علوم هوا فضا
رییس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران خبر داد

اجرای طرح پسا دكتری ویژه با همكاری 13 دانشگاه

اجرای طرح پسا دكتری ویژه با همكاری 13 دانشگاه

به گزارش هوا فضا رئیس صندوق پشتیبانی از پژوهشگران و فناوران اجرای طرح حمایتی پسا دكتری ویژه را در جهت همكاری دانشگاه های كشور با محققان داخلی و ایرانی ها مقیم خارج دانست و اظهار داشت: بر مبنای برنامه های حمایتی اجرا شده تابحال ۴۰۰ نفر از فارغ التحصیلان دانشگاه های برتر جذب دانشگاه ها شدند.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، دکتر ایمان افتخاری در نشست آنلاین امروز با اشاره به همکاری این صندوق با دانشگاه تربیت مدرس با اشاره به اینکه از ۵۶۱ طرح مصوب این دانشگاه از جانب صندوق پشتیبانی از پژوهشگران حمایت شده است، اضافه کرد: طرح های مصوب این دانشگاه شامل ۳۵ طرح پسادکتری، ۲ طرح پسادکتری معرفی شده از جانب بنیاد ملی نخبگان، ۴۵ طرح پسا دکتری تفاهم نامه ای، ۲ طرح پسا دکتری کرسی، ۹۸ طرح رساله دکتری، ۶ ثبت بین المللی اختراع طرح صنعتی، ۳ مورد پشتیبانی از همایش ها و رخدادهای علمی و ۴ گرنت پژوهشی می شود.
وی پشتیبانی از ۳ کرسی پژوهشی، ۵ مورد طرح بین الملل و ۳۵۸ طرح تحقیقاتی را از دیگر همکاریهای این صندوق با دانشگاه تربیت مدرس نام برد و خاطرنشان کرد: بر مبنای آمارها ۷ درصد طرح های مصوب این صندوق مربوط به این دانشگاه می شود ضمن آنکه ۷ درصد اعتبارات ما هم به طرح های مصوب دانشگاه تربیت مدرس اختصاص یافته است.
افتخاری با اشاره به امضای دو تفاهم نامه همکاری با این دانشگاه از امضای سومین تفاهم نامه اطلاع داد و اظهار نمود: در تفاهم نامه ای که امروز با حضور رئیس دانشگاه تربیت مدرس به امضا می رسد، زمینه های همکاری برای اجرای پسا دکتری ویژه فراهم خواهد شد.
رئیس صندوق پشتیبانی از پژوهشگران و فناوران، تمرکز طرح پسادکتری ویژه را در جذب نخبگان برتر شاغل در دانشگاه های کشور و همینطور نخبگان ایرانی خارجی از کشور در دانشگاه ها دانست و تصریح کرد: محتوا و ساختار پسا دکتری ویژه با پسا دکتری عادی یکسان است ولی در طرح پسا دکتری ویژه یک مرحله اضافه برای جذب دانشجویان برتر در دانشگاه‎ها دیده شده است.
وی در اینباره توضیح داد: برنامه پسا دکتری ویژه که هم اکنون در دستور کار صندوق پشتیبانی از پژوهشگران و فناوران کشور قرار دارد، شامل بسته های حمایتی می شود که به محققان تعلق می گیرد تا طرح تحقیقاتی خویش را بر مبنای آن اجرایی کنند.
افتخاری این بسته ها را شامل "حق التحقیق" و "پژوهانه" برای فعالیتهای پژوهشی و سفرهای علمی دانست و خاطرنشان کرد: بر مبنای تفاهم نامه با مراکز علمی، افراد برجسته و دارای صلاحیت که عملکرد درخشانی در این دوره داشته باشند، جذب دانشگاه ها خواهند شد.
رئیس صندوق پشتیبانی از پژوهشگران و فناوران مدت زمان طرح پسا دکتری ویژه را یک سال دانست که در صورت تایید و توافق این مدت زمان تا یک سال دیگر قابل تمدید خواهد بود.

افتخاری در پاسخ به این سؤال که طرح های پسا دکتری ویژه چگونه تعیین می شود، اظهار داشت: طرح های اجرا شده در این دوره، طرح های تحقیقاتی است که در دوره دکتری به بلوغ کافی نرسیده است و در مدت یک تا دو ساله این طرح ها به بلوغ فناوری خواهند رسید.
وی با اشاره به حضور ایرانی ها نخبه خارج از کشور، اظهار نمود: این دسته از افراد که تمایل به شرکت در طرح پسا دکتری ویژه دارند به صورت آنلاین در سامانه جذب وزارت علوم ثبت نام می کنند و در صورت درخواست دانشگاهی برای جذب هر کدام از افراد با بارگذاری معرفی نامه و درخواست دانشگاه در این سامانه امکان بهره برداری از این طرح را دارند.
رئیس صندوق پشتیبانی از پژوهشگران و فناوران با اشاره به اینکه این صندوق برای جذب ایرانی ها مقیم خارج شبکه ای را در این حوزه راه اندازی کرده است، خاطرنشان کرد: علاوه بر آن از جانب شرکت های دانش بنیان و دانشگاه ها اقدامات گسترده ای برای جذب این نخبگان اجرایی شده است.
وی تصریح کرد: بر طبق این برنامه ها تابحال ۴۰۰ نفر از فارغ التحصیلان دانشگاه های برتر جذب دانشگاه ها شدند. در گذشته تاکید بر جذب نخبگان از ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا بوده که هم اکنون این تعداد محدود شده است.
افتخاری اظهارکرد: به منظور پشتیبانی از طرح های پژوهشگران ایرانی مقیم خارج که کار تحقیقاتی خویش را در کشور اجرایی می کنند مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان اختصاص داده شده است.

به قول وی تابحال بسته حمایتی طرح پسا دکتری به ۱۲۰۰ نفر از فارغ التحصیلان برتر اختصاص داده شده است، ضمن آنکه با ۱۳ دانشگاه برای اجرای طرح پسا دکتری ویژه تفاهم نامه هایی را به امضا رساندیم.
منبع:

1399/05/17
21:36:18
5.0 / 5
1735
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
هوا فضا هوافضا