هوافضا- علوم هوا فضا

افزایش توان راه رفتن افراد معلول با ربات پوشیدنی

افزایش توان راه رفتن افراد معلول با ربات پوشیدنی

پژوهشگران یكی از شركت های دانش بنیان ربات پوشیدنی برای راه رفتن بیماران دارای ناتوانی جسمی معرفی كردند.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، مصطفی حوائجی، مدیر عامل این شرکت دانش بنیان، با اعلان اینکه با بهره گیری از توانمندی های علمی موجود در کشور موفق به ساخت ربات اسکلت بیرونی پایین تنه اکسوپد (Exoped) برای راه رفتن بیماران دارای ناتوانی در ناحیه پایین تنه شدیم، اظهار داشت: ربات اسکلت بیرونی اکسوپد «Exoped Robotic Exoskeleton» یک ربات توانبخشی ویژه راه رفتن افراد گرفتار کم توانی و ناتوانی در استفاده از اندام های پایین تنه است و به فرد در راه رفتن، نشستن و برخاستن کمک می نماید و می تواند بعنوان جایگزین ویلچر استفاده گردد.
وی افزود: این ربات در چارچوب دو نسخه درمانگاهی و شخصی ارائه شده است. نسخه درمانگاهی به همراه حامل نگهدارنده کاربر و نرم افزار ویژه کنترل ربات ارائه می شود و در نسخه درمانگاهی کاربر زیر نظر پزشک یا کارشناس توانبخشی از دستگاه استفاده می نماید.
بگفته مجری طرح، در نسخه شخصی این تجهیز توانبخشی، ربات به همراه عصا، باتری های قابل شارژ و کامپیوتر کنترل کننده داخلی ارائه می شود و کاربر می تواند از آن در منزل و بیرون از خانه استفاده نماید.
حوائجی با اعلان اینکه این ربات پوشیدنی قادر می باشد وزن بیمار را تحمل کرده و به زمین انتقال دهد، اشاره کرد: اکسوپد از چهار موتور الکتریکی پر قدرت در مفاصل لگن و زانو بهره می برد که قادرند پاهای بیمار را با الگوهای حرکتی گوناگون و سرعت های مختلف حرکت دهند. بدین سان کاربر قادر می باشد بدون نیاز به صرف انرژی چندانی راه برود.
برمبنای اعلام معاونت علمی ریاست جمهوری، وی کاربرد این ربات را برای افراد دارای فلج پایین تنه (paraplegia) و افراد گرفتار ضعف عضلانی و یا اختلال حرکتی در ناحیه پایین تنه، دانست و افزود: جهت استفاده از دستگاه لازم است کاربر توانایی کافی در کنترل بدن خود به کمک دست ها داشته باشد. نسخه درمانگاهی این محصول می تواند در آزمایشگاه های علوم اعصاب، توانبخشی، کاردرمانی و ارتوپدی فنی مورد استفاده قرار گیرد.1399/03/26
23:43:26
5.0 / 5
2762
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
هوا فضا هوافضا