هوافضا- علوم هوا فضا
مقابله با شبه علم در بحران كرونا،

شبه علم همانند یك مكتب و فرقه مذهبی عمل می كند

شبه علم همانند یك مكتب و فرقه مذهبی عمل می كند

به گزارش هوا فضا یكی از مروجان علم با اشاره به چیستی ˮشبه علمˮ اظهار داشت: شبه علم همانند یك مكتب و فرقه مذهبی عمل می كند و طرفداران آن به دلیل ایمان به حقانیت باورهای خود سرسختانه از آنها دفاع می كنند. شبه علم بخصوص در كشور آمریكا، پیشرفته ترین كشور دنیا از نظر دانشورزی و فناوری، رواج بسیاری دارد و سازمان ها، انجمن ها، ناشرین و مطبوعات مختلف ویژه ای برای تبلیغ آن وجود دارد، به صورتی كه یك تجارت چند بیلیون دلاری را می سازند.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، دكتر محمدرضا توكلی صابری، مترجم و نویسنده با پیوستن به پویش #علمی_شو كرسی یونسكو در ترویج علم، یادداشتی را در صفحه اینستاگرامی "كرسی یونسكو در ترویج علم" منتشر نموده كه در بخشی از این یادداشت آمده است:
«شبه علم عبارت است از مجموعه نظریه ها و روش هایی كه برای توصیف موضوعات و پدیده های طبیعی به كار می رود، اما از روش علمی استفاده نمی نماید. شبه علم با داستان و افسانه علمی (science fiction) فرق دارد. افسانه علمی عبارت است از داستان هایی كه نویسنده آن در عالم خیال به خلق آنها می پردازد و هیچ گونه ادعایی در مورد واقعی بودن آنها ندارد.
كتاب های "ژول ورن" از نخستین داستان های علمی است كه نوشته شده است. خیلی از این داستان ها بر مبنای واقعیات علمی موجود نوشته شده و به پیشگویی های علمی در آینده پرداخته اند. برخی از نویسندگان این داستان ها دانشورزان برجسته ای بوده اند و برخی از تخیلات این نویسندگان هم صورت واقعیت پیدا كرده است (مانند رفت و برگشت انسان به ماه، استقرار ایستگاه های فضایی، ارتباط مخابراتی از راه ماهواره هایی كه به دور زمین می چرخند).
اما شبه علم همانند یك مكتب و فرقه مذهبی عمل می كند و طرفداران آن به سبب ایمان به حقانیت باورهای خود سرسختانه از آنها دفاع می كنند. شبه علم بخصوص در كشور آمریكا، پیشرفته ترین كشور دنیا از نظر دانشورزی و فناوری، رواج بسیاری دارد و سازمان ها، انجمن ها، ناشرین و مطبوعات مختلف ویژه ای برای تبلیغ آن وجود دارد، به صورتی كه یك تجارت چند بیلیون دلاری را می سازند. در زیر لیستی از آنها را می آوریم:
اختر بینی (احكام نجوم یا آسترولوژی)، مثلت برمودا، پاگنده، زمین صاف، زمین توخالی، كفن تورین، قدرت پیرامید، طالع بینی، بشقاب پرنده، شیء ناشناخته در حال پرواز (UFO)، موجودات هوشمند فرازمینی، تصادم جهان ها (ولیكوفسكی)، ارابه های خدایان (فون دانیكن)، زیستاهنگ (Biorythms) دیانتیكس، هومئوپاتی، استئوپاتی، كایروپراكتیس، طب سوزنی، قدرت كریستال، غول لاخنس، خم كردن فلزات با نگاه كردن به آنها و مدیتاسیون متعالی (transcendental meditation).
اما بعضی مانند فراروانشناسی (parapsychology) شامل ادراك فراحسی، روشن بینی (clairvoyance)، پیش آگاهی (precognition)، روان جنبشی (psychokinesis)، تله پاتی و احضار ارواح و ایمان درمانی حتی روش های علمی را هم قبول ندارند و خویش را فراتر از گنجانده شدن در قالب های علمی و ماورای روش های آن می دانند. در دو سه دهه اخیر شبه علم های وطنی هم به بازار آمده است، از آن جمله فرادرمانی، انرژی درمانی، آب درمانی و خیلی از شبه علم های دیگر كه بیشتر در زمینه پزشكی هستند و پسوند «درمانی» دارند.
بسیاری از كسانی كه به موضوعات فوق اعتقاد دارند یا به آنها اشتغال دارند، گاهی از اصطلاحات، نظریه ها و حتی ابزارها و وسایل علمی استفاده می كنند؛ اما در مجموع از رعایت معیارهایی كه آنها را جزو علم بشمارد، ناتوان هستند. مهم ترین تفاوت آنها با علم این است كه نظریات شبه علمی ابطال پذیر نیستند. یعنی اگر غلط باشند، با هیچ روشی نمی توان نادرست بودن آنها را نشان داد.»
به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، كرسی یونسكو در ترویج علم به منظور مقابله با شبه علم، اخبار غیرعلمی و باورهای غلطی كه این روزها پیرامون كرونا ویروس جدید در جامعه انتشار یافته، پویشی را به نام «#علمی_شو» راه اندازی كرده و از همه علاقه مندان به مباحث علمی درست، دعوت می كند با تولید و ارسال پیام های كوتاه صوتی، تصویری و متنی، در جهت جایگزینی اندیشه و رفتار صحیح علمی در جامعه به جای هراس از این بحران، این پویش را یاری كنند.
كرسی یونسكو در ترویج علم از صاحبنظران، متخصصان و نیك اندیشان دعوت كرده است از راه ایمیل كرسی به نشانی unescocps@gmail.com، صفحه اینستاگرام unescocps و كانال تلگرامی @unescocps به پویش "#علمی_شو بپیوندند.1399/01/06
12:39:10
5.0 / 5
3522
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
لینک دوستان هوا فضا
هوا فضا هوافضا