علوم هوا فضا

منطقه ویژه معدنی راه اندازی می شود

منطقه ویژه معدنی راه اندازی می شود

هوا فضا: با هدف ایجاد منطقه ویژه فناوری های معدنی در منطقه ویژه ربع رشیدی تفاهم نامه ای میان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با مدیر عامل این منطقه ویژه منعقد شد.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، با حضور کامبیز مهدی زاده، مدیر طرح توسعه نوآوری و فناوری های حوزه معدن و صنایع معدنی معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری و سعید غریب خواجه مدیر عامل سازمان منطقه ویژه ربع رشیدی تفاهم نامه ای با هدف ایجاد منطقه ویژه فناوری های معدنی منعقد شد.
در این تفاهم نامه دو طرف نسبت به همکاری در ایجاد منطقه ویژه فناوری در حوزه های زمین شناسی، معدن و صنایع معدنی، توسعه کارهای آموزشی، پژوهشی و ترویجی برای توانمندسازی مدیریت کسب وکارها، شرکت های دانش بنیان و استارتاپ های مرتبط و توسعه کارهای در رابطه با کارآفرینی و تجاری سازی فناوری های زمین­ شناسی معدن و صنایع معدنی توافق کردند.
همین طور معرفی کسب وکارهای فناورانه و نوآورانه برمبنای آمایش سرزمینی و مزیت های زمین شناسی معدنی استان، توسعه زیست بوم نوآوری و فناوری استان بوسیله جلب مشارکت جهت تامین زیرساخت های موردنیاز برای شکل گیری و توسعه فعالیت مؤسسات و شرکت های دانش بنیان و بهره گیری از ظرفیت ها، تجارب و توانایی‎ها در حوزه معدن و زمینه سازی جلب مشارکت بخش های خصوصی در امور معدن، تدوین بانک جامع اطلاعات معدنی استان و توسعه اپلیکیشن های معدنی و نرم افزارهای تخصصی موردنیاز از دیگر محورهای تفاهم نامه همکاری میان طرح توسعه نوآوری و فناوری های حوزه معدن و صنایع معدنی منطقه ویژه فناوری ربع رشیدی تبریز است.
در این مراسم کامبیز مهدی زاده، مشاور عالی معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، در مراسم امضای این تفاهم نامه اظهار داشت: ظرفیت های معدنی کشور همچون محورهایی است که می تواند موجب کم شدن اتکای اقتصاد به نفت شود.
وی ادامه داد: توسعه گردشگری معدن و ایجاد موزه معدن در استان آذربایجان شرقی و توسعه مشوق های طرح های فناورانه در حوزه زمین شناسی پزشکی می تواند همچون مواردی باشد که به موضوع همکاری دوجانبه تبدیل گردد.
مهدی زاده از استقرار دبیرخانه دائمی «فراخوان پشتیبانی از طرح های فناورانه معدنی» در منطقه ویژه علم و فناوری ربع رشیدی آگاهی داد و اظهار داشت: منطقه ربع رشیدی بعنوان پیش قراول حوزه های صنایع معدنی و معدن، با حرکت در راه فناوری های این حوزه می تواند گام بلندی در رونق اقتصاد دانش بنیان کشور بردارد. به همین دلیل و با استقرار دبیرخانه دائمی فراخوان پشتیبانی از طرح های فناورانه معدنی که مدتی پیش اعلام شد، تلاش می نماییم در راه توسعه فناوری های این حوزه گام برداریم.
مدیر طرح توسعه نوآوری و فناوریهای حوزه معدن و صنایع معدنی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در ادامه اضافه کرد: تلاش می نماییم تا مفاد این تفاهم نامه در کمترین زمان ممکن عملیاتی شود.
مهدی زاده با تاکید بر این که شاخص پیشرفت کشورها از ظرفیت های عظیم نفت، گاز و معدنی به سمت ایده های نوآورانه و فناوری تغییر یافته است، ابراز امیدواری کرد با همکاری و تعامل میان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با سازمان منطقه ویژه فناوری ربع رشیدی، گامی تازه در راه توسعه فناوری های حوزه معدن، تبدیل خام فروشی به ایجاد ارزش افزوده و توسعه پایدار پیموده شود.
برمبنای اعلام معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سعید غریب خواجه، مدیر عامل سازمان منطقه ویژه ربع رشیدی در بخش دیگری از این جلسه به ظرفیت های نهفته معدنی در استان آذربایجان شرقی اشاره نمود و اظهار داشت: بیش از ۵۰۰ میلیون تن ظرفیت صنعت مس، ۴۰ میلیون تن طلا و ۸۰ میلیون تن سنگ های تزئینی نمایانگر فقط قسمتی از صنایع در رابطه با معدن در استان آذربایجان شرقی است؛ این ظرفیت با ورود نوآوری و فناوری به بخش صنعت می تواند زمینه ساز تحولی شگرف و شتاب دهنده توسعه کشور باشد.
منبع:

1399/06/16
23:05:06
5.0 / 5
2177
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان هوا فضا
هوا فضا هوافضا