هوافضا- علوم هوایی
در گفت وگو با هوا فضا مطرح شد؛

پیشنهاد افزایش وام خرید مسکن نخبگان به ۳ میلیارد

پیشنهاد افزایش وام خرید مسکن نخبگان به ۳ میلیارد

به گزارش هوا فضا، قائم مقام بنیاد ملی نخبگان اظهار داشت: در نامه ای به شورای پول و اعتبار پیشنهاد دادم مبلغ وام ودیعه مسکن به یک میلیارد تومان و وام خرید مسکن هم به ۳ میلیارد تومان افزایش یابد.سید سلمان سید افقهی در گفتگو با خبرنگار مهر، در رابطه با آخرین وضعیت وام خرید و ودیعه مسکن نخبگان اظهار داشت: هم اکنون وام خرید مسکن نخبگان یک میلیارد تومان و وام ودیعه مسکن ۳۰۰ میلیون تومان است اما با توجه به این که در وضعیت حال حاضر کسی نمی تواند با یک میلیارد تومان خانه بخرد، در نامه ای به شورای پول و اعتبار پیشنهاد دادم مبلغ وام ودیعه مسکن به یک میلیارد تومان و وام خرید مسکن هم به ۳ میلیارد تومان افزایش یابد.
قائم مقام بنیاد ملی نخبگان با اشاره به این که سال قبل در هیأت امنای بنیاد ملی نخبگان تهیه ۱۰۰۰ واحد مسکونی برای نخبگان مصوب شد، اضافه کرد: تأمین اعتبار این طرح به سازمان برنامه موکول شده اما این سازمان متأسفانه علیرغم پیگیری هایی که انجام شده، هنوز هیچ اعتباری را به این کار اختصاص نداده است.
بیمه تکمیلی نخبگان در راه است
قائم مقام بنیاد ملی نخبگان از طرح جدید بنیاد برای بیمه تکمیلی نخبگان هزار نفر از نخبگان آگاهی داد و اظهار داشت: یکی از برنامه هایی که در دستور کار بنیاد ملی نخبگان قرار دارد بحث بیمه تکمیلی این عزیزان است که پیشنهاد دادم بالاترین تعهدات بیمه ای برای نخبگان در نظر گرفته شود که برای هر فرد حدودا در ماه یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان و در سال برای هزار نفر، ۱۲ هزار میلیارد تومان باید پرداخت نماییم.
بیمه هزار نخبه با بالاترین تعهدات بیمه ای قطعی شد
وی افزود: البته به من گفته شد تعهدات بیمه ای کم شود تا افراد بیشتری تحت پوشش بیمه قرار بگیرند که بنده پاسخ دادم یا کسی را بیمه نمی نماییم یا اگر این کار را انجام می دهیم، باید بهترین شرایط را فراهم نماییم. هم اکنون بیمه تکمیلی برای هزار نفر از نخبگان قطعی شده ولی اجرای چنین طرح هایی به تأمین اعتبار گره خورده است.
بودجه ۱۴۰۲ بنیاد تنها ۲۵ درصد محقق شده است!
سید افقهی با اعلان اینکه بودجه بنیاد در سال ۱۴۰۲ تابحال تنها ۲۵ درصد محقق شده و این مساله سبب شده که در برنامه ها و حمایت هایمان با مشکل مواجه شویم، اشاره کرد: ما تحت فشار هستیم و از دوستان بارها هم پیگیری کردیم.
وی افزود: با توجه به این که رئیس بنیاد، معاون علمی رئیس جمهور است، متأسفانه این درکِ اشتباه وجود دارد که سازمان برنامه وقتی بودجه ای را برای معاونت لحاظ می کند، عنوان می کند که بودجه بنیاد هم در دل آن قرار گرفته در صورتیکه رئیس بنیاد با حفظ سمت، معاون علمی رئیس جمهور است.
اولویت سازمان برنامه و بودجه نخبگان نیست
قائم مقام بنیاد ملی نخبگان بیان کرد: بارها این را گفته ایم که دولتی که می خواهد چند میلیون مسکن بسازد برای هزار مسکن نخبگان نباید گرفتار مشکل باشد و البته هم نیست، ولی مسئله اینست که اولویت عزیزان در سازمان برنامه و بودجه نخبگان نیست. وقتی بودجه بنیاد تنها ۲۵ درصد محقق شده و از سویی طرح مسکن نخبگان محقق نشده و طرح جذب در دستگاه های اجرایی به سبب عدم تأمین اعتبار در بعضی جاها مشکل اعتبار دارد، برداشت ما اینست که نخبگان در اولویت قرار ندارند و طرح های مربوط به آنها اجرایی نمی گردد.
شعار نخبه پروری می دهیم اما در عمل هیچ کاری انجام نمی دهیم
وی اضافه کرد: مرتباً از نخبه پروری، نخبه گزینی و نخبه گماری صحبت می نماییم اما هیچ اتفاق خاصی در عمل برای آنها رقم نمی خورد. هم اکنون برای پیشبرد برنامه های جاری بنیاد با اعتبارات موجود، با مشکل مواجه هستیم و وضعیت نامطلوبی داریم. در صورتیکه نسبت فایده به هزینه در عرصه نخبگان بشدت بالا است ولی ما این را در نظر نمی گیریم و بنده معتقدم متأسفانه تقسیم درست بودجه اتفاق نمیفتد.


منبع:

1402/11/03
15:38:54
0.0 / 5
254
تگهای خبر: دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
هوا فضا هوافضا