هوافضا- علوم هوایی
در نشست تخصصی عنوان شد؛

پروژه نوآورانه و فناورانه می تواند از اعتبار مالیاتی استفاده کند

پروژه نوآورانه و فناورانه می تواند از اعتبار مالیاتی استفاده کند

به گزارش هوا فضا، مدیر شبکه سیاست پژوهی مرکز تحقیقات سیاست های علمی کشور درباره ی استفاده از مشوق های مالیاتی اظهار داشت: پروژه های نظام مند، نوآورانه و فناورانه، می توانند از اعتبار مالیاتی بهره گیرند.به گزارش هوا فضا به نقل از مهر، دکتر ابوالفضل باقری در نشست تخصصی «روش ها و راهکارهای بهره برداری از ماده ۱۳ قانون جهش تولید دانش بنیان» در مورد این قانون اظهار داشت: در ماده ۱۱ این قانون موضوع اعتبار مالیاتی مطرح گردیده است و عنوان شده «معادل هزینه انجام شده برای کارهای تحقیق و توسعه، به عنوان اعتبار مالیاتی با قابلیت انتقال به سنوات آتی به شرکتها و مؤسسات متقاضی اعطاء می شود و معادل آن از مالیات قطعی شده سال انجام هزینه مذکور یا سالهای بعد کسر می شود. بخشنامه اجرائی این بند حداکثر ظرف سه ماه از تاریخ ابلاغ این قانون توسط وزارت امور اقتصادی و دارایی با همکاری معاونت علمی و فناوری رییس جمهور، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تهیه می شود و به تصویب هیأت وزیران می رسد. مسؤول نظارت بر اجرای این بند شورای راهبری فناوری ها و تولیدات دانش بنیان است».
وی اظهار داشت: بر طبق این قانون، هر هزینه ای که هر شرکتی (اعم از دانش بنیان و غیر دانش بنیان) در حوزه کارهای تحقیق و توسعه انجام دهد، هزینه های آن از مالیات نهایی آن شرکت کسر می شود.
مدیر شبکه سیاست پژوهی مرکز تحقیقات سیاست های علمی کشور در مورد ماده ۱۳ این قانون توضیح داد: ماده ۱۳ قانون جهش تولید دانش بنیان بر قراردادهای همکاری دانشگاه و صنعت تاکید کرده و عنوان شده که قراردادهای همکاری دانشگاه ها با جامعه و صنعت نیز می توانند مشمول ماده ۱۱ باشند. هم اکنون شیوه نامه های اجرائی این قانون نیز تدوین و تصویب شده است.
وی افزود: در این شیوه نامه علاوه بر مزیت های بند ب ماده ۱۱ قانون جهش تولید دانش بنیان، مزیت های خاصی برای قراردادهای شرکت های مالیات پرداز با دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و مراکز آموزش عالی دیده شده است.
سه خاصیت پروژه های مشمول استفاده از اعتبار مالیاتی
باقری با اشاره به خاصیت های پروژه های ارتباط با صنعت که مشمول مشوق های مالیاتی می شوند، توضیح داد: نخستین خاصیت این است که این پروژه ها باید خروجی مشخص داشته و هدفمند باشند. بطور معمول بیشتر پروژه ها در دانشگاه اینگونه هستند که محصول جدید، پروسه جدید یا خدمت جدید ایجاد می کنند. در صورتیکه محصول، پروسه یا خدمت جدید خلق نمی شود باید آنها را بهبود بخشند. البته به این شرط که این بهبود با دانش فناورانه انجام شده باشد.
وی درباب معیارهای تایید پروژه های تحقیق و توسعه مشمول استفاده از اعتبار مالیاتی اظهار داشت: این پروژه ها باید نظام مند باشند؛ به این معنا که پروپوزال داشته باشند و برای هر پروژه هدف، خروجی، روال، برآورد هزینه و... مشخص باشند. معیار دوم این است که موضوع پروژه ها نوآورانه باشد؛ به این معنا که در کشور باید برای نخستین بار انجام شده باشد و تکراری نباشد. اگر محصولی که هم اکنون موجود است، با پروسه جدیدی نیز صورت گیرد، نوآوری تلقی می شود. همین طور این پروژه ها باید فناورانه باشند و سطحی از فناوری داشته باشند.
باقری به هزینه های تحقیق و توسعه اشاره نمود و اظهار داشت: همه هزینه های تحقیق و توسعه به جز زمین و ساختمان، بر طبق این قانون می توانند به عنوان مشوق مالیاتی از مالیات پایانی شرکت کسر شوند. مهم ترین سرفصل هزینه ها، هزینه های نیروی انسانی است. هزینه های نیروی انسانی که کار تحقیق و توسعه انجام می دهد و در فهرست بیمه باشد آن قابل قبول است.
وی افزود: همین طور نرخ استهلاک ماشین آلاتی که در پروژه استفاده می شود نیز محاسبه می شود و بصورت اعتبار مالیاتی به شرکت برمی گردد. البته در صورتی این هزینه ها قابل قبول است که ماشین آلات داخلی باشند. همین طور هزینه استهلاک ماشین آلات خارجی که مشابه داخلی ندارند نیز می تواند در نظر گرفته شود. بعلاوه هزینه مواد اولیه، آزمون ها و نیز برای قابل قبول است.
در این جلسه جزئیات روش استفاده از تبصره مالیاتی در ماده ۱۳ قانون جهش دانش بنیان به تفصیل توضیح داده شد.


منبع:

1403/03/21
13:39:25
0.0 / 5
78
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لینک دوستان هوا فضا
هوا فضا هوافضا