هوافضا- علوم هوا فضا
لزوم ترویج بیشتر یك اقدام پزشكی ارزشمند

آگاهی ناچیز زنان حامله از اهدای خون جفت و بند ناف

آگاهی ناچیز زنان حامله از اهدای خون جفت و بند ناف

هوا فضا: اهدا و ذخیره خون بند ناف و جفت نوزاد، به دلیلهای پزشکی و درمانی به عنوان یکی از اقدامات مهمی که نیاز به ترویج بیشتر دارد مطرح است. پژوهشگران کشور این مساله را بوسیله سنجش آگاهی زنان حامله مورد مطالعه قرار داده و نتایج ناامیدکننده ای گرفته اند.به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، بخش های باقیمانده جفت و بند ناف که قرن ها به عنوان زباله پزشکی مطرح بوده اند، حاوی سلول هایی هستند که به عنوان سلول های بنیادی بند ناف شناخته می شوند. سلول های بنیادی، سلول هایی هستند که در یک محیط رشد مناسب می توانند به سلول های دیگر تمایز پیدا کنند. منبع سلول های بنیادی خون ساز می تواند مغز استخوان، خون محیطی و یا بند ناف و جفت باشد. بدنبال افزایش بیماری هایی که با سلول های بنیادی قابل درمان هستند، همچون بیماریهای هماتولوژیک، لوسمی ها، لنفوم ها، نقص های ایمنی اولیه، اختلالات متابولیک، اختلالات تولید مثلی و چسبندگی های رحمی، استفاده از سلول های بنیادی خون بند ناف بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

آن گونه که متخصصان می گویند، اجزای اصلی خون بند ناف شامل سلول های بنیادی خون ساز، سلول های بنیادی مزانشیمی، سلول های بنیادی شبه رویانی، سلول های اندوتلیال، لنفوسیت ها، سلول های کشنده طبیعی، سلول های دندریتیک و اریتروسیت ها هستند. نخستین پیوند سلول های بنیادی خون ساز بند ناف در یک پسر بچه مبتلا به صورتی کم خونی به نام آنمی فانکونی در حدود ۴۰ سال قبل انجام شده است. بعد از کشف خون بند ناف به عنوان منبع باارزش سلول های بنیادی، بانکهای خون بند ناف در سرتاسر جهان تأسیس شدند. بانکهای ذخیره خون بند ناف، ذخیره و نگهداری طولانی مدت واحدهای خون بند ناف و متعاقب آن بازیابی کافی سلول های عملکردی و زنده را بعد از ذخیره طولانی مدت انجام می دهند.

محققانی از دانشگاه علوم پزشکی زابل باتوجه به اهمیت موضوع فوق، تحقیقی را انجام داده اند که در آن میزان آگاهی و نگرش زنان حامله نسبت به ذخیره و اهداء خون بندناف مورد بررسی قرار گرفته است.

این مطالعه روی ۵۰۰ نفر از زنان حامله مراجعه کننده به بیمارستان ها انجام شده و ابزار گردآوری داده ها برای آن، پرسشنامه استاندارد بوده است.

بر اساس نتایج این پژوهش که در ماهنامه علمی پژوهشی «زنان، مامایی و نازایی ایران» متعلق به دانشگاه علوم پزشکی مشهد انتشار یافته اند، باتوجه به کاربرد سلول های بنیادی خون بند ناف در درمان بیماریهای مختلف، اطلاع رسانی و برنامه ریزی آموزشی مناسب بمنظور ارتقاء آگاهی و نگرش زنان حامله ضروری بنظر می رسد.

در این خصوص، فاطمه میرزائی، پژوهشگر دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی زابل و دو همکار دیگرش می گویند: «طبق یافته های ما، نزدیک به ۹۳ درصد از زنان شرکت کننده در این تحقیق، اطلاعات کافی راجع به ذخیره سازی و اهدای خون بند ناف نداشتند و تقریباً تمام آنها، دارای نگرش خنثی نسبت به این اقدام بودند».

به گفته این پژوهشگران، «با توجه به نتایج پژوهش و اهمیت و کاربرد سلول های بنیادی خون بند ناف در درمان بیماریهای مختلف، پیشنهاد می شود برنامه های آموزشی بمنظور ارتقای آگاهی و نگرش زنان حامله در حوزه ذخیره و اهداء خون بند ناف برنامه ریزی و اجرا گردند».

بر اساس این تحقیق، نداشتن دانش کافی می تواند منجر به حالت عاطفی منفی و ترس بالقوه در مورد غیراخلاقی یا غیرقانونی بودن استفاده از خون بند ناف گردد و این مسئله می تواند منجر به ایجاد نگرش منفی راجع به اهدای خون بند ناف گردد.

به عقیده میرزائی و همکارانش، «نگرش خنثی یا بی تفاوت که در مطالعه ما نیز مشخص گردید، ممکنست به سبب نداشتن اطلاعات کافی در حوزه کاربرد ذخیره خون بند ناف باشد. پس ارائه اطلاعات اولیه به زنان حاملگی که راجع به اهدای خون بندناف تصمیم نگرفته اند، ممکنست منجر به تصمیم گیری و افزایش احتمال اهدای خون بند ناف گردد».

منبع:

1402/11/24
08:42:02
0.0 / 5
363
تگهای خبر: آموزش , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
لینک دوستان هوا فضا
هوا فضا هوافضا