هوافضا- علوم هوا فضا
توسط محققان كشور صورت گرفت؛

تولید رده سلولی شناسنامه دار از گونه درحال انقراض خرس سیاه بلوچی

تولید رده سلولی شناسنامه دار از گونه درحال انقراض خرس سیاه بلوچی

هوا فضا: متخصصان بانک سلول های انسانی و جانوری مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران موفق به تولید رده سلولی شناسنامه دار از گونه در معرض خطر انقراض خرس سیاه بلوچی شدند.به گزارش هوا فضا به نقل از مهر، به نقل از مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران دکتر مریم فرقدان سرپرست بانک سلول های انسانی و جانوری درباب این موفقیت اظهار داشت: بانک سلول های انسانی و جانوری در امتداد ماموریت مرکز در حوزه شناسایی، جمع آوری و صیانت از منابع زیستی و ژنتیکی کشور، برای نخستین بار موفق به تولید رده سلولی تایید هویت شده از خرس سیاه بلوچی شد.
وی اضافه کرد: خرس سیاه بلوچی به عنوان یکی از شاخص ترین گونه های زیبا و نادر حیات وحش که سال ها در لیست اتحادیه جهانی حفاظت محیط زیست جای گرفته است، گونه درحال انقراض بلوچستان ایران است. تولید رده سلولی از این خرس نادر امید برای احیای گونه های حیات وحش در معرض خطر انقراض را بیشتر می کند.
سرپرست بانک سلول های انسانی و جانوری اشاره کرد: بدنبال عقد تفاهم نامه همکاری مشترک سازمان حفاظت محیط زیست و این مرکز برای ایجاد بانک سلولی از گونه های در معرض خطر انقراض حیات وحش، ذخیره سازی نمونه های سلولی تولید شده از یوزپلنگ آسیایی شروع شد و در طول این مدت کلکسیون ارزشمندی از نمونه های سلولی تایید هویت شده و شناسنامه دار از یوزپلنگ آسیایی و خرس مازندران بوجود آمد.
در این راستا، خوشبختانه متخصصان بانک سلول های انسانی و جانوری توانستند سلول های خرس سیاه بلوچی را با رویکرد "بهره برداری پایدار" بعد از نمونه برداری بافتی و طی فرآیندهای آزمایشگاهی، کشت و تکثیر و با موفقیت در این بانک شناسنامه دار و ذخیره نمایند.منبع:

1402/11/11
13:03:05
0.0 / 5
228
تگهای خبر: آزمایش , متخصص , ناسا
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان هوا فضا
هوا فضا هوافضا