علوم هوا فضا

راه اندازی سامانه های كاربردی در حوزه اقتصاد دیجیتال

راه اندازی سامانه های كاربردی در حوزه اقتصاد دیجیتال

به گزارش هوا فضا ستاد توسعه فناوری های اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری موفق به راه اندازی سامانه های كاربردی در حوزه اقتصاد دیجیتال شد.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، روزی كه اقتصاد دیجیتال در دنیا پا گرفت، بسیاری از كشورها الفبای آنرا هم نمی دانستند؛ اما این اقتصاد پرشتاب بدون توجه به سنت ها و محاسبات كهن قدیمی، راه خویش را با شتابی دو چندان پیش گرفت و فراگیر شد. این فراگیری شامل همه جوامع همچون ایران شد و چند سالی است كه اهمیت آن بعنوان یكی از طریق های خروج از اقتصاد نفتی آشكار شده است.
اقتصادی كه برای ماندگاری خود به هم افزایی بازیگران این عرصه نیاز دارد. ستاد توسعه فناوری های اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری یكی از نهادهایی است كه بنا به مأموریت های خود در این چند سال اقدامات مختلفی را برای پیشبرد و توسعه اقتصاد دیجیتال در كشور انجام داده است.
این ستاد در سال 98 در قالب پشتیبانی از شركت های نوپای فعال حوزه اقتصاد دیجیتال، كوشش كرد تا با استفاده از ظرفیت های موجود در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری قسمتی از چالش ها و نیازهای موجود در این عرصه را شناسایی و برطرف كند.

حمایت از طرح ها و پروژه ها در زمینه فناوری های نوظهور
در امتداد تسهیل و تسریع شرایط برای استقرار، بهره برداری و ایجاد فرصت های كسب و كار در حوزه های تكنولوژی های جدید و نوظهور؛ این ستاد مبادرت به تشكیل كارگروه های تخصصی در رابطه با تكنولوژی های جدید در حوزه های هوش مصنوعی، بلاكچین، اینترنت اشیا و واقعیت گسترده و ایجادكمیته هایی درباب داده های عظیم و انقلاب چهارم صنعتی كرد.
این كارگروه ها در سال 98 مجموعا بیشتر از 40 جلسه تشكیل دادند كه در این جلسات باتوجه به اولویتهای متناسب با هر كارگروه طرح های پیشنهادی مورد بررسی قرار گرفت و در صورت برخورداری از ابعاد فناورانه و تجاری مناسب، نسبت به پشتیبانی از طرح های منتخب در چارچوب برگزاری فراخوان اقدام شد. در مجموع طی سال گذشه، بیشتر از 25 طرح در این عرصه ها به تصویب رسیده و مورد حمایت قرار گرفت.

حمایت و بومی سازی از فناوری های با ارزبری بالا
ستاد در سال قبل پشتیبانی از بومی سازی محصولات با فناوری های پیچیده ای در حوزه های میكروالكترونیك، فناوری اطلاعات، مخابرات و رباتیك كه همه این فناوری ها وارداتی بود را در اولویت كاری خود قرار داد.
امروز با حمایت ستاد، این فناوری ها به دست متخصصان و شركتهای توانمند داخلی به تولید رسیده و همین مبحث كاهش ارزبری زیادی را نصیب اقتصاد كشور كرده است. اولویت این پروژه ها در جلسات كارگروه مربوطه تعیین و پشتیبانی از طریق منابع ستاد صورت گرفته است.
به صورت مثال ستاد از بومی سازی فناوری های با ارزبری بالای «ساخت چیپ گذرنامه»، «پروژه ساخت روتر و سوییچ با فركانس بالا»، « ECU خودرو»، «پروژه های مربوط به كوانتوم» و «ساخت ذخیره ساز بومی» حمایت كرده است تا این فناوری ها در داخل كشورمان تولید شود.

انعقاد تفاهم نامه همكاری با شركت های بزرگ و فعال
یكی از مهمترین اقدامات ستاد در سال 98، انعقاد تفاهم نامه همكاری با شركت های بزرگ در حوزه ICT بمنظور عرضه خدمت به استارتاپ های منتخب خلاق و نوپا بود كه به باعث آن این خدمات بوسیله سامانه راه نوآوری با تخفیف ویژه و سوبسیت ستاد به استارتاپ ها عرضه خواهد شد.


حمایت از شتاب دهنده ها و بوت كمپ ها
باتوجه به این كه شتاب دهنده ها از اعضای اصلی زیست بوم فناوری، نوآوری و كارآفرینی كشور محسوب می شوند، ستاد توسعه فناوری های اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با پشتیبانی از 16 شتاب دهنده در كشور، توسعه این حلقه مهم زیست بوم را محقق كرد.
بررسی، حمایت و نظارت بر اجرای بیشتر از 26 بوت كمپ تخصصی در حوزه اقتصاد دیجیتال از دیگر اقدامات ستاد در سال قبل بود. بوت¬كمپ هایی كه نوعی دوره هایی جدی و پر از چالش های متفاوت در هر حوزه كاری هستند كه توانایی افراد در حوزه فعالیتشان را بالا می برند. این ستاد هم با هدف افزایش كارایی كسب وكارهای این حوزه مبادرت به پشتیبانی از برگزاری این بوت كمپ ها كرد.


ارزیابی و پشتیبانی از شركت های خلاق
طی سال قبل بیشتر از یكصد شركت خلاق در حوزه كسب و كارهای دیجیتال و فضای مجازی توسط ستاد توسعه فناوری¬های اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی احراز صلاحیت شد كه این شركت ها از حمایت های مادی و معنوی ستاد برخوردار شدند.

حمایت از رویدادهای در رابطه با حوزه اقتصاد دیجیتال
پشتیبانی از برگزاری بیشتر از 15رویداد كارآفرینانه در حوزه اقتصاد دیجیتال و انعقاد 12 موافقت نامه با صندوق های پژوهش و فناوری برای تأمین مالی پروژه های اولویت دار ستاد، از دیگر اقدامات این ستاد در سال 98 بود.

شركت در نمایشگاه های ملی و بین المللی
این ستاد با شركت در نمایشگاه های ملی و بین المللی در رابطه با حوزه اقتصاد دیجیتال همچون الكامپ، شهر هوشمند، جیتكس و غیره كوشش كرد تا اقدامات توسعه ای خود در حوزه اقتصاد دیجیتال كشور را با استفاده از امكانات فضای بین المللی تكمیل و تقویت كند.

چاپ گزارشات بررسی تجربیات جهانی استارتاپ های موفق
گزارش از مركز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در ادامه این فعالیت ها می توان به چاپ سلسله گزارشات بررسی تجربیات جهانی استارتاپی در حوزه های اولویت دار ستاد اشاره نمود.
در سالی كه گذشت، ستاد سلسله سامانه های نوآوری را با هدف خلق ایده، هدایت آن به سمت تولید محصول و در نهایت عرضه در بازار مخاطبان حوزه اقتصاد دیجیتال راه اندازی نمود. همینطور راه اندازی سامانه اینو كلوب كه بعنوان شبكه اجتماعی خاص منظوره درباب بازیگران و علاقمندان اكوسیستم های استارتاپی فعالیت می كند از دیگر برنامه های ستاد برای تقویت زیرساخت های حوزه اقتصاد دیجیتال در سال قبل بود.
آخر پیام


1399/01/05
23:47:31
5.0 / 5
3067
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
هوا فضا هوافضا