علوم هوا فضا
قائم مقام بنیاد ملی نخبگان خبر داد؛

پشتیبانی از تحقیقات ریسک پذیر و خطرپذیر نخبگان

پشتیبانی از تحقیقات ریسک پذیر و خطرپذیر نخبگان

به گزارش هوا فضا، قائم مقام بنیاد ملی نخبگان اظهار داشت: پییشنهاد تشکیل صندوق توسعه اثربخشی نخبگان و استعدادهای برتر با هدف پشتیبانی از تحقیقات خطرپذیر نخبگان از بندهای لایحه جامع پشتیبانی از نخبگان است.به گزارش هوا فضا به نقل از بنیاد ملی نخبگان؛ نشست مسؤلان بنیاد ملی نخبگان با تعدادی از نخبگان حوزه کار با حضور روح الله دهقانی فیروزآبادی رئیس بنیاد ملی نخبگان و سیدسلمان سیدافقهی قائم مقام بنیاد ملی نخبگان برگزار گردید.
سیدافقهی قائم مقام بنیاد ملی نخبگان در این جلسه ضمن اشاره به آئین نامه پایش و نگهداشت نخبگان اظهار داشت: بعد از ابلاغ آئین نامه جذب نخبگان از جانب هیئت وزیران، آئین نامه پایش و نگهداشت نخبگان به همت سازمان اداری و استخدامی کشور مصوب و ابلاغ گردید.
سیدافقهی با تکیه بر لزوم اجرایی سازی این آئین نامه و شناسایی فعال نخبگان اظهار داشت: بعضی از نخبگان در بدنه دستگاه ها، شرکت ها و بنگاه های اقتصادی حضور دارند اما از راه گزینش بنیاد، بعنوان نخبه خودشان را معرفی نکردند و در خوداظهاری ها مشارکت نداشتند، به همین جهت با همکاری سازمان اداری و استخدامی، آئین نامه پایش و نگهداشت نخبگان تدوین شد تا بتوانیم آنها را شناسایی و به جامعه نخبگان اضافه نماییم تا ضمن رصد مسیر پیشرفت، اقدامات تسهیلگر لازم جهت رفع موانع در راه فعالیت آنها را در دستور کار قرار دهیم.
ضرورت توجه به نخبگان فعال در قسمت خصوصی
قائم مقام بنیاد ملی نخبگان با اشاره به اینکه تدوین و جمع بندی شیوه نامه، وظیفه سازمان اداری و استخدامی است و بنیاد ملی نخبگان وظیفه پیگیری دارد، اظهار داشت: نمی توانیم تنها منتظر نتیجه مأموریت سازمان اداری استخدامی بمانیم چون که حیطه فعالیت این سازمان بخش دولتی است و این در حالیست که درصد زیادی از این نخبگان در قسمت خصوصی فعال می باشند.
سیدافقهی راه اندازی «خانه نخبگان» را محلی برای اجماع تفکر نخبگان علمی، کاری و دیگر عرصه های نخبگی در قسمت خصوصی و دولتی توصیف کرد و اظهار داشت: امسال راه اندازی خانه نخبگان را که از قدیم در سند استراتژیک کشور در امور نخبگان ذکر شده بود در دستور کار قرار داده ایم تا این امر به فعلیت برسد.
حاکمیت ساز و کار انتخابی در خانه نخبگان
وی در ادامه ضمن اشاره به این که خانه نخبگان به تفکیک استان ها تشکیل می شود، خاطرنشان کرد: در هر استان پنج کارگروه نخبگانی همچون کارگروه تولید و اشتغال تدارک دیده شده که ذیل آنها میزهای تخصصی مختلفی تشکیل خواهد شد و تلاش ما بر اینست که در مجموعه خانه نخبگان، ساز و کار انتخابی حاکم باشد به نحوی که جامعه نخبگانی به دست خود نخبگان اداره شود.
سیدافقهی با تکیه بر این که در بحث خانه نخبگان، بنیاد فقط در جایگاه سیاستگذاری و نظارت فعال است، هم اظهار داشت: بنیاد ملی نخبگان این مجموعه را رصد و حمایت می کند و بدون شک مزیت های طرح خانه نخبگان پس از رونمایی و اجرا برای نخبگان تمامی عرصه ها محرز خواهد شد.
وی همینطور از پیشنهاد تشکیل صندوق توسعه اثربخشی نخبگان و استعدادهای برتر اطلاع داد و اظهار داشت: لایحه جامع پشتیبانی از نخبگان ایرانی در کمیسیون دولت بعنوان نخستین قانون در پشتیبانی از نخبگان درحال بررسی است و با عنایت به این که شرکتهای خصوصی امکان دارد توان تحقیق و توسعه و عرضه بورسیه های تحصیلی و یا پشتیبانی از طرح های پژوهشی را نداشته باشند، پییشنهاد تشکیل صندوق توسعه اثربخشی نخبگان و استعدادهای برتر با هدف پشتیبانی از تحقیقات ریسک پذیر و خطرپذیر نخبگان و طرح های دیگر نخبگان در بندهای این لایحه عرضه شده است.
نخبگان کار و دانش مکمل یکدیگرند
قائم مقام بنیاد ملی نخبگان در انتها با تکیه بر این که همکاری با نخبگان کار، به جهت اشتراک تجربه، به درک و شناسایی دقیق مسائل و مشکلات می انجامد و برای تبیین نقشه راه بنیاد مفید است، اظهار داشت: نباید نخبگان کار و دانش را از هم جدا دانست چون که در عمل نسبت به هم مکمل هستند. خانه نخبگان با توجه به این مسائل، تجربه و دانش نخبگان تمام عرصه ها را جمع آوری می کند و انشالله با حضور فعال اعضای آن در دستگاه ها گام بزرگی در حل مشکلات و توسعه کشور برخواهد داشت.
شایان ذکر است، در این جلسه، نخبگان حوزه کار و صنعت به معرفی دستاوردهای خود در جهت توسعه اقتصادی کشور پرداختند و ضمن بیان انتقادات و پیشنهادات، اقدامات حمایتی لازم را از بنیاد ملی نخبگان مطالبه کردند.


منبع:

1403/02/13
11:44:20
0.0 / 5
154
تگهای خبر: دستگاه , ناسا
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
هوا فضا هوافضا