علوم هوا فضا
در قالب رساله دكتری محقق شد؛

ورود پژوهشگران ایرانی به دیرینه شناسی جنایی برای اولین بار

ورود پژوهشگران ایرانی به دیرینه شناسی جنایی برای اولین بار

هوا فضا: بهره گیری از روش های علم دیرینه شناسی در پرونده های جنایی که نگاهی نوین در علم دیرینه شناسی است، برای اولین بار در کشور از طرف پژوهشگران دانشگاه تهران مورد بررسی قرار گرفت.به گزارش هوا فضا به نقل از دانشگاه تهران، دکتر رسول بابایی، دانشجوی دکترای دیرینه شناسی دانشگاه تهران توانست با موفقیت از رساله دکتری خود با عنوان «باستان شناسی جنایی: روش های ارزیابی جنایی در تحلیل و بررسی خشونت در بستر باستان شناسی» دفاع کند.
دکتر حسن کریمیان، استاد راهنمای این رساله و مدیر گروه دیرینه شناسی دانشگاه تهران در این خصوص گفت: «با تربیت این متخصص، زمینه همکاری مؤثر باستان شناسان با کارگاهان پلیس جنایی و دستگاه قضائی فراهم آمده است».
وی اضافه کرد: بعد از همکاری باستان شناسان با بازرسان سازمان ملل در کاوش قبور جمعی و تعیین کیفیت تدفین قربانیان جنایانت جنگی در بوسنی هرزه گوین و نیز گورهای جمعی عراق، زمینه همکاری باستان شناسان با پلیس جنایی فراهم آمد. این تجربیات تدریجاً منجر به تربیت باستان شناسان جنایی و تالیفات بسیار شد؛ به کیفیتی که در کشورهای غربی، این متخصصان در همکاری با سایر دست اندرکاران کشف جرایم، ضمن حفاری سیستماتیک و کشف آلات و ادوات مجرمانه موجود در صحنه های جرم، درباب کمیت و کیفیت وقوع جرم اظهارنظر می کنند.
دکتر کریمیان با اشاره به اهمیت دیرینه شناسی جنایی در کشف حقیقت، اظهار داشت: از آنجا که مدیریت صحنة جرم نخستین و حساس ترین مرحله در تحقیقات جنایی است، باستان شناسان جنایی قادر خواهند بود با بکارگیری روش های علمی کاوش، ضمن مطالعه دقیق مکان تدفین و اشیا مکشوفه، بازسازی های مفیدی برای درک دقیق تر صحنه جرم انجام دهند.
در انجام این رساله، که توسط سرهنگ بابایی، از افسران آگاهی ناجا انجام شده است، ضمن بهره گیری از تجربیات باستان شناسان غربی، بعد از مطالعه چند صد پرونده جنایی، ۴۹ مورد را در دستور کار مطالعات میدانی قرار داده و با بهره بردن از نتایج مطالعات میدانی، برای نخستین بار در کشور، پژوهشی بسیار دشوار در عرصه دیرینه شناسی جنایی انجام شد.
بر اساس یافته های این پژوهش، دیرینه شناسی جنایی می تواند به عنوان یکی از علوم کشف جرم در کنار پلیس و پزشکی قانونی کشور قرار گرفته و در کشف رازهای پنهان جنایت مورد استفاده قرار گیرد.

1403/02/05
12:34:52
0.0 / 5
184
تگهای خبر: دستگاه , سیستم , كیفیت , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
هوا فضا هوافضا