هوافضا- علوم هوایی
در نخستین روز از ری اكت ۲۰۲۴ چه گذشت؟

تازه ترین حرف ها در رابطه با ی هوش مصنوعی و چالش ها بر سر راه دانشجویان

تازه ترین حرف ها در رابطه با ی هوش مصنوعی و چالش ها بر سر راه دانشجویان

به گزارش هوا فضا، در اولین روز از رویداد ری اکت ۲۰۲۴ که با مرور آخرین دستاوردهای تکنولوژی در سراسر جهان همراه بود، در مورد موضوع هایی همچون چالش ها و مسیر میان دانشگاه و صنعت، آموزش زبان فارسی به هوش مصنوعی و غیره بحث شد.به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، این رویداد که در روز ۲۵ بهمن ماه ۱۴۰۲ با حضور اساتید، پژوهشگران و دانشجویان در دانشگاه صنعتی شریف افتتاح شد، به مدت سه روز و تا ۲۷ بهمن ماه ادامه خواهد یافت.

نخستین سخنران این رویداد علمی که اولین روز آن عصر چهارشنبه (۲۵ بهمن) به پایان رسید، بابک خلج، مدیر مرکز علوم داده دانشگاه شریف و استاد دانشگاه استنفورد، بود که ضمن اشاره به تنوع موضوعات عرضه های این رویداد، از کم رنگ شدن مرز بین حوزه های مختلف علمی در روزگار فعلی گفت و بیان نمود: از مرز دانشکده و دانشگاهی که در آن هستید، فراتر بروید.

او خطاب به دانشجویان حاضر اضافه کرد: اگر می خواهید خودتان را به حوزه ای خاص و باریک محدود کنید، در ادامه گرفتار مشکل خواهید شد.نخستین روز از رویداد دانشکده مهندسی برق دانشگاه صنعتی شریف با سخنان علیرضا جعفر، مدیر مرکز کارآفرینی این دانشگاه، ادامه یافت. او از دانشجویان حاضر در ری اکت ۲۰۲۴ خواست تا در خلال این سه روز از دریچه کارآفرینی و نوآوری به سخنرانی ها نگاه کنند و ضمن معرفی مرکز کارآفرینی دانشگاه شریف، بیان نمود: مشتری ها، خریدار فناوری نیستند بلکه فناوری راهکار هستند.

جعفر همینطور به نیابت از مرکز کارآفرینی این دانشگاه از دانشجویان دعوت کرد تا اگر ایده ای دارند برای طرح آن و دریافت حمایت در این راستا، به این مرکز رجوع کنند.در ادامه هم میترا فاطمی، دانش آموخته‌ی دانشگاه شریف و مدیر محصول فعلی شرکت دیوار، در اولین عرضه این رویداد با مبحث محصولات یادگیری ماشین محور، در شروع به تعریف محصول پرداخت و سپس از کاربرد الگوریتم های یادگیری ماشین در شرکت هایی همچون دیوار، اسنپ فود و تپسی گفت.

مروری بر محصولات داده محور، شناسایی کلاهبرداری با بهره گیری از الگوریتم های یادگیری ماشین در بیزنس های آنلاین و غیره همچون دیگر موارد مطرح شده در این عرضه بود.

محمد رسولی، مدیرعامل و بنیان گذار شرکت Aix۲ و فارغ التحصیل دانشگاه میشیگان هم در دیگر ارائه‌ی تخصصی روز نخست این رویداد در رابطه با هوش مصنوعی در صنعت، از ترکیب هوش مصنوعی با اقتصاد گفت.

این دانش آموخته دانشگاه صنعتی شریف همینطور ضمن عرضه توضیحاتی درمورد alternative investment (حوزه ای از سرمایه گذاری با قابلیت خرید و فروش سریع) از تاثیر هوش مصنوعی در این نوع سرمایه گذاری ها گفت و بر این تاکید کرد که هوش مصنوعی با تسریع فرآیندها می تواند به انواع سرمایه گذاری ها کمک نماید.

رسولی در عین حال یادآوری کرد: هوش مصنوعی هنوز آن قدر توانمند نشده که بتواند به انسان استراتژی بدهد.


در این رویداد همینطور بهروز بحرانی، استاد دانشگاه موناش استرالیا به عرضه ای آنلاین با مبحث "Grid forming inverters for future inverted-dominated grids" پرداخت.
در ادامه، محمدسعید مسیحا، دانش آموخته دانشگاه شریف و دانشجوی فعلی دکتری دانشگاه EPFL هم عرضه ای آنلاین با مبحث نظریه یادگیری ماشین داشت که در آن به صورت تخصصی به تشریح دو مساله درمورد بهینه سازی پرداخت.
بخش دیگری از اولین روز ری اکت ۲۰۲۴ به یک پنل با حضور مهدی فردمنش، استاد دانشگاه صنعتی شریف و مدیر لابراتوار پژوهشی الکترونیک ابررسانایی شریف (SERL)، ابوالحسن واعظی، استاد دانشگاه صنعتی شریف، پژوهشگر در دانشگاه استنفورد آمریکا و پژوهشگر برتر فرهنگستان علوم و محمدرضا عطار، معاون توسعه محصول شرکت کروز و پژوهشگر فوق دکتری در دانشگاه بیرمنگهام و امپریال کالج لندن به مبحث دانشگاه و صنعت اختصاص داشت.
در این پنل ضمن این که هر یک از استادان از تجربه های دانشگاهی یا صنعتی خود گفتند، به چالش انتخاب مسیر صنعت یا پژوهش دانشگاهی برای دانشجویان پرداختند.
ابوالحسن واعظی درمورد ورود هوش مصنوعی به دانشگاه و صنعت بیان نمود: دانشگاه در حوزه هوش مصنوعی از صنعت جلوتر است. هوش مصنوعی از دهه ۷۰، ۸۰ میلادی بود که وارد دانشگاه ها و خیلی دیرتر وارد صنعت شد. موضوعات علمی وقتی از دانشگاه وارد صنعت می شوند که مهم و پول ساز شوند و آن گاه است که حتی گاهی صنعت در همان مبحث از دانشگاه جلو می زند.
واعظی همینطور اظهار نمود: در حوزه پژوهش، در دانشگاه نسبت به صنعت، فشار کاری کم تری وجود دارد اما در عین حال مزایای مادی و تأثیرات بر آینده در صنعت بیشتر است.
محمدرضا عطار هم در پاسخ به چالش مطرح شده در این پنل با اعلان اینکه صنعت و علم یک طیف هستند و روبه روی هم نیستند، اظهار داشت: البته در کشور ما فاصله بسیاری بین دانشگاه و صنعت وجود دارد.
وی همینطور ضمن پرسش مطرح شده از جانب دانشجویان درمورد جایگاه صنعت خودروسازی ایران، با انتقاد از مدیران دولتی در این زمینه اظهار داشت که همان گونه که سایر صنایع با دیگر کشورها قابل مقایسه نیستند، صنعت خودروسازی هم نمی تواند با وجود شرایط و محدودیت هایی که در صادرات دارد با سایر کشورها مقایسه شود؛ اما میتوان گفت با این وجود وضعیت خوبی دارد.
مهدی فردمنش هم در این پنل به این که صنعت و دانشگاه مقابل هم نیستند اشاره و بیان نمود: صنعت مسیری تکاملی ست برای علوم جدید. این دو از هم دور نیستند و در یک مسیرند.
او که اعتقاد دارد میان دانشگاه و صنعت دوگانگی وجود ندارد و آنها با هم در هم زیستی هستند، اضافه کرد: انتظار سرمایه گذاری بر برخی مسائل توسط صنعت وجود ندارد و این ها باید از دانشگاه شروع شود.
فردمنش صنعت را باعث پیشرفت علم دانست و اظهار داشت: اگر به صنعت ضربه بخورد، به دانشگاه هم ضربه می خورد و بالعکس.دیگر عرضه این رویداد که توسط امیر اربابی، استاد دانشگاه Massachusetts Amherst آمریکا، انجام شد به این مورد که سیستم های Optic چطور ساخته می شوند، اختصاص داشت.

در بخش پایانی این روز نخست ری اکت سال جاری هم حامد طهمورسی، مدیر MCI NEXT، به صحبت در رابطه با مدلهای زبانی بزرگ، چالش آموزش و استفاده از آنها پرداخت و ضمن چالش ها و نحوه آموزش زبان فارسی به یک مدل زبانی بزرگ، چت باتی را معرفی نمود که می تواند به زبان فارسی با انسان مکالمه کند.
منبع:

1402/11/27
16:40:24
0.0 / 5
347
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
هوا فضا هوافضا