علوم هوا فضا

چهارمین نشست اخلاق پژوهش در خدمت توسعه علم و فناوری

چهارمین نشست اخلاق پژوهش در خدمت توسعه علم و فناوری

به گزارش هوا فضا، ایرانداک و مرکز نشر دانشگاهی چهارمین نشست از سلسله نشست های اخلاق پژوهش در خدمت توسعه علم و فناوری را برگزار می کنند.به گزارش هوا فضا به نقل از پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران چهارمین نشست از سلسله نشست های اخلاق پژوهش در خدمت توسعه علم و فناوری با مبحث «رویکرد خودقوم نگارانه انتقادی به داوری مقالات» و با سخنرانی دکتر علیرضا راستی، دانشیار زبان شناسی کاربردی، دانشگاه سلمان فارسی کازرون، سه شنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ از ساعت ۱۷ تا ۱۸: ۳۰ برگزار می گردد.
داوری مقالات توسط همتایان، افزون بر کمک به بهبود کیفیت آن، می تواند سردبیر را در تصمیم گیری منصفانه تر نسبت به سرنوشت یک مقاله مشخص یاری رساند.
از آنجایی که این امر در پاره ای موارد مستلزم اتخاذ نوعی تصمیم اصطلاحا با خطر بالا است، تهیه گزارش های داوری باید با رعایت بیشتر اخلاق پژوهش پیگیری شود.
در این سخنرانی با استفاده از دو لایه معناییِ تجارب داوری/داوری شدگی و قالب روایت اول شخص صحنه ای (اپیزودیک) و با اتخاذ رویکرد خودقوم نگاری انتقادی تلاش می شود با به چالش کشیدن بعضی انگاره های تثبیت شده از جانب نخبگان نشر، ضمن کوشش برای ایجاد حساسیت مثبت در ذینفعانِ درگیر در فرآیند مزبور، وظایف اخلاقی آنان را متذکر شود.
روایت نویسنده از داوری، با تبیین و نقد قدرت نامتقارن میان نقش های داوری و نویسندگی، بازتاب دیگردیسی حرفه ای وی از اتخاذ نگاهی فرادست به نویسنده و مسئولیت فردی وی در برابر محصول پژوهشی اش به نگاهی حاکی از همسانی حرفه ای و قائل بودن به مسئولیت مشترک اخلاقی در برابر پژوهش است. همچنین، تجارب او از داوری شدگی، ضمن نقد رویه موجود، سبب اتخاذ نگاهی جامع به داوری و هم رعایت بیشتر ادب منظورشناسانه در تهیه گزارش های داوری می شود. با عنایت به ماهیت انتقادی این نشست، در انتها نکاتی خطاب به سیاست گذاران و دست اندرکاران حوزة نشر آکادمیک عرضه خواهد شد.
سلسله نشست های اخلاق پژوهش با همکاری مرکز نشر دانشگاهی و پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک)، با مدیریت علمی دکتر علیرضا ثقه الاسلامی عضو هیئت علمی ایرانداک و مدیریت اجرایی حسین راست منش از مرکز نشر دانشگاهی، با هدف گسترش و ترویج ارزش های اخلاقی در پژوهش های علمی و دانشگاهی برگزار می گردد.
افزودنی است این نشست ها در پیوند https: //roomeet.ir/join/guest/room?id=PeXKW برای دانشجویان، استادان، پژوهشگران و علاقمندان، به صورت آزاد و مجانی برگزار می شود.


منبع:

1403/02/10
19:06:56
0.0 / 5
268
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
هوا فضا هوافضا