علوم هوا فضا
قائم مقام بنیاد ملی نخبگان خبر داد:

رویداد گفتاورد ملی نخبگان برگزار می گردد

رویداد گفتاورد ملی نخبگان برگزار می گردد

به گزارش هوا فضا، قائم مقام بنیاد ملی نخبگان از برگزاری اولین رویداد گفتاورد ملی نخبگان آگاهی داد وگفت: گفتاورد ملی نخبگان بستری برای تقویت ایده های نخبگانی در امتداد گره گشایی از مسائل اساسی کشور فراهم می آورد.به گزارش هوا فضا به نقل از بنیاد ملی نخبگان؛ سیدسلمان سیدافقهی قائم مقام بنیاد ملی نخبگان در مراسم شصت و دومین سال جایزه البرز ویژه نخبگان و تجلیل از برگزیدگان علمی کشور (دانشمندان، فناوران، طلاب و دانشجویان) که در مرکز همایش های بین المللی صدا و سیما برگزار گردید، اظهار داشت: اثربخش بودن در اداره و در حل مسائل کشور با اهمیت ترین رسالتی است که نخبگان در وضعیت فعلی برعهده دارند و این امر موضوعی خطیر است که بارها تکرار شده و بحث پیرامون آن بسیار است.
وی در ادامه نخبه پروری را از دیگر رسالت های مهم نخبگان بر شمرد و اظهار داشت: نخبه پروری همیشه همچون وظایف نخبگان بوده، و این مسئله نیز مطالبه ای است جدی که نخبگان و اساتید دانشگاه و حوزه شاگرد پرور باشند و همتاپروری کنند که این مهم به مدد اخلاق و صفات حسنه ای که که متصف به آن هستند اتفاق می افتد.
ضرورت تمدن سازی و تکرار آن در کلام رهبر معظم انقلاب
قائم بنیاد ملی نخبگان سپس با بیان ضرورت تمدن سازی و تکرار آن در کلام رهبر معظم انقلاب اشاره کرد: بگفته رهبر انقلاب رسالت نخبگان عبور از شیب تندی است که در پیش دارند و باید از امکان خواستن و توانستن فرصت فعلی بهترین بهره را برد. اثرگذاری نخبگان در تمدن سازی بسیار اهمیت دارد و نخبگان باید در حوزه های داخلی و خارجی نقش خودرا ایفا کنند.
سیدافقهی با اشاره به اعتراضات انجام شده در دانشگاه های مطرح دنیا در محکومیت جنایات رژیم صهیونیستی در غزه اظهار داشت: نقش نخبگان در چنین شرایطی استفاده از بستر ارتباطی به وجود آمده و گفت و گو و روشنگری در جوامع است، این که هر یک به سهم خود پیام انقلاب و تمدن اسلامی را به گوش جهان و خصوصاً نقاطی که تحت سیطره رسانه های پرقدرت و امپراتوری رسانه غربی است برسانیم، امروز فرصتی بی بدیل است و انتظار می رود نخبگان در این مقطع نقش خودرا به درستی ایفا کنند.
نخبگان نقش خود در جدال تمدنی فهم و میدان عمل خودرا تعریف کنند
وی به شرایط اقتصادی حاکم بر کشورهای توسعه یافته اشاره و بیان کرد: کشورهای توسعه یافته با بدهی های کلان اقتصادی، کسری بودجه، انحطاط اخلاقی و سقوط بنیان خانواده، حرف از اداره جهان می زنند و این در حالیست که حادثه غزه سبک فکر لیبرال دموکراسی حاکم بر این کشورها را به چالش کشید، فرصتی برای ما و ارائه مدل مردم سالاری دینی، مدلی که انقلاب اسلامی ۴۵ سال برای به ثمر رساندن آن تلاش نموده و الان با وجود تلاش این کشورها، پرچم توحید و لا اله الا الله بلند شده است. بدین جهت امروز نخبه تراز کسی است که نقش خودرا در این جدال تمدنی فهم و میدان عمل خودرا تعریف کند.
سیدافقهی با تأکید بر ضرورت عبور از تقسیم بندی های حزبی و جناحی اظهار داشت: انقلاب اسلامی، پیشرفت، فناوری و اقتصاد را ابزاری برای رساندن انسان به کرامت خود می داند و این تفاوت انقلاب اسلامی با تمدن غرب است. آن چیزی که خط رهبری و امام است خط انقلاب اسلامی است که حالا پیام خودرا صادر کرده است. کسانی که امروز در منطقه می جنگند، پیام انقلاب را درک کرده اند و برای صدور پیام و آرمان آنکه کرامت انسانی است، پا به عرصه گذاشته اند.
گفتاورد ملی نخبگان؛ بستری برای تفاهم اجتماعی و رشد عمومی
وی در ادامه از اجرای برنامه گفتاورد ملی نخبگان در بنیاد ملی نخبگان و ایجاد ظرفیت برای نقش آفرینی نخبگان در حل مسائل اساسی کشور آگاهی داد و اظهار داشت: گفتاورد ملی نخبگان بستری برای شنیده شدن و تقویت ایده های نخبگانی فراهم می آورد، تا هم بتوان مدیریت کشور را دانش بنیان کرد و هم با اطلاع رسانی مناسب، بستر تفاهم اجتماعی و رشد عمومی را ایجاد کرد.
قائم مقام بنیاد ملی نخبگان با اعلان اینکه این برنامه تمام حوزه های نیاز کلان کشور همچون حوزه های اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی و… را که ورود به آن وظیفه نخبگان است مد نظر قرار داده است، اظهار داشت: در بنیاد ملی نخبگان از همه ایده ها و نقطه نظرات نخبگان در امتداد گره گشایی از رفع مسائل کشور استقبال می نماییم و تمام برنامه ها در همین راستا طراحی و برنامه ریزی می شود.
حمایت بنیاد ملی نخبگان از برگزیدگان جایزه البرز
وی ضمن تاکید بر اعتبار و قدمت جایزه البرز نیز اظهار داشت: بنیاد به عنوان نهادی حاکمیتی خودرا موظف به پشتیبانی از همه اقدامات معتبری می داند که در امتداد تکریم و پشتیبانی از نخبگان صورت می گیرد، بدین جهت برگزیدگان این رویداد به عنوان مخاطبان سطح یک بنیاد شناخته شده و حمایت می شوند.
سیدافقهی در آخر اظهار امیدواری کرد، جریان نخبگانی و توجهی که روز به روز در جامعه ما به نخبگان صورت می گیرد، اثرات و برکات خودرا به نفع کشورمان بوجود آورد.

1403/02/22
14:18:59
0.0 / 5
72
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
هوا فضا هوافضا