هوافضا- علوم هوایی
رئیس دانشگاه تهران خبر داد

آغاز فرآیند مطالعه و ساخت ماهواره تحقیقاتی مشترک دانشگاه تهران

آغاز فرآیند مطالعه و ساخت ماهواره تحقیقاتی مشترک دانشگاه تهران

به گزارش هوا فضا، رئیس دانشگاه تهران با اشاره به اینکه فرایند مطالعه و ساخت ماهواره تحقیقاتی مشترک مدتی است که شروع شده و امیدواریم این ماهواره در اسرع زمان به فضا پرتاب شود، اظهار داشت: این پروژه مورد حمایت برخی نهادهای داخلی و بین المللی قرار دارد و برای توسعه این نوع فعالیتهای فناورانه بین المللی آماده همکاری با نهادهای مالی و بانکی هستیم.به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، سید محمد مقیمی در نشست مشترک با مدیرعامل بانک کشاورزی، ضمن اشاره به برنامه دانشگاه تهران جهت راه اندازی لابراتوار مرکزی دانشگاه تهران، اظهار داشت: این لابراتوار هم جنبه اقتصادی و سودآوری برای کشور دارد و از امکانات و تجهیزات استفاده بهینه به عمل می آید و هم در جذب و نگهداشت نخبگان در کشور مؤثر خواهد بود و ضمن ارزآوری، از خروج ارز از کشور هم جلوگیری می کند.

وی با اشاره به اینکه بودجه های پراکنده ای در کشور صرف تحقیقات و تجهیزات می شود، اضافه کرد: متأسفانه بعضی از اساتید تجهیزات آزمایشگاهی را از طرق مختلف وارد دانشگاه می کنند ولی امکان استفاده از آن برای همه فراهم نمی شود و این رویکرد متأسفانه در اغلب دانشگاه ها حاکم است. برای پیشگیری از تخصیص پراکنده بودجه تجهیزات، ایده تأسیس و راه اندازی لابراتوار مرکزی کشور در دانشگاه تهران شکل گرفت.

رئیس دانشگاه تهران اضافه کرد: پروژه تأسیس لابراتوار مرکزی با عنایت به نیاز گمرک و سازمان استاندارد، مورد حمایت این سازمان ها هم قرار دارد؛ چون که خیلی از آزمایش های مورد نیاز این سازمان ها که حالا برای انجام آنها، ظرفیت آزمایشگاهی در کشور وجود ندارد و برای انجام آزمایشات لازم به خارج از کشور ارسال می شود که ضمن سپری شدن فرایند زمان بر، ارز از کشور خارج می شود. بنابراین با راه اندازی لابراتوار مرکزی در دانشگاه تهران احتیاج به لابراتوار های خارجی به حداقل می رسد و زمینه برای نگهداشت نخبگان فراهم می شود.

مقیمی ضمن اشاره به رویکرد مثبت دولت نسبت به راه اندازی این لابراتوار مرکزی، ضمن قدردانی از مشارکت بانک کشاورزی بعنوان بانک عامل برای دریافت تسهیلات ارزی از بانک خارجی اظهار داشت: این به ما انگیزه می دهد که استوارتر و محکم تر پیش برویم. وقتی یک اقدام در دانشگاه تهران صورت می گیرد، به سرعت در زمینه ملی الگو قرار می گیرد. هدف ما از طریق اندازی لابراتوار مرکزی اینست که کل کشور و بخصوص دانشگاه های سراسر کشور از امکانات و ظرفیتهای این لابراتوار بهره مند شوند.

مقیمی بر گسترش فعالیتهای اقتصادی و اجتماعی بر بستر دیپلماسی علمی تصریح کرد و ضمن اشاره به فعالیتهای بین المللی دانشگاه تهران در سطح کشورهای منطقه و جهان همچون عراق، سوریه، کشورهای حوزه خلیج فارس، آفریقای جنوبی، گرجستان، امارات و هندوستان، از سرمایه گذاری بانک کشاورزی در این بستر علمی و بین المللی استقبال کرد.

رئیس دانشگاه تهران در ادامه سخنان خود ضمن اشاره به گستره جغرافیایی دانشگاه تهران در ایران و ضمن اشاره به راه اندازی پردیس علم و فناوری دانشگاه تهران در مناطق مختلف همچون اروند و اشتهارد اظهار داشت: این مناطق دارای ظرفیتهای بسیار خوبی هم در زمینه تحقیقات کشاورزی و هم برای سرمایه گذاری در حوزه های مختلف کشاورزی و شیلات است.

وی همینطور از پردیس بین المللی خلیج فارس دانشگاه تهران در قشم بعنوان ظرفیت دیگر دانشگاه تهران برای انجام مأموریت های ملی یاد کرد و اظهار داشت: با مذاکراتی که با معاون اول رئیس جمهور صورت گرفته است، امیدواریم دانشگاه تهران در زمینه تمدن دریایی و اقتصاد دریاپایه محوریت علمی پیدا کند.

مقیمی، لازمه موفقیت دانشگاه تهران در زمینه بین المللی را توجه همزمان به جنبه های فناوری، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی دانست و به تفاهمنامه همکاری بین دانشگاه تهران و دانشگاه مسکو برای ساخت ماهواره تحقیقاتی اشاره نمود و اظهار داشت: فرایند مطالعه و ساخت این ماهواره تحقیقاتی مشترک مدتی است که شروع شده و امیدواریم در اسرع زمان به فضا پرتاب شود. این پروژه مورد حمایت برخی نهادهای داخلی و بین المللی قرار دارد و برای توسعه این نوع فعالیتهای فناورانه بین المللی آماده همکاری با نهادهای مالی و بانکی هستیم.

رئیس دانشگاه تهران همینطور ضمن اشاره به اقدامات دانشگاه تهران در جهت مولدسازی و تبدیل به احسن اموال و دارایی های دانشگاه تهران، اظهار داشت: برای تبدیل به احسن اموال دانشگاه تهران مصوبه ای از دولت دریافت کردیم تا بتوانیم منابع حاصل از این تبدیل به احسن را در قسمت های اولویتدار دانشگاه همچون راه اندازی خوابگاه متأهلین و زمینه های علمی مورد نیاز کشور همچون هوش مصنوعی، سامانه های هوشمند، علوم شناختی و امثال آن سرمایه گذاری نماییم.

وی در قسمت دیگر سخنانش با استقبال از تمایل بانک کشاورزی برای همکاری و تعامل با دانشگاه تهران، اظهار داشت: با عنایت به همکاری بخش های مختلف دانشگاه همچون پارک علم و فناوری دانشگاه تهران و دانشکدگان کشاورزی و منابع طبیعی با بانک کشاورزی، و همینطور نگاهی که مدیران این بانک برای تعامل با دانشگاه تهران دارند، برای همکاری مؤثر دانشگاه تهران و بانک کشاورزی در جهت انجام مسئولیت های اجتماعی، علاقمند هستیم این بانک را بعنوان یکی از شرکای استراتژیک خود قرار می دهیم.

مقیمی ضمن اشاره به این که مسئولیت پذیری اجتماعی یکی از مؤلفه های مهم شعار دانشگاه تهران است، تصریح کرد: نگاه ما در دانشگاه تهران فقط درون سازمانی نیست بلکه مأموریتی را در دانشگاه دنبال می نماییم که برای کل کشور مفید باشد و بتواند مسائل و مشکلات کشور را حل کند. دانشگاه تهران و بانک کشاورزی با همکاری مشترک می توانند بهتر به ایفای نقش مسئولیت اجتماعی خود بپردازند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، فرشید فرخ نژاد، مدیرعامل بانک کشاورزی هم در این نشست ضمن اشاره به سابقه بانک کشاورزی، اظهار داشت: تلاش ما اینست که در عین حال که وظایف سنتی خودمان را انجام می دهیم، ظرفیت تجاری بانک را در قالب قوانین و مقررات تقویت نمائیم.

مدیرعامل بانک کشاورزی با تکیه بر جایگاه و اهمیت دانشگاه تهران در کشور، علاقه مندی بانک کشاورزی را برای تعامل با دانشگاه تهران اعلام نمود و اظهار داشت: تضامین مورد نیاز برای تأمین منابع جهت راه اندازی لابراتوار مرکزی دانشگاه تهران با یک نگاه مثبت و با جدیت صورت خواهد گرفت.

فرخ نژاد ضمن معرفی ظرفیتهای بانک کشاورزی، تمایل این بانک را برای همکاری و تعامل در حوزه های متنوع با دانشگاه تهران اعلام نمود و اقتصاد دریایی را یکی از این عرصه ها برشمرد.
1402/10/23
12:41:56
0.0 / 5
245
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
هوا فضا هوافضا