علوم هوا فضا

معرفی مقالات برگزیده جایزه دکتر سیاوش شهشهانی

معرفی مقالات برگزیده جایزه دکتر سیاوش شهشهانی

هوا فضا: مقاله های برگزیده انجمن ریاضی ایران با نام جایزه «دکتر سیاوش شهشهانی» معرفی گشتند.به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، انجمن های ریاضی خیلی از کشورها همچون کانادا، امریکا، استرالیا، و انگلستان بمنظور تشویق آثار پژوهشی منتشرشده در نشریات خود جایزه هایی تأسیس کرده اند. این جایزه ها اغلب به نام شخصیتی مهم و تأثیرگذار نامگذاری شده است تا هم بر اعتبار آن جایزه افزوده شود و هم بزرگذاشت آن شخصیت باشد.

بولتن انجمن ریاضی ایران نیز باتوجه به سابقه نیم قرنی در انتشار مقالات پژوهشی، جایزه ای را با نام «دکتر سیاوش شهشهانی» اهدا می کند.

انتشارات اشپرینگر به عنوان ناشر بولتن انجمن ریاضی ایران، از دو مقاله برتر منتخب این حمایت بصورت اعتبار سالانه خرید کتاب به مبلغ هزار دلار آمریکا (هر مقاله ۵۰۰ دلار) حمایت می کند.

این جایزه سالانه به حداکثر دو مقاله چاپ شده در دو سال قبل از آن اهدا می شود. معیار اصلی انتخاب مقالات «نوآوری، اصالت و اهمیت علمی» است. مقالاتی که اثبات جدیدی از قضیه های شناخته شده پیشین هستند و یا مقالاتی که تنها به عنوان مروری بر نتایج موجود هستند، در اولویت جایزه قرار نمی گیرند.

بر اساس اعلام انجمن ریاضی ایران، در فراخوان اولیه انتخاب مقالات، از تمامی اعضای هیئت تحریریه بولتن انجمن ریاضی ایران و همین طور سردبیر دوره پیشین درخواست شد که در صورتیکه مقاله ای (منتشر شده در سالهای ۲۰۲۲ و ۲۰۲۱) را شایسته دریافت جایزه می دانند، ضمن ذکر دلیل آنرا اطلاع دهند.

به گفته مجید گازر، سردبیر بولتن انجمن ریاضی ایران؛ کمیته جایزه «دکتر سیاوش شهشهانی» متشکل از ۱۲ نفر (سر دبیر، مدیر اجرائی، ادیتورهای بخش (۶ نفر) و چهار نفر از بین دبیران وابسته یا اعضای هیات تحریریه به انتخاب سردبیر)، است. این کمیته برخی از مقالات معرفی شده را برای ارزیابی به داوران متخصص ارسال کردند و دو مقاله منتخب به انتخاب داوران عرضه شدند.

بر اساس اعلام سردبیر بولتن انجمن ریاضی ایران؛ دو مقاله برگزیده دریافت جایزه شهشهانی در سال ۲۰۲۳ به شرح زیر است:

- Merker، Joël، Vanishing Hachtroudi curvature and local equivalence to the Heisenberg pseudosphere. Bull. Iran. Math. Soc. 47، No. 6، 1775-1792 (2021).

- Neeb، Karl-Hermann; Oeh، Daniel، Elements in pointed invariant cones in Lie algebras and corresponding affine pairs. Bull. Iran. Math. Soc. 48، No. 1، 295-330 (2022).

به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، سیاوش شهشهانی بعد از گرفتن مدرک دکتری از دانشگاه کالیفرنیا در برکلی تحت نظر استیون اسمیل (برنده مدال فیلدز) و تدریس در دانشگاه های کالیفرنیا در برکلی، نورث وسترن در ایلینویز، ویسکانسین در مدیسون به ایران بازگشت. وی بعد از بازگشت به ایران در سال ۱۳۵۳، به عضویت هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف درآمد و خودرا وقف آموزش ریاضیات و تربیت نسلی از ریاضیدانان برجسته کرد. شهشهانی دومین سردبیر بولتن انجمن ریاضی ایران و موسس خبرنامه انجمن ریاضی ایران در سال ۱۳۶۷ بود.

مقالات این ریاضیدان ایرانی در معتبرترین مجلات ریاضی ازجمله Inventiones Mathematicae و Memoirs of the American Mathematical Society چاپ شده است و ازاین بین، مفهوم «متریک شهشهانی» با نام وی به برخی متون درسی راه یافته است.

منبع:

1402/10/20
15:06:54
0.0 / 5
285
تگهای خبر: آموزش , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
هوا فضا هوافضا