علوم هوا فضا
رئیس قطب علمی اقتصاد كشاورزی كشور تأكید كرد

لزوم تشکیل شاخه قطب علمی برای کمک موثر به منظور تحقق اهداف مهم اقتصاد کشاورزی

لزوم تشکیل شاخه قطب علمی برای کمک موثر به منظور تحقق اهداف مهم اقتصاد کشاورزی

به گزارش هوا فضا، رئیس قطب علمی اقتصاد کشاورزی کشور بر ضرروت تشکیل شاخه قطب علمی پیشنهادی که می تواند کمک شایانی در راستا تحقق اهداف مهم و اساسی اقتصاد کشاورزی کشور تاکید کرد.امیرحسین چیذری، در گفتگو با ایسنا، با اشاره به قانون افزایش بهره وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی مصوب مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: به باعث این قانون دولت مکلف است در جهت تحقق اسناد بالادستی (چشم انداز بیست سالة کشور، سیاست های کلی نظام و قانون سیاست های اجرائی اصل ۴۴ قانون اساسی)، زمینه ها، برنامه ها، تسهیلات و امکانات ارتقاء بهره وری و اصلاح الگوهای تولید و مصرف در قسمت کشاورزی و منابع طبیعی را فراهم و به مرحله اجراء درآورد.

وی افزود: قانون مذکور در جهت این حقیقت است که باتوجه به محدودیت منابع تولیدی بخصوص منابع آب امکان توسعه تولید از راه به کارگیری منابع تولیدی بیشتر مقدور نیست و افزایش بهره وری تنها راه دستیابی به تأمین غذای مورد نیاز جمعیت رو به افزایش کشور است.

رئیس قطب علمی اقتصاد کشاورزی کشور، با اعلان اینکه از طرف دیگر کمبود منابع مالی برای سرمایه گذاری و افزایش ظرفیتهای تولیدی یکی از محدودیت های جدی پیش روی توسعه اقتصادی در کشور است، اضافه کرد: افزایش بهره وری هم بدون افزایش سرمایه گذاری چندان مقدور و متصور نیست. در چنین شرایطی تعیین اولویت برای سرمایه گذاری و تخصیص منابع مالی محدود بر مبنای آن امری ضروری و قدمی در جهت استفاده کارمدتر از این منابع است. پس تشکیل قطب علمی اقتصاد کشاورزی کشور ضروریست.

چیذری، در ادامه اشاره کرد: استراتژی توسعه در واقع یک نقشه راه است که به دولت مردان، سیاستگذاران، افراد جامعه، سرمایه گذاران خصوصی و دولتی کمک می نماید تا برای دستیابی به اهداف مهم و کلیدی بخش کشاورزی که غالباً شامل بهبود بهره وری و رقابت پذیری، کاهش فقر روستایی، بهبود امنیت غذایی خانوارها، افزایش اندوخته های سرمایه ای خانوارهای روستایی و مدیریت پایدار منابع طبیعی است مسیر خویش را به درستی انتخاب کنند.

وی، تهیه نقشه راه را اولین قدم اساسی برای دستیابی به اهداف توسعه ای بلندمدت برای مشخص کردن مسیر برشمرد و تاکید کرد: بهبود بهره وری عوامل تولید در قسمت های اقتصادی و همچون بخش کشاورزی یکی از محورهای مهم تحقیقاتی کشور مصوب شورای عتف ایران است.

این عضو هیئت علمی دانشگاه تهران با اشاره به اینکه تعیین اولویت های سرمایه گذاری در قسمت کشاورزی یکی دیگر از محورهای تحقیقاتی تعیین شده توسط شورای مذکور است، در ادامه خاطرنشان کرد: بنابراین، تدوین برنامه جامع بهره وری و سرمایه گذاری برای بخش کشاورزی برمبنای تحقیقات و پژوهش های اصیل برای تحقق این دو محور مهم بسیار مفید و برای سیاستگذاران و برنامه ریزان بخش و اقتصاد کشور بسیار ضروریست.

منبع:

1402/12/17
13:53:01
0.0 / 5
241
تگهای خبر: سرمایه گذاری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
هوا فضا هوافضا