هوافضا- علوم هوایی

محصول زیست نانوفناوری به همت پژوهشگران پژوهشگاه رویان و دانشگاه شهید بهشتی طراحی و تولید شد

محصول زیست نانوفناوری به همت پژوهشگران پژوهشگاه رویان و دانشگاه شهید بهشتی طراحی و تولید شد

هوا فضا: محمدرضا قلمبران، عضو هیئت علمی دانشکده علوم و فناوری زیستی دانشگاه شهید بهشتی و روح الله فتحی، عضو هیئت علمی پژوهشکده علوم تولید مثل و گروه جنین شناسی پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی؛ محصول زیست نانوفناوری «نانوکامپوزیت آهن-زایلومانان» را طراحی و تولید کردند.به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، این محصول حاصل ۶ سال تحقیقات مستمر علمی و پژوهشی و همکاری مؤثر و موفق بین رشته ای مشترک بین پژوهشگران دانشگاه شهید بهشتی و پژوهشگاه رویان است.

محصول تولیدی نانوکامپوزیت آهن-زایلومانان یک ترکیب زیست سازگار پزشکی است که برای نخستین در دنیا و در کشور ایران تولید شده است. این محصول که روی حیوان نتایج قابل توجهی را در بهبود نتایج بلوغ آزمایشگاهی تخمک (IVM; In Vitro Maturation) و لقاح خارج رحمی (IVF; In Vitro Fertilization) داشته است و پیش آگهی خوبی جهت استفاده در بالین و روش های کمک باروری انسان ارائه می دهد.

این محصول به عنوان یک ترکیب جدید زیستی بهبود دهنده پروسه انجماد شیشه ای بافت، سلول های جنسی به ویژه تخمک و جنین موشی مورد استفاده قرار گرفته و سبب کنترل عوامل کشنده و بازدارنده رشد و نمو سلول و بافت ها در وضعیت انجماد و بعد از انجماد شده است. بزودی از این محصول در نمونه های انسانی مورد آزمایش قرار خواهد گرفت.

برخی از نتایج مطالعات و تحقیقات استفاده از این محصول در مجلات معتبر بین المللی در رابطه با علوم تولید مثل و در کنفرانس های بین المللی مانند «کرایوبیولوژی» چاپ و ارائه شده و گروه پژوهشگران آن در سال ۲۰۲۲ میلادی نیز موفق به گرفتن جایزه بین المللی محقق جوان از انجمن جهانی کرایوبیولوژی شده اند.

این محصول در سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران ثبت اختراع شده و پژوهشگران مذکور در صدد تولید در مقیاس نیمه صنعتی آن هستند تا از این طریق نیاز پژوهشگران علوم تولیدمثل، جنین شناسی و سایر محققانی که در حوزه ذخیره سازی نمونه های زیستی (مانند سلول و بافت) به روش انجماد کار می کنند را مرتفع سازد.

محصول تولیدی نانوکامپوزیت آهن-زایلومانان به شکلی طراحی و تولید شده است که می تواند در سایر نیازهای تحقیقاتی علوم پزشکی و صنایع غذایی کاربرد داشته باشد و در آینده نزدیک به لطف خداوند متعال گونه های جدیدتر و با کاربردهای متنوع تر از این محصول رونمایی خواهد شد.

شایان ذکر است، از دیگر دستاوردهای همکاری موفق گروه علمی و پژوهشی مذکور، پرورش نیروی انسانی مورد نیاز کشور بوده است، بطوریکه تا حالا چندین دانشجو، محقق و پژوهشگر کارآمد در مقاطع تحصیلات تکمیلی پسادکتری، دکتری و کارشناسی ارشد تربیت شده اند که تعدادی از آنها در مراکز تحقیقاتی داخلی مشغول بکار شده اند.
منبع:

1402/12/28
13:08:18
0.0 / 5
216
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
لینک دوستان هوا فضا
هوا فضا هوافضا