هوافضا- علوم هوا فضا

تولید تجاری دشمنان طبیعی آفات كشاورزی توسط محققان دانشگاهی

تولید تجاری دشمنان طبیعی آفات كشاورزی توسط محققان دانشگاهی

به گزارش هوا فضا بعد از بررسی های چندین ساله و مشترك تیم تحقیقاتی دانشكده كشاورزی دانشگاه تربیت مدرس با گروه حشره شناسی دانشگاه بولونیا (ایتالیا)، دستیابی به تكنیك های پرورش انبوه و تجاری زنبورهای پارازیتویید برای كاهش جمعیت آفات امكان پذیر شد.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، دستیابی به تكنیك های پرورش انبوه زنبورهای پارازیتویید از اهمیت زیادی برخوردار می باشد. در این راستا مهندس مهران رضایی، دانشجوی دكترای گروه حشره شناسی كشاورزی، روش پرورش انبوه زنبورهای پارازیتوئید شته های آفت را در چارچوب رساله دكتری با راهنمایی دكترعلی اصغر طالبی و دكتر یعقوب فتحی پور و با به كارگیری كمترین نیروی انسانی و امكانات به ثبت رسانید.
وی در این خصوص اظهار داشت: استفاده بی رویه از آفت كش های شیمیایی اثرات جبران ناپذیری روی محیط زیست و موجودات زنده برجای می گذارد. بنابراین بهترین گزینه برای جایگزینی تركیبات شیمیایی، استفاده از روش بیولوژیك است. در این روش برای تولید محصول سالم و ارگانیك از موجودات زنده برای كاهش جمعیت آفات استفاده می شود. زنبورهای پارازیتوئید شته ها در محیط گلخانه یا فضای آزاد با پیدا كردن شته ها در بدن آنها تخم ریزی كرده و آنها را از بین می برند و هیچ گونه اثر سویی برای انسان ندارند.
انتظار می رود كه با تجاری سازی این روش گامی موثر در حوزه تولید عوامل كنترل بیولوژیك آفات كشاورزی برداشته شود و از استفاده بی رویه از آفت كش های شیمیایی و نتایج باقیمانده آنها در محصولات كشاورزی كاسته شود.
بر مبنای اعلام وزارت علوم، فرایند پرورش انبوه زنبورهای پارازیتوئید شته های آفت توسط مركز مالكیت معنوی و سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران، اعتبارسنجی شد و مورد تایید قرار گرفت.1398/11/06
22:09:43
5.0 / 5
4117
تگهای خبر: وزارت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
هوا فضا هوافضا