علوم هوا فضا
دبیر علمی همایش ملی تكنولوژی و فرهنگ خبر داد

همکاری با کتابخانه های عمومی کشور به منظور ارتقاء سواد تکنولوژی کتابداران

همکاری با کتابخانه های عمومی کشور به منظور ارتقاء سواد تکنولوژی کتابداران

به گزارش هوا فضا، دبیر علمی همایش ملی تکنولوژی و فرهنگ از همکاری با کتابخانه های عمومی کشور به منظور ارتقاء سواد تکنولوژی کتابداران اطلاع داد و اظهار داشت: سواد تکنولوژی یکی از مباحث مورد توجه پژوهشکده است و در این خصوص با همکاری نهاد کتابخانه های عمومی کشور طرحی برای ارتقاء سواد تکنولوژی کتابداران در سطح ملی انجام داده است.به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، غلامحسین مقدم حیدری در شروع همایش ملی تکنولوژی و فرهنگ که در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی درحال برگزاری است، اضافه کرد: در این پژوهشکده هم از منظر قاره ای و هم تحلیلی به مسائل فلسفی و تاریخی در رابطه با تکنولوژی پرداخته می شود، اما آن چه این پژوهشکده را از سایر گروههای مرتبط متمایز می کند کوشش برای فهم بومی مسائل تکنولوژیک و ربط و نسبت آنها با جامعه است. نگاهی به محورهای همایش حکایت از چنین نگاهی دارد که به جای پرداختن به انتزاعیات و تأملات نظری صرف به دنبال فهم نسبت مسائل روزمره ما با تکنولوژی از منظر تاریخ و فلسفه تکنولوژی است.

وی تصریح کرد: ازاین رو بحث سواد تکنولوژی یکی از مباحث مورد توجه پژوهشکده است و در این خصوص با همکاری نهاد کتابخانه های عمومی کشور طرحی برای ارتقاء سواد تکنولوژی کتابداران در سطح ملی انجام داده است.

دانشیار فلسفه علم و تکنولوژی ادامه داد، معمولاً در جامعه ما تکنولوژی را به مثابه ابزاری خنثی فهم می کنند در صورتیکه این همایش به دنبال آن است که تکنولوژی به مثابه قواعد و سیستم اجتماعی-تکنیکی را برجسته کند.

وی افزود از میان محورهای اعلام شده همگی به جز دو مورد هوش مصنوعی و آفرینش هنری در سخنرانی های اصلی یا پنل های تخصصی پرداخته شده است. آن چه در داوری مقالات مد نظر بود رویکرد انتقادی از منظر تاریخی یا فلسفی به مسائل تکنولوژیک بود که در این دو محور مقاله‌ی درخوری دریافت نشد.

در ادامه علیرضا منجمی همینطور تصریح کرد: پژوهشکده تاریخ و فلسفه علم پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی یکی از قطب های اصلی مطالعات فلسفی و تاریخی تکنولوژی است و این همایش هم بخشی در جهت همین پروژه است.

رییس پژوهشکده تاریخ و فلسفه علم اضافه کرد: اعضای هیئت علمی این پژوهشکده فارغ التحصیلان رشته های مهندسی، پزشکی و علوم پایه هستند که دکترای تخصصی فلسفه علم و تکنولوژی یا تاریخ علم دارند و بر مبنای پیش زمینه تحصیلی شان به یکی از شاخه های علم و تکنولوژی مانند فیزیک، پزشکی یا علوم اجتماعی می پردازند. این تنوع سبب گشته است این پژوهشکده تعامل گسترده ای با سایر نهادهای علمی، دانشگاه های صنعتی و علوم پزشکی، وزارت بهداشت و فرهنگستان علوم پزشکی داشته باشد.

منجمی در ادامه اظهار داشت: در پژوهشکده تاریخ و فلسفه علم هم در پژوهش های اعضای هیئت علمی همچون مقاله، کتاب و کرسی نظریه پردازی و هم تربیت دانشجویان تاریخ و فلسفه تکنولوژی جایگاه ویژه ای دارد.

این دانشیار فلسفه‌ی علم و تکنولوژی تصریح کرد: درس فلسفه تکنولوژی به دانشجویان دکترای فلسفه علم و درس تاریخ تکنولوژی به دانشجویان دکترای تاریخ علم عرضه می شود. در رساله های دانشجویان دکترا فلسفه علم و تاریخ علم هم به تکنولوژی پرداخته می شود. از میان آثار اعضای هیئت علمی میتوان به کتابهای تکنولوژی: فرانکنشتاین با پرومته، طبی سازی و علوم انسانی به مثابه تکنولوژی اشاره نمود.

منجمی درباره‌ی ساختار همایش توضیحاتی عرضه کرد: در دور روز همایش ۱۰ سخنران اصلی خواهیم داشت و چهار پنل تخصصی. پنل «زیست دینی و اخلاق تکنولوژی» با دبیری سید محمد تقی موحد ابطحی و «علوم اجتماعی و ارتباطات» با دبیری مالک شجاعی جشوقانی روز ۱۶دیماه و دو «تاریخ تکنولوژی دوره اسلامی» با دبیری حنیف قلندری و پنل «طبی سازی» با دبیری حمیدرضا نمازی روز دیماه ۱۷برگزار می شود.

این دانشیار پژوهشگاه افزود: طبی سازی برای نخستین بار است که در چارچوب یک پنل تخصصی در ایران پرداخته می شود. چکیده همایش های مقاله در ISC نمایه خواهد شد و مقالانت کامل هم ان شاالله در چارچوب یک کتاب هم منتشر می شود. نگاهی به ترکیب سخنرانان نشان داده است که رشته های فلسفه و تکنولوژی، فلسفه غرب، علوم سیاسی، علوم تربیتی و آموزشی، علوم ارتباطات، جامعه شناسی، اخلاق و شهرسازی حضور دارند که نشان از رویکرد چند رشته ای و میان رشته ای این همایش دارد.

وی اظهار داشت: می کوشیم با حفظ این گروه دانشور و بحث و تبادل نظر برای تدوین سند سیاستی و راهکارهای عملی در این عرصه هم دستاوردی فراهم نماییم.

منبع:

1402/10/19
12:56:54
0.0 / 5
249
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
لینک دوستان هوا فضا
هوا فضا هوافضا