هوافضا- علوم هوایی

راه اندازی موسسه علم و فناوری شهید مسعود علیمحمدی

راه اندازی موسسه علم و فناوری شهید مسعود علیمحمدی

هوا فضا: مؤسسه تحقیقات علم و فناوری پروفسور شهید مسعود علیمحمدی در دانشگاه تهران افتتاح شد.به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، سید محمد مقیمی رئیس دانشگاه تهران در جریان سفر به مشهد مقدس در آئین افتتاح مؤسسه تحقیقات علم و فناوری پروفسور شهید مسعود علیمحمدی که با حضور منصوره کرمی همسر شهید علیمحمدی در شهرستان خواف استان خراسان رضوی برگزار گردید، اظهار داشت: دانشگاه تهران به عنوان یک دانشگاه جامع تلاش می کند در امتداد رفع دغدغه های صنعت، سبک جدیدی از تعامل دانشگاه و صنعت را عملیاتی کند.

رییس دانشگاه تهران با اعلان اینکه دانشگاه تهران به عنوان پیشگام دانشگاه های کشور در صدد رقم زدن الگوی جدیدی از رابطه دانشگاه و صنعت است، اضافه کرد: این الگو در قالب ایجاد ائتلاف های راهبردی بین دانشگاه و صنعت قابل پیاده سازی است. ائتلاف های دانشگاهی در مناطق مختلف کشور بمنظور پیوند با صنایع باید شکل بگیرد.

وی افزود: تا حالا در حوزه ارتباط صنعت و دانشگاه بیشتر تا سطح اجرای طرح ها و پروژه های تحقیقاتی کاربردی در تعامل اساتید دانشگاه و صنایع پیش رفته ایم اما در الگوی جدید ارتباط صنعت و دانشگاه اعتقاد داریم که لازم است از این مرحله عبور نماییم و وارد مرحله محشورسازی صنعت و دانشگاه شویم.

رییس دانشگاه تهران حضور اعضای شورای دانشگاه تهران شامل رؤسای دانشکدگان، دانشکده ها، پردیس ها و مراکز و مؤسسات وابسته به دانشگاه تهران در آئین افتتاح مؤسسه تحقیقات علم و فناوری شهید علیمحمدی در خواف را دارای یک پیام ویژه دانست و بیان داشت: ظرفیت شورای دانشگاه تهران پای کار آمده است تا بگوییم که ما آمده ایم با صنعت یکی شویم و دانشگاه آماده ممزوج شدن با صنعت است.

مقیمی با اشاره به این که ایران جزو ۱۰ کشور برتر دنیا در صنعت فولاد است، اشاره کرد: در حالی برخی کشورها نظیر کره جنوبی، ژاپن، آلمان و چین در صنعت فولاد در جایگاهی بهتر از ایران قرار دارند که منابع اولیه و معدنی مورد نیاز این صنعت در بعضی از این کشورها در حد صفر است و بطور عمده واردکننده مواد اولیه صنعت فولاد و همین طور واردکننده منابع انرژی برای صنعت فولاد هستند. ولی منابع اولیه و منابع انسانی که در ایران در دسترس مان قرار دارد مزیت ویژه ای برایمان به وجود آورده است؛ بدین سبب انتظار این است که جایگاه جهانی ایران در صنعت فولاد خیلی بهتر از وضعیت موجود باشد.

رییس دانشگاه تهران، تحقق چشم انداز قرارگیری ایران در لیست سه کشور اول دنیا در صنعت فولاد را مستلزم برقراری ارتباط ارگانیک بین حوزه علم و فناوری و این صنعت دانست و اشاره کرد: در دنیا میزان مصرف فولاد به عنوان یکی از معیارهای توسعه یافتگی کشورها شمرده می شود. در ایران بعد از صنایع پتروشیمی، صنعت فولاد به عنوان با اهمیت ترین صنعت شمرده می شود. همه اینها به ما پیام می دهد که در حوزه صنعت فولاد تلاش مضاعف نماییم و از این مزیت نسبی در کشورمان بهره بیشتری بگیریم.

وی عدم چاره اندیشی برای مخاطرات زیست محیطی صنعت را سبب ایجاد بحران های اقتصادی و اجتماعی فزاینده در محیط های پیرامون این صنایع دانست و بیان داشت: یکی از محورهایی که دانشگاه تهران می تواند در کنار صنعت فولاد قرار گیرد، تولید فولاد سبز است؛ که دانشکدگان علوم، دانشکدگان فنی، دانشکده محیط زیست و دانشکدگان علوم و فناوری های میان رشته ای می توانند دراین زمینه با محوریت مؤسسه تحقیقات علم و فناوری پروفسور شهید علیمحمدی نقش مؤثری ایفا کنند.

وی اضافه کرد: چالش دیگر صنعت فولاد، ناظر بر تامین مالی کسب وکارها و صنایع است که اگر این منابع بموقع و از طرق مبتکرانه و کارآفرینانه تامین شوند، حتما ارزش افزوده فراوانی به وجود می آورد. روش تامین مالی یک علم است که دانشکدکان مدیریت و دانشکده های اقتصاد و تجارت و تجاری دانشگاه تهران در حوزه تدوین نگاه مدون و جامع در حوزه تامین مالی می توانند به کمک صنایع مختلف همچون صنعت فولاد بیایند.

رییس دانشگاه تهران با تأکید بر این که صنایع علاوه بر مباحث فنی و اقتصادی، در عرصه های فرهنگی و اجتماعی و روانشناختی در بدنه صنعت و همین طور در تعامل با جامعه دارای مسائلی هستند؛ اشاره کرد: دانشکده های علوم اجتماعی، روانشناسی و علوم تربیتی، ادبیات و علوم انسانی، جغرافیا و غیره می توانند در حوزه حل این مشکلات راهگشا باشند.

مقیمی با اشاره به اجرای موفقیت آمیز طرح آبادانی و پیشرفت شهرستان خواف با رویکرد معیشت پایدار و توانمندسازی جوامع محلی در خواف که از طرف سرپرست مؤسسه کسب وکار اجتماعی دانشگاه تهران عملیاتی شده است، اشاره کرد: یک مؤسسه وابسته به دانشگاه تهران تا این حد توانسته است در حوزه محرومیت زدایی در خواف تأثیرگذار باشد، حال اگر کل ظرفیتهای دانشگاه تهران پای کار بیاید، تأثیرات تأثیرگذار باشد، حال اگر کل ظرفیتهای دانشگاه تهران پای کار بیاید، تأثیرات شگفت انگیزی برای این منطقه و کل کشور ایجاد خواهدنمود.

وی اضافه کرد: در دیدار هیأت رئیسه دانشگاه تهران با مخبر معاون اول رئیس جمهور، درباره ی ظرفیت دانشکده کارآفرینی و همین طور مؤسسه تحقیقات کسب وکار اجتماعی دانشگاه تهران در حوزه تدوین و اجرای الگوهای محرومیت زدایی در نقاط مختلف کشور گفتگو و تبادل نظر شد و ایشان از این طرح دانشگاه تهران استقبال نمودند. دانشگاه ها باید محوریت تمدن سازی در تمدن نوین ایرانی اسلامی را ایفا کنند و دانشگاه تهران در بحث تمدنی با الگواره نظام دانشگاهی که از تجربه دانشگاه جندی شاپور شروع می شود، باید محوریت و مسئولیت ویژه ای در بحث تمدن سازی ایفا کند. امروز خوشبختانه مشاهده می نماییم که بستر این همکاری بوسیله شرکت فولاد سنگان برقرار است و بدین جهت دانشگاه تهران نیز آمادگی دارد برای حل مسائل صنعت و مهارت ورزی دانشجویان با این شرکت وارد یک اتحاد و ائتلاف راهبردی شود.

وی افزود: وقتی از الگوی تمدنی صحبت می نماییم، همه عناصر تمدنی باید در الگوی تمدنی لحاظ شود و مردم حس کنند که وقتی صنعت فولاد در منطقه خواف توسعه می یابد، به همان نسبت رفاه و آسایش نه فقط اهالی این منطقه بلکه کل استان و کشورمان ارتقا پیدا خواهدنمود. انشا الله با بهره گیری از ظرفیتهای دانشگاه تهران بتوانیم کسب وکارهای پایین دستی و بالا دستی در رابطه با صنعت فولاد را در این منطقه و بین جوامع محلی توسعه دهیم و الگویی ایجاد شود که دانشگاه های دیگر هم دراین زمینه گام بردارند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، علی امرایی، مدیرعامل شرکت صنایع معدنی فولاد سنگان نیز در این آئین با اعلان اینکه شرکت صنایع معدنی فولاد سنگان با سرمایه گذاری فولاد مبارکه جهت تامین پایدار مواد اولیه این شرکت به راه افتاده است، اظهار داشت: سنگان یکی از ۱۰ معدن بزرگ دنیا با ذخیره ۱.۲ میلیارد تن و بزرگترین معدن در ایران با ذخیره قطعی است و بخش اعظم مواد اولیه صنعت فولاد کشور در این منطقه تامین می شود.

امرایی با بیان این که طرح های توسعه فعال و در دست راه اندازی شرکت صنایع معدنی فولاد سنگان دارای ارزشی بیش از ۸۷۰ میلیون یورو است، اشاره کرد: مجوز طرح های توسعه ای آتی این شرکت با ارزش نزدیک به ۵۰۰ میلیون یورو نیز گرفتن شده است که در حین این توسعه، جهت توانمندسازی صنعت و ورود صنعت به حوزه های دانشی و همین طور رود دانشگاه به حوزه های عملیاتی، نیازمند همکاری دانشگاه ها هستیم.

مدیرعامل شرکت صنایع معدنی فولاد سنگان با اعلان اینکه آغوش صنعت به روی اندیشمندان و پژوهشگران دانشگاهی باز است؛ افتتاح مؤسسه تحقیقات علم و فناوری شهید علیمحمدی را بستری مناسب برای ساماندهی شرکت های دانش بنیان در کنار صنعت و همین طور پرورش دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری با رساله های کاربردی پژوهش محور در امتداد حل مشکلات صنعت دانست.

سید محمد مقیمی رئیس دانشگاه تهران و علی امرایی مدیرعامل شرکت صنایع معدنی فولاد سنگان در این آیین، علاوه بر افتتاح ساختمان مؤسسه تحقیقات علم و فناوری پروفسور شهید مسعود علیمحمدی، توافق نامه ای نیز امضا کردند. دکتر مهدی قربانی مسئول راه اندازی مؤسسه تحقیقات علم و فناوری شهید علیمحمدی، از حمایت های مادی و معنوی از پایان نامه ها و رساله های دانشجویی، اجرای طرح های پژوهشی در قالب پذیرش پژوهشگران پسادکترا و ایجاد شبکه همکاری بین محققین و اساتید دانشگاه تهران جهت تحقیقات بین رشته ای مورد نیاز صنعت به عنوان محورهای مهم این توافق نامه نام برد.

اجرایی کردن ماده ۱۳ قانون جهش تولید دانش بنیان، تدوین و اجرای کلان پروژه ها و طرح های آموزشی و پژوهشی در امتداد اولویت های تحقیقاتی صنعت، فراهم نمودن زمینه های لازم جهت اجرای دوره های کارورزی و مهارت ورزی دانشجویان، برگزاری دوره های آموزش آزاد کوتاه مدت مورد نیاز صنعت بمنظور ارتقای سطح مهارت های علمی و فنی کارکنان و مدیران صنعت و راه اندازی مؤسسه تحقیقات علم و فناوری پروفسور شهید علیمحمدی دانشگاه تهران با مشارکت صنعت از دیگر محورهای این توافق نامه است.

واگذاری نظارت، پایش و ارزیابی کلان پروژه های شرکت فولاد سنگان با محوریت اساتید دانشگاه تهران در عرصه های زیست محیطی و انتقال تکنولوژی و ارتقای راندمان تولید در صنعت مورد توافق طرفین قرار گرفته است.

رییس دانشگاه، اعضای هیأت رییسه و اعضای شورای دانشگاه تهران در جریان سفر به استان خراسان رضوی، از مجتمع فولاد سنگان و روند کارهای آن بازدید نمودند. در این مجتمع، سنگ از کوه با نوار نقاله به کارخانه کنسانتره منتقل و تبدیل به کنسانتره و پودر سنگ آهن شده و بعد از ذخیره سازی به کارخانه گندله سازی منتقل و بصورت ریلی و جاده ای به فولاد مبارکه اصفهان منتقل می شود.

منبع:

1403/03/01
08:52:52
0.0 / 5
341
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان هوا فضا
هوا فضا هوافضا