هوافضا- علوم هوایی
پناهی خبر داد

درخواست استخدام ۲۵۰ عضو هیات علمی پژوهشی

درخواست استخدام ۲۵۰ عضو هیات علمی پژوهشی

هوا فضا: معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت از درخواست استخدام 250 عضو هیات علمی پژوهشی آگاهی داد.به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، یونس پناهی در نشست خبری که به مناسبت دهه فجر و بیان دستاورد های معاونت تحقیقات و فناوری برگزار گردید، اظهار داشت: یکی از جدی ترین وظایف تحقیقات و فناوری ورود به عرصه سرآمدان علمی، رسیدن به مرجعیت علمی و تولید علم نافع است.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت اضافه کرد: باید با تحقیق و پژوهش نیازهای امروز و آینده جامعه مرتفع شود که این مساله نیازمند الزامات و زیر ساخت است.

وی یکی از زیر ساخت ها را نیروی انسانی دانست و اظهار داشت: خوشبختانه در یک ماه اخیر نشستی را با همکاران اداره امور استخدامی داشتیم و در خواست کردیم تعداد ۲۵۰ اعضای هیات پژوهشی استخدام شود.

پناهی اشاره کرد: برای جذب هیات علمی فاکتورهای عملکردی مورد ارزشیابی قرار می گیرد.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت بیان کرد: امسال مراکز تحقیقاتی که اثر بخش بودند را مورد آنالیز قرار داده ایم و به روسای دانشگاه ها تحویل داده شده است، اگر مراکزی اثر بخش نبوده اند، باید سر و سامان داده شوند.

معاون وزیر علوم اظهار داشت: اگر مراکز تحقیقاتی در زمانی که مشخص کرده ایم، اعتبار لازم را کسب نکنند، در شورای گسترش باردیگر برای فعالیت آنان تصمیم گرفته می شود.

پناهی اظهار داشت: باید رتبه علمی که هم اکنون در منطقه و دنیا داریم، ارتقا یابد. رتبه علمی در پایگاه استنادی اسکوپوس رتبه ۱۵ است. در برنامه هفتم توسعه باید به رتبه ۱۴ برسیم. کشورهای منطقه رقیب ما هستند؛ پس دانشگاه های علوم پزشکی باید شتاب خوبی داشته باشند تا عقب نمانیم.

معاون وزیر علوم یاد آورد شد: معاونت آموزشی وزارت بهداشت فراخوان جذب اعضای هیات علمی آموزشی را به زودی خواهد داد، سهم محدودی برای بخش پژوهش هم وجود دارد؛ اما معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت بصورت جداگانه برای جذب هیات علمی پژوهشی اقدام نموده است و به همین دلیل با دولت و شورای عالی انقلاب فرهنگی، سازمان برنامه و بودجه و اداره استخدام مفصل صحبت کرده ایم تا این جذب برای مراکز تحقیقاتی هم صورت گیرد.

پناهی استقرار ۳ هزار و ۵۸۹ شرکت فعال در عرصه سلامت در مراکز رشد علوم پزشکی کشور، تعداد ۵ هزار و ۸۰ محصول (نمونه اولیه و تجاری شده)، تعداد ۴ هزار ۸۱۵ پژوهش فناورانه، اشتغال تعداد ۸ هزار و نفر در شرکت های دانش بنیان و واحدهای فناور حوزه سلامت، پشتیبانی از ۸۰ پروژه فناورانه و گسترش آنرا از وضعیت اکوسیستم فناوری وزارت بهداشت دانست.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با اعلان اینکه ثبت پتنت لازم است؛ اما کافی نیست، اظهار داشت: شاخص ارزیابی و اعطای مجوز ما نیاز جامعه و مردم است. مراکز تحقیقاتی تنها نباید ثبت پتنت کنند، مراکز تحقیقاتی بعد از دریافت مجوز پژوهش باید نتایج آن پژوهش را وارد چرخه زندگی مردم کنند.

وی اظهار داشت: ما به تعداد مجلات امتیاز نمی دهیم؛ بلکه از مجلاتی که در پایگاه های استنادی همانند IsI و اسکوپوس نمایه شده اند، حمایت می نماییم.

پناهی با بیان آمادگی از مجلات علمی اظهار داشت: از تشکل و انجمن هایی که مجلات علمی در امتداد نیاز جامعه دارند و این داده های علمی به رشد سلامتی مردم کمک نماید، حمایت خواهیم کرد.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت حمایت مالی مجلات را مشروط به نمایه شدن دانست و اظهار داشت: هر مجله ای که در پایگاه استنادی نمایه شد، ۱۰۰ میلیون تومان مورد حمایت مالی قرار گرفت. امسال قرار شده است بر حسب شتاب حمایت شوند و احتمال افزایش این رقم وجود دارد.

وی با اعلان اینکه یکی از نگرانی های ما انگلیسی شدن تمام مجلات علمی است اظهار داشت: تعدادی از نشریات فارسی هنگامی که رشد بالایی پیدا می کنند، به سمت زبان انگلیسی می روند که از این مساله جلوگیری می شود. هر نشریه ای که نمایه می شود، باید یک نمونه به زبان فارسی هم داشته باشند. هم اکنون تعداد ۱۶۴ مجله به زبان فارسی داریم که ۲۹ مجله در پایگاه استنادی اسکوپوس نمایه شده اند.

پناهی به قابلیت های هوش مصنوعی هم اشاره نمود و اظهار داشت: امروز استفاده از قابلیت هوش مصنوعی بسیار بالاست و به شدت در آینده هزینه های سلامت را کاهش خواهد داد. تشخیص و پیش گیری از بیماریها از قابلیت های هوش مصنوعی است.

پناهی در ادامه به پشتیبانی از پایان نامه های آموزشی اشاره نمود و اظهار داشت: هر پایان نامه باید یک مشکل را حل کند، پایان نامه ها ضرورت دارند، مسئله محور باشند. همین طور هر پایان نامه باید یک مقاله کاربردی داشته باشد.

منبع:

1402/11/16
18:33:40
0.0 / 5
351
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
هوا فضا هوافضا