هوافضا- علوم هوایی
از سوی معاونت علمی؛

۵ پایگاه تخصصی برتر همكاری با متخصصان ایرانی غیر مقیم معرفی گردید

۵ پایگاه تخصصی برتر همكاری با متخصصان ایرانی غیر مقیم معرفی گردید

به گزارش هوا فضا، معاونت علمی و فناوری اعلام نمود 5 پایگاه تخصصی برتر همكاری با متخصصان ایرانی غیرمقیم معرفی گردید.به گزارش هوا فضا به نقل از معاونت علمی و فناوری، استفاده از توانمندی متخصصان ایرانی خارج از کشور یکی از اولویت هایی است که معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به دنبال تحقق آن است. برنامه جدید همکاری با متخصصان ایرانی خارج از کشور در سال ۹۴ هم با همین هدف در معاونت طراحی شد. هر سال ۵ پایگاه برتر همکار در این برنامه بر طبق فاکتورهای مختلف ارزیابی و معرفی می گردند.
پلتفرم همکاری با متخصصان ایرانی خارج از کشور (connect) در سال ۹۴ با تمرکز بر ایجاد ارتباط و همکاری میان متخصصان ایرانی خارج از کشور و پایگاه های تخصصی داخل طراحی شده است. این طرح با هدف ایجاد رقابت موثر و همین طور هدایت درخواست ها به سمت پایگاه ها با عملکرد مطلوب تر اجرایی شده است.
در مدل ارزیابی پایگاه های تخصصی همکار، سعی شده است بوسیله استخراج دقیق شاخص ها و داده های مورد نیاز و باتوجه به جزئیات، ضمن برطرف نمودن نقصها موجود دوره های گذشته فرآیندی طراحی شود که نتایج حاصل از آن با دقت بالایی مورد استناد قرار گیرد به شکلی که بتوان نقشه راه تعامل با پایگاه های تخصصی همکار در آینده را برمبنای آن طراحی کرد.
«جمع آوری ساختارمند بازخورد متقاضیانی که در چارچوب این برنامه با پایگاه ها همکاری داشته اند» یکی از مواردی است که در برنامه جدید طراحی شده مدنظر قرار گرفته است. در این مورد سهم قابل توجهی از امتیاز پایگاه ها به این نظرات تعلق گرفته است. بازخوردها می تواند حس وفاداری متخصصان ایرانی خارج از کشور به این برنامه را افزایش دهد.
«تعریف فاکتورهای کارآمد و دقیق برای حسن عملکرد پایگاه ها» شاخص دیگری است که در بررسی عملکرد پایگاه ها به آن توجه شده است. این کار به افزایش رقابت میان پایگاه ها و بهبود سطح کیفی برنامه منجر خواهد شد.
«پرهیز از جانب داری در ارزیابی پایگاه ها» که به افزایش اعتماد به این نظام رتبه بندی می انجامد و «ایجاد بستری برای تجمیع سالانه آمار همکاریهای انجام گرفته در چارچوب این برنامه» از دیگر شاخص هایی است که در بررسی نحوه عملکرد پایگاه ها مورد بررسی قرار گرفته است.
کسب رتبه اول پایگاه تخصصی همکار توسط دانشگاه صنعتی شریف
بر اساس فاکتورهای مورد نظر دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه علم و صنعت ایران، دانشگاه تبریز، دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی و پژوهشگاه دانش های بنیادی به ترتیب رتبه های اول تا پنجم را به خود اختصاص دادند.
بهترین عملکرد در میان پارک های فناوری به پارک علم و فناوری دانشگاه تهران تعلق گرفته است و بهترین عملکرد در ستادهای فناوری هم به ستاد نانوفناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری رسید.
برنامه همکاری با متخصصان و کارآفرینان ایرانی خارج از کشور (international.bmn.ir) در چارچوب برنامه های کوتاه مدت و بلندمدت شامل برگزاری سخنرانی و کارگاه تخصصی، پسادکتری، استاد مدعو، فرصت مطالعاتی، جذب بعنوان هیات علمی، اشتغال در شرکت های دانش بنیان و تاسیس شرکت نوپا و پروژه جایگزین سربازی اجرایی می شود.
همچنین استفاده از ظرفیت متخصصان و کارآفرینان ایرانی خارجی از کشور برای رفع نیازهای شرکت های منتخب صادراتی و همین طور برون سپاری پروژه های خارجی به توسعه دهندگان داخلی و استفاده از ظرفیت صاحبان ایرانی شرکتهایHigh-tech در خارج از کشور بعنوان شریک تجاری شرکت ها داخلی در بازارهای هدف از دیگر برنامه های اجرایی این طرح است.
از دیگر محورهای اجرای این طرح می توان به ایجاد دیتا بانک تخصصی از متخصصان و کارآفرینان ایرانی خارج از کشور و شبکه سازی دانش آموختگان و کارآفرینان برجسته ایرانی بازگشته به کشور با هدف مشورت و همفکری درباب پیش برد طرح ها و برنامه های مرکز، تقویت رصدخانه مهاجرت ایران با هدف ارائه تحلیل های واقعی و برنامه ها و پیشنهادهای سیاستی متکی بر شواهد به سیاستگذران و پژوهشگران حوزه مهاجرت ایران اشاره نمود.


منبع:

1399/03/28
22:50:38
5.0 / 5
2040
تگهای خبر: دانش بنیان , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
هوا فضا هوافضا