هوافضا- علوم هوا فضا
معاون علمی رییس جمهور خبر داد؛

بخشنامه پشتیبانی از نخبگان درون سازمانی تدوین و اجرا می شود

بخشنامه پشتیبانی از نخبگان درون سازمانی تدوین و اجرا می شود

هوا فضا: به گزارش هوا فضا، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور اظهار داشت: باتوجه به اهمیت بالای نخبگان و متخصصانی که در دل صنعت فعالیت می نمایند، امسال بخشنامه نخبگان درون سازمانی تدوین و اجرا خواهد شد.به گزارش هوا فضا به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، روح الله دهقانی در جمع کارگران نخبه برگزیده در جشنواره امتنان با اشاره به مفهوم نخبگی محدود به قشر دانشگاهی نبوده و جامعه کارگری برجسته ترین نخبگان کشور را به خود دیده است، اضافه کرد: تلقی عموم جامعه از نخبگان، افرادی است که دانشگاهی هستند، در صورتیکه نخبه محدود به قشر خاصی از جامعه نبوده و جامعه کار و کارگری ما بهره مند از وجود افرادی است که با تلاش، خلاقیت و نوآوری خود مفهوم تازه ای به نخبگی بخشیده اند.
وی با تأکید بر اینکه می بایست تعریف و بیان جامعه از کارگر نخبه شفاف و تبیین شود، افزود: در ادبیات و باور عمومی ما، کارگر کسی است که کار یدی و خدماتی انجامی می دهد، در صورتیکه عمده حاضران در این جمع از فارغ التحصیلان دانشگاهی و پژوهشگر هستند. پس یک مفهوم عمومی از کارگر داریم و یک مفهوم تخصصی اما بطور کلی تلقی و تعریف دقیقی از مفهوم کارگر وجود ندارد و کامل نیست
دهقانی با تکیه بر اینکه تشویق و سوق دادن همه جامعه به کارآفرینی، صحیح نیست، افزود: اشتغال جامعه به مشاغل مختلف در جامعه را می توان دو دسته دانست؛ دسته اول، اشتغال فرد کارآفرین و دسته دوم، افرادی که برای یک شرکت، سازمان یا صنعت کار می کنند. قبلاً هم بارها تاکید کرده ام که تشویق و سوق دادن همه افراد جامعه به کارآفرین شدن یک اشتباه بزرگ راهبردی است. کارآفرینی در نگاه اول یک مقوله شیک به نظر می آید، اما تمام نیاز کشور را پوشش نمی دهد و لزوماً به استعداد علمی ربط ندارد، بلکه ریسک پذیری بالا، تعاملات تجاری و … را طلب می کند. در مقابل، افرادی هستند که خداوند استعدادهای دیگری را در اختیارشان قرار داده همچون توانایی ایده پردازی، تحلیل و تفکر، تعمق و ریزبینی و خیلی از ظرفیتهای دیگر که تشویق چنین فردی به کارآفرین شدن، بطور قطع اشتباه است. بلوغ انسان این است که توانمندی خودرا بشناسد و در موقعیت مناسب به کار ببندد.
وی اضافه کرد: وقتی به فردی کارگر نخبه اطلاق می نماییم، منظور ما افرادی است که از توانمندی و خاصیت های منحصر به فردی برخوردار می باشند و در مجموعه خود یک نیاز را بسته به توانمندی ها و استعدادهایشان تامین می کنند.
دهقانی با اشاره به اینکه بسط مفهوم نخبگی از محیط فقط دانشگاهی و دانشگاهی به تمامی حوزه های نخبه پذیردر بنیاد ملی نخبگان بطور جدی دنبال می شود، افزود: بدنبال بسط مفهوم نخبگی از محیط دانشگاهی هستیم. فقط کسی که در دانشگاه است، نخبه شمرده نمی شود و سایر حوزه ها مانند صنعت، فرهنگ و هنر، مدیریت و کارآفرینی تعدادی از ساحت هایی هستند که با تدوین بخشنامه هایی در بنیاد ملی نخبگان، حوزه های جدید شناسایی و معرفی نخبگان خواهند بود.
رییس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به اینکه نخبگان کارگری، پیش قراولان حوزه نخبگانی کشور هستند، افزود: نوآوری چندین محیط دارد و در زمینه های مختلفی شکل می گیرد. نوآوری انواع مختلفی دارد که همچون آنها می توان به نوآوری در فرآیندها، نوآوری در محصول، نوآوری های برافکن و نوآوری های بهبوددهنده اشاره نمود. نوآوری ها در بستر مناسب خود رشد می یابند. بطورمثال نوآوری های بهبود دهنده در فضای شرکتها و مجموعه های صنعتی شکوفا می شوند. در یک محیط صنعتی و شرکتی، بهترین نوآوری ها و بهبودها به دست کسانی اتفاق می افتد که در آن محیط اشتغال دارند.
دهقانی با اشاره به اینکه ایده های نوآورانه و بهبود دهنده به دست نخبگان درون هر سازمان اتفاق می افتد، اضافه کرد: یکی از دلایلی که صنعت ما در بعضی موارد نسبت به دانشگاه ها احساس خوب ندارد همین جا است. نوآوری در صنعت قیدها و الزاماتی دارد که فرد نخبه دانشگاهی ممکنست ممکن است با آنها آشنا نباشد. همین موجب می شود که نوآوری دانشگاهی به تنهایی در بهبود صنعت کارآمد نیافتد؛ بنابرای نوآوری های درون سازمانی فقط توسط افرادی می تواند تأثیرگذار باشد که در آن سازمان فعالیت می نمایند.
وی با اشاره به تدوین بخشنامه نخبگان درون سازمانی در همین راستا اضافه کرد: باتوجه به اهمیت بالای نخبگان و متخصصانی که در دل صنعت فعالیت می نمایند، امسال بخشنامه نخبگان درون سازمانی تدوین و اجرا خواهد شد. نخبه همان کارشناسی است که در یک صنعت، یک پروسه را اصلاح می کند، یک محصول جدید ارائه می دهد، استانداردی را پیاده سازی می کند و صدها برابر هزینه ای که برای خودش می شود به آن صنعت سود می رساند، بطور قطع مصداق نخبگی است و بر همین اساس، بنیاد ملی نخبگان برنامه دارد تا بخشنامه ای را با هدف پشتیبانی از نخبگان درون سازمانی یا به اصلاح عام کارگران نخبه، تدوین و اجرا نماید. معتقدم نگهداشت نیروی انسانی نخبه کار، نسبت به سایر حوزه ها ارجحیت دارد و امیدوار هستم دوره بعدی که این جلسه برگزار می شود، پروسه شناسایی ارزیابی و پشتیبانی از نخبگان درون سازمانی و دیگر حوزه ها همچون نخبگان کارآفرینی و مدیریت، صنعت، فرهنگ، هنر و دیگر حوزه ها برقرار شده باشد.

1403/02/19
10:33:49
0.0 / 5
247
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان هوا فضا
هوا فضا هوافضا