علوم هوا فضا

اعلام فراخوان پشتیبانی از برگزاری رویداد شب علم در مراکز علمی کشور

اعلام فراخوان پشتیبانی از برگزاری رویداد شب علم در مراکز علمی کشور

هوا فضا: فراخوان اول پشتیبانی از برگزاری رویداد شب علم در دانشگاه ها و مؤسسات علمی - پژوهشی کشور توسط بنیاد ملی علم ایران اعلام گردید.به گزارش هوا فضا به نقل از وزارت علوم، شب علم رویدادی است که بوسیله دانشمندان و مروجان علم برای علاقمند کردن عموم مردم به علم طراحی و اجرا می شود و بنیاد ملی علم ایران با هدف ترویج علم و اشاعه تفکر علمی در لایه های مختلف جامعه و گسترش ارتباط نظام مند میان علم و جامعه از برگزاری برنامه شب علم در دانشگاه ها و مؤسسات علمی- پژوهشی حمایت می کند.
بر همین اساس بنیاد ملی علم ایران ( INSF )، در امتداد توجه به کارهای ترویج علم در کشور، بنیاد ملی علم ایران از برگزاری رویداد شب علم در دانشگاه ها و مؤسسات علمی- پژوهشی حمایت می کند.
توضیحات فراخوان
از گذشته تا حالا از طرف دانشگران، دانشمندان و مروجان علم ابتکارهای گوناگونی برای برقراری ارتباط علم با جامعه و اشاعه تفکر علمی بمنظور عمومی سازی علم انجام شده است.
فعالیت هایی برای انتشار علم در قالب کتاب ها، مقالات، سایت ها، وبلاگ ها، اینفوگرافیک ها، تصاویر و محتوای دیجیتال، کمیک استریپ ها، بازی های رومیزی، بازی های کامپیوتری، فیلم ها، انیمیشن ها، برنامه های رادیویی و تلویزیونی، انواع نمایش ها (تئاترها، استندآپ کمدی های علمی)، موزه های علم، پارک های علم و خانه های علم و … انجام شده است.
شب علم رویدادی است که بوسیله دانشمندان و مروجان علم برای علاقمند کردن عموم مردم به علم طراحی و اجرا می شود و توسعه و گسترش علوم، تقویت آگاهی های عمومی بوسیله ساده سازی علم، آموزش علوم با روش های جذاب و اشاعه بینش علمی و برقراری ارتباط میان علم و جامعه را بدنبال دارد.
رویداد شب علم برای بازدیدکنندگان فرصت هایی را فراهم می آورد تا بطور مستقیم با دانشمندان، کارشناسان، مهندسان و هنرمندان ارتباط برقرار و فرصت پیدا می کنند تا با شرکت در یک آزمایش واقعی با پژوهشگران این آزمایش ها صحبت کنند و بینش دقیق تری از پروسه علمی به دست آورند.
شب علم بوسیله ارائه برنامه های علمی متنوع، تحقیقات زنده، ارتباط کارکنان حاضر در محل، نمایشگاه ها و بخش های مختلف رویداد، مطالبی خارج از برنامه درسی به حاضران ارائه می دهد.
همچنین می تواند سبب ارتباط کودکان، نوجوانان و جوانان با علم شده و در ایجاد نگرش و درک علمی آنان نقش مهمی ایفا کند. این رویداد، فضاهای فوق العاده ای را برای تعامل خانواده ها با یکدیگر فراهم می کند؛ فضایی برای یادگیری تجربیاتِ الهام بخش، به یاد ماندنی و مشترک که موجب ترویج بحث و گفتگو بین گروه ها و نسل های مختلف می شود.
حوزه های علمی - آموزشی، فرهنگی و هنری، کودکان و نوجوانان، ورزش و سلامت، جشنواره غذای سالم و نمایشگاه (برپایی غرفه ها و فروشگاه های با موضوع کارهای علمی دانشگاه به زبان ساده و غیره) بخش های مختلف شب علم است.
بنیاد علم ایران هدف از برگزاری شب علم ارتباط مؤثر جامعه دانشگاهی با عموم مردم، اشاعه نگرش و بینش علمی، ترویج حس کنجکاوی، پرسشگری و خلاقیت، یادگیری بین نسلی، الهام بخشیدن به جوانان و کمک به انتقال یافته های علمی به عموم مردم با ساده ترین و جذاب تر ین روش ها اعلام نموده است.
برگزاری چنین رویدادی، علاوه بر اهداف یاد شده، زمینه آشنایی جامعه با ظرفیت ها و توانمندی های علمی دانشگاه ها و مؤسسات علمی را فراهم می سازد و فرصت مغتنمی برای علاقمند سازی عموم مردم با علم و جامعه علمی است.
۱۰ دی تا ۱۰ اسفندماه فرصت ارسال پروپوزال
در این راستا برمبنای شیوه نامه پیوست، بنیاد ملی علم ایران با هدف ترویج علم و اشاعه تفکر علمی در لایه های مختلف جامعه و گسترش ارتباط نظام مند میان علم و جامعه از برگزاری برنامه شب علم در دانشگاه ها و مؤسسات علمی- پژوهشی حمایت می کند.
دانشگاه ها و مؤسسات علمی- پژوهشی از تاریخ ۱۰ دی ماه تا ۱۰ اسفندماه فرصت دارند که پیشنهاد پژوهشی (پروپوزال) خودرا بوسیله سامانه مدیریت پژوهش کایپر برای بنیاد ملی علم ایران ارسال نمایند.
مبلغ و سقف مبلغ پشتیبانی از رویداد پنج میلیاردریال معادل ۵۰۰ میلیون تومان است که برحسب پیشنهاد ارسالی تعیین خواهد شد.


منبع:

1402/10/16
16:27:09
0.0 / 5
235
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
هوا فضا هوافضا