هوافضا- علوم هوا فضا
با برگزاری چالش هایی از سوی ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی صورت می پذیرد؛

كوشش برای طراحی سیستم تحریك غیر تهاجمی مغز برای درمان میگرن و اعتیاد

كوشش برای طراحی سیستم تحریك غیر تهاجمی مغز برای درمان میگرن و اعتیاد

به گزارش هوا فضا ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی معاونت علمی با برگزاری چالش هایی درصدد است تا طرح های محققان این حوزه در زمینه تحریك مغز را دریافت كند و بر این اساس بهترین راهكار را برای درمان مبتلایان به میگرن، اعتیاد و دردهای مزمن عرضه نماید.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، از جانب ستاد علوم و فناوری های شناختی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری چالش طراحی و ساخت یك سیستم تحریك غیرتهاجمی نواحی عمیق مغز طراحی شده است تا با حضور نیروی انسانی، مراكز تخصصی و زیرساخت های موجود در این حوزه مبادرت به پشتیبانی از نوآوری و خلاقیت های این حوزه شود.
توسعه فناوری تحریك غیرتهاجمی و عمقی مغز بعنوان ابزارهایی برای پژوهش در علوم شناختی و برای كاربردهای عام نظیر توانمندسازی شناختی، توسعه پژوهش بر روی مرزهای دانش و فناوری، تربیت نیروی انسانی متخصص و همینطور جهت دهی به فعالیت ­های تخصصی غیرهمگرا و ایجاد شرایط مناسب حضور قوی در عرصه بین المللی در زمینه ­های مختلف پژوهشی، صنعتی، و كاربردی از اهداف این چالش بشمار می رود.
در سال های اخیر، تحریك سلول ­های عصبی مغز با روش ­های مختلف غیرتهاجمی شامل تحریك الكتریكی، الكترومغناطیسی، نوری و فراصوتی بعنوان راه ­حل ­هایی مناسب برای بهبود اختلالات حركتی ناشی از سكته، اعتیاد، میگرن، افسردگی، وزوز گوش، دردهای مزمن و سایر موارد مشابه پیشنهاد شده است. با عنایت به میزان شیوع این اختلالات در كشور، فعالیت در حوزه ساخت ابزارهای تحریك غیرتهاجمی مغز، می­تواند اقدامی نویدبخش برای افزایش كیفیت زندگی این دسته از بیماران باشد.
برگزاری این چالش فرصتی است تا روش بهینه ای جایگزین تحریك تهاجمی مغز شود كه مبتنی بر كاشت پروب درون مغز طی یك عمل جراحی است. در روش غیر تهاجمی علاوه بر حذف خطرات ناشی از فرآیند جراحی و كاهش صدمات و عوارض جانبی، می توان نواحی مورد نظر را به صورت غیرتهاجمی تحریك كرد.1399/01/19
12:44:11
5.0 / 5
2731
تگهای خبر: فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
لینک دوستان هوا فضا
هوا فضا هوافضا