هوافضا- علوم هوا فضا

اجرای همایش بین المللی فلسفه ذهن برای نخستین بار در ایران

اجرای همایش بین المللی فلسفه ذهن برای نخستین بار در ایران

هوا فضا: هوا فضا: مدیر سازمان دهی و اجرای همایش بین المللی فلسفه ذهن از برگزاری این همایش برای نخستین بار در ایران با موضوع مسئله آگاهی آگاهی داد.به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، مهدی همازاده، مدیر سازمان دهی و اجرا و ابراهیم آزادگان دبیر علمی در نشست خبری همایش بین المللی فلسفه ذهن با موضوع مسئله آگاهی، بامداد امروز ۱۷ بهمن ماه در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران برگزار گردید، توضیحاتی در درباره ی نخستین همایش بین المللی فلسفه ذهن با موضوع مسئله آگاهی اعلام نمودند.

همازاده با اعلان اینکه کم به موضوع فلسفه ذهن در همایش ها و تحقیقات پرداخته شده است، اظهار داشت: نخستین بار است که همایش فلسفه ذهن در ایران برگزار می گردد اهمیت مبانی این حوزه بر کسی پوشیده نیست.

وی افزود: پیش از این همایش پیش همایش هایی همچون فلسفه مدرسه تابستانه فلسفه ذهن در بیمارستان شهدای تجریش با رویکرد آموزشی ترویجی برای آموزش مقدمات ذهن برگزار شده است.

همازاده با اعلان اینکه در این زمینه ۴ هسته پژوهشی داریم، اظهار داشت: در دانشگاه شریف ۲ هسته، پژوهشگاه دانشگاه بنیادی ۱ هسته و دانشگاه تهران ۱ هسته پژوهشی فعالیت دارند تشکیل شده از پژوهشگران پسادکترا و دانشجویان تحصیلات تکمیلی که خروجی هایی همچون مقالات، کتاب و رویداد دارند برخی از هسته های پژوهشی رویدادهای مانند کنفرانس بین المللی اخلاق شناختی را امسال برگزار کردند و بعدازاین همایش دانشگاه شریف رویدادی درباره ی الهیات علوم شناختی در نیمه دوم اسفند برگزار می گردد.

مدیر سازمان دهی و اجرای همایش بین المللی فلسفه ذهن با اشاره به تعداد مقالات دریافت شده اشاره کرد: در ارزیابی ها انجام شده ۴۴ مقاله با عنایت به استانداردها پذیرفته شده است؛ ۲۵ مقاله داخلی که ۱۰ مقاله برای اساتید و اعضای هیئت علمی هست و ۱۹ مقاله خارجی که ۱۴ مقاله برای اساتید و اعضای هیئت علمی های دانشگاه های آکسفورد، دانشگاه ییل، دانشگاه CIU، دانشگاه مرکزی اروپا، نوتردام آمریکا و... هستند ۱۱ مقاله از پسادکترا داریم که ۳ تا خارجی است.

همازاده افزود: در این همایش که در ۵ روز برگزار می گردد ۸ ارائه مجازی خواهد بود که روزهای ۲۹ بهمن و ۳ اسفند توسط اساتیدی از آمریکای شمالی و انگلستان مجازی ارائه خواهد شد. در ایام ۳۰ بهمن، ۱ و ۲ اسفند همایش بصورت با حضور اساتیدی از دانشگاه مسینا ایتالیا و مرکز مطالعات آگاهی دانشگاه مسکو، از چین دانشگاه فودان در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار می گردد که علاوه بر ارئه در سالن رائه بصورت پوستر هم خواهیم داشت.

وی با اعلان اینکه مقالات با سخت گیری انتخاب شده است، اظهار داشت: با عنایت به تفاهم نامه امضا شده مقالات در مجله علمی و پژوهشی تازه های علوم شناختی مقالات پذیرفته شده در سه شماره چاپ خواهد شد.

در ادامه آزادگان، دبیر علمی با اعلان اینکه این همایش بین المللی در سه محور «علم آگاهی»، «فلسفه آگاهی» و «تاریخ و جامعه شناسی آگاهی»" است، افزود: در محور علم آگاهی، مباحث آموزه های علوم شناختی و علوم اعصاب در مسئله آگاهی، رویکرد های کوانتومی به مسئله آگاهی، هوش مصنوعی و مدل محاسباتی آگاهی و در محور فلسفه آگاهی، مسائل مربوط به پدیدارشناسی آگاهی، نظریات معاصر درباره ی ماهیت آگاهی، آگاهی و مسائل مربوط به اراده، عمل و کنترل رفتار، بدن مندی و جنبه های مختلف شناخت در رابطه با دیگران و جهان و در محور تاریخ و جامعه شناسی آگاهی، نگاه فلسفه اسلامی و سنت های فلسفی پیشامدرن به مسئله آگاهی، تکامل و انسان شناسی آگاهی، مطالعات جامعه شناختی درباره ی آگاهی پرداخته شده است.

وی با اعلان اینکه همانطور که علم پیشرفت می کند، مسائل اخلاقی درباره ی آن پیش می آید، اظهار داشت: ما ناچاریم در کنار پیشرفت مباحث علمی مباحث فلسفی و اخلاقی را در نظر بگیریم و مطالعه نماییم.

دبیر علمی همایش بین المللی فلسفه ذهن در ادامه با اشاره به اهمیت مسئله آگاهی اظهار داشت: مسئله آگاهی اهمیت خیلی خاصی دارد؛ برای اینکه نخستین مسئله ای است که فیلسوف ها با آن مواجهند برای حل کردن یا تجزیه وتحلیل است نکته دوم این است که تمام روابط اجتماعی ما در این حوزه می باشد.

به گزارش نمایندگی ایسنا علوم پزشکی شهید بهشتی، آزادگان با اشاره به اینکه مباحث مربوط به مطالعات ذهن در بین مدت یا دراز مدت در جامعه دارد اظهار داشت: مباحث مربوط به مطالعات ذهن به مدلیگ ذهن ما کمک می نماید که یک پروژه بزرگ وجود دارد که ذهن انسان را مدل کند این پروژه که در این کنفرانس جلومی بریم یکی از اهدافش کمک به تازه ترین دستاوردها است که ذهن ما چطور کار می کند.

گفتنی است، شرکت در همایش رایگان می باشد و ثبت نام الزامی است علاقه مندان می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر به آدرس philmind.ir مراجعه نمایند.

این همایش از اول تا سوم اسفنده به همت جهاددانشگاهی علوم پزشکی شهیدبهشتی برگزار می گردد.منبع:

1402/11/20
15:43:00
0.0 / 5
202
تگهای خبر: آموزش , هوش مصنوعی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان هوا فضا
هوا فضا هوافضا