هوافضا- علوم هوایی
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی:

اتحادیه کشورهای اسلامی در عرصه کوانتوم شکل گیرد

اتحادیه کشورهای اسلامی در عرصه کوانتوم شکل گیرد

به گزارش هوا فضا، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اعلان اینکه سند کوانتوم باید زاییده عقل جمعی باشد، اظهار داشت: تدوین این سند در مرحله نهایی است و پیشنهاد می کنم به سبب بار مالی سنگین این دانش یک اتحادیه کشورهای اسلامی در عرصه کوانتوم شکل گیرد.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، عبدالحسین خسروپناه، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در همایش بین المللی فناوری های کوانتومی کوانتومی و کاربرد آن در صنعت که امروز هشتم خرداد ماه ۱۴۰۳ در سالن ابوریحان دانشگاه بهشتی برگزار گردید، ضمن عرض تسلیت رییس جمهور شهید و شهدای خدمت اظهار داشت: معتقدم وارد یک انقلاب سوم کوانتومی شده ایم که تلفیق فناوری های کوانتومی و هوش مصنوعی است. بنده هوش مصنوعی را فرانظریه و کوانتوم یک پارادایم میدانم. این دو دارای فناوری هایی است که تلفیق آن انقلاب سوم را به وجود می آورد.
وی با اعلان اینکه به سرعت حکمرانی و سبک زندگی ما تحت تاثیر کوانتوم قرار خواهد گرفت، اضافه کرد: اولویت حکمرانی ما اقتضا می کند سند جامع در عرصه فناوری کوانتوم داشته باشیم. حدود یک سال است که در شورای عالی انقلاب فرهنگی میز کوانتوم راه اندازی شده و توسط اساتید درحال نهایی شدن است.
خسروپناه افزود: این سند باید چند خاصیت داشته باشد که با اهمیت ترین آن، این سند باید زاییده عقل جمعی باشد و در تدوین آن تمام دانشمندان کشور در ایران، خارج ایرانی و حتی دانشمندان غیر ایرانی مشارکت داشته باشند. این کار بدون عقل جمعی استادان این حوزه میسر نخواهد شد و نمی توان ۱۰ نفر در شورا بنشیند و تدوین کنند. البته در مدیریت بنده این شیوه اشتباه پیاده سازی نشده است.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اعلان اینکه همه نهادهای مصرف کننده محصولات کوانتوم نیز باید در تدوین سند مشارکت داشته باشند، اظهار داشت: این گسستگی سند، دانش و دانشگاه از نهاد مصرف کننده فناوری کوانتومی اشتباه است.
استاد فلسفه اسلامی توجه به مسائل فلسفی، فقهی و اخلاقی را در تدوین سند کوانتوم ضروری دانست و بیان کرد: نمی توان مباحث اخلاقی را نادیده گرفت.
وی نسبت به مشارکت دستگاه های زیرربط همانند وزارت علوم، بهداشت، ارتباطات دانشگاه آزاد و غیره اصرار کرد و اظهار داشت: در سند باید به رشد زیرساخت ها خصوصاً لابراتوار های پیشرفته توجه زیادی کرد.
حجت الاسلام خسرو پناه بیان کرد: باید وضعیت و جایگاه فناوری کوانتوم در کشور، کشورهای منطقه و دنیا جمع آوری شود؛ البته در شورا وضعیت جهانی گرد آوری شده است. باید برای دانشمندان این رشته حرمت قائل شویم و توجه ویژه ای جدا از اعضای هیات علمی بودن به آنان شود. همچنین؛ پیشنهاد می کنم اتحادیه کشورهای اسلامی در عرصه کوانتوم شکل گیرد، چون هزینه این دانش سنگین و کار گسترده است، باید مدیریت شود. باید یک تشکیلات در این زمینه در جهان اسلام شکل گیرد و تقسیم کار شود.

1403/03/08
14:58:50
0.0 / 5
348
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
لینک دوستان هوا فضا
هوا فضا هوافضا