علوم هوا فضا
عضو هیئت علمی پژوهشكده علوم بهداشتی جهاددانشگاهی:

اطلاعات هوش مصنوعی در حوزه سلامت را به اشتراک نگذارید

اطلاعات هوش مصنوعی در حوزه سلامت را به اشتراک نگذارید

به گزارش هوا فضا، عضو هیئت علمی پژوهشکده علوم بهداشتی جهاددانشگاهی اظهار داشت: هوش مصنوعی حداقل در این بازه زمانی نمی تواند جایگزین اطلاعات دریافت شده از منابع معتبر و موثق مانند متخصصین سلامت شود. اطلاعاتی که در اختیار مردم قرار می گیرد، امکان دارد اشتباه باشد و سفارش هایی به افراد بکند که سلامتی آنها را تحت تأثیر قرار دهد، بنابراین مردم نباید این اطلاعات را به اشتراک گذارند.


سمیرا محمدی در گفتگو با ایسنا، در رابطه با نقش هوش مصنوعی در تولید محتوای حوزه سلامت اظهار داشت: هوش مصنوعی اطلاعات مورد نیاز مردم را با سرعت بالایی در اختیار آنها قرار می دهد. بعنوان مثال اگر فردی در زمینه های مختلف سلامت از مدیریت استرس گرفته تا تغذیه سوالی داشته باشد، می تواند از راه هوش مصنوعی در کوتاهترین زمان ممکن مشاوره دریافت کند. هوش مصنوعی به شیوه های مختلفی دراین زمینه ارائه خدمت می کند. بعنوان مثال، می تواند بعنوان یک دستیار مجازی عمل کند و برنامه های تمرینی شخصی، سفارش های تغذیه ای و مهارتهای مدیریت استرس را عرضه نماید و به افرادی که مشکلات سلامت روان دارند و یا با بیماریهای مزمن دست و پنجه نرم می کنند، پشتیبانی و راهنمایی های لازم کند.

ایشان سپس با اشاره به نحوه عملکرد هوش مصنوعی در زمینه سلامت بیان کرد: نحوه عملکرد هوش مصنوعی به این صورت است که با تحلیل حجم وسیعی از داده ها و استفاده از الگوریتم های پیچیده و حرفه ای، سفارش ها و پیشنهاداتی به کاربران در زمینه وضعیت سلامتی عرضه می کند. این الگوریتم ها طیفی وسیعی از عوامل مانند تاریخچه پزشکی فرد و سبک زندگی او را در نظر می گیرد تا سفارش های متناسب با هر فرد ارائه نمایند.

عضو هیئت علمی پژوهشکده علوم بهداشتی جهاددانشگاهی به تهدیدها نگرانی های هوش مصنوعی در زمینه تولید محتواهای سلامت اشاره نمود و اظهار داشت: باآنکه سرعت عرضه اطلاعات، مشاورها و پشتیبانی های شخصی و تخصصی که هوش مصنوعی در حوزه سلامت عرضه می دهد نشان دهنده تحولی بزرگ است؛ اما باید توجه داشت که هوش مصنوعی در کنار مزایایی که دارد محدودیت هایی هم دارد که سبب می شود حداقل در این بازه زمانی نتواند جایگزین اطلاعات دریافت شده از منابع معتبر و موثق مانند متخصصین سلامت شود. اطلاعاتی که از راه هوش مصنوعی در اختیار مردم قرار می گیرد، امکان دارد اشتباه باشد، منابع موثقی نداشته باشد و سفارش هایی به افراد بکند که سلامتی آنها را تحت تأثیر قرار دهد. اهمیت این مورد به حدی بالا است که اطلاعات غلط(misinformation) از جانب هوش مصنوعی بعنوان دومین مخاطره جهانی، در مجمع اقتصاد جهانی (World Economic Frum)، مطرح گردیده است.
محمدی در رابطه با ی آینده هوش مصنوعی در ایران و تهدیدها و فرصت های این تکنولوژی هم اظهار داشت: همزمان با رشد علم و تکنولوژی، در ایران هم همانند سایر نقاط دنیا دسترسی و استفاده از هوش مصنوعی برای تولید محتواهای سلامت درحال افزایش است. ازاین رو ضروری است آگاهی های لازم در مورد استفاده از هوش مصنوعی و احتیاط های آن به مردم داده شود. باید این آگاهی داده شود که اطلاعات دریافت شده از هوش مصنوعی از اعتبار کافی برخوردار نیست و نباید صرف استناد به آن عمل کرد، چونکه امکان دارد سلامت آنها تحت تأثیر قرار بگیرد. همینطور به مردم آموزش داده شود که اطلاعات دریافت شده از هوش مصنوعی را با اشخاص دیگر به اشتراک نگذارند، چونکه "دروغ سرعت دارد" و با به اشتراک گذاری اطلاعات دریافت شده از هوش مصنوعی به گسترش اطلاعات غلط سرعت می بخشند و این گونه ممکن سلامت عموم مردم تحت تأثیر قرار گیرد. اما متخصصین سلامتی که در عرصه تولید محتوا فعالیت می نمایند، می توانند از ظرفیت هوش مصنوعی برای سرعت بخشیدن به کارهای خود بهره گیرند. آنها می توانند پس از دریافت محتواهای تولید شده از هوش مصنوعی آنرا بازنگری و اصلاح کنند و بعد از اطمینان از صحت محتواها آنها را در اختیار مردم قرار دهند.منبع:

1403/01/09
16:58:05
0.0 / 5
150
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
هوا فضا هوافضا