی ۲.۴ در مقیاس امواج درونی زمین در جوادآباد بوده است.


نقشه رومرکز زمین لرزه های ایران و نواحی مجاور در آذرماه ۱۴۰۲

آمار زمین لرزه های کشور در آذرماه ۱۴۰۲ در مقایسه با زمان مشابه سال قبل و میانگین ماهانه ۱۰ سال اخیر

جدول ۱. آمار زمین لرزه های کشور در آذرماه ۱۴۰۲ به تفکیک استان ها


منبع:

1402/10/09
08:17:22
0.0 / 5
279
تگهای خبر: دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
هوا فضا هوافضا