هوافضا- علوم هوایی
با تلاش محققان كشور حاصل شد

ساخت دستگاهی برای شمارش لارو میگو با خطای 5 درصد

ساخت دستگاهی برای شمارش لارو میگو با خطای 5 درصد

به گزارش هوا فضا به منظور رفع چالش شمارش لارو میگوها به صورت اتوماتیكی و با دقت بالا تعدادی از پژوهشگران یكی از واحدهای فناور مركز رشد دانشگاه هرمزگان دستگاهی را برای شمارش لارو میگوها بر مبنای تقاضای بخش صنعت ارائه كردند كه با استفاده از برچسب زنی با خطای 5 درصد لارو میگوها را شمارش می كند.


فرزاد نادی، مدیر عامل این واحد فناور در گفت وگو با ایسنا با اعلان اینکه خیلی از مراکز پرورش میگو، در زمینه شمارش تعداد لاروهای میگو گرفتار چالش هستند، اضافه کرد: شمارش لارم ها همچون کارهایی است که به دفعات بالا در مراکز پرورش میگو انجام می شود، بدین جهت طراحی روشی برای مکانیزه کردن آن به شدت احساس می شد.
وی با اعلان اینکه هم اکنون شمارش لاروها به صورت دستی انجام می شود، اشاره کرد: به سبب تعداد بسیار زیاد خرید و فروش لاروها عملا شمارش تمام لاروها به صورت دستی غیر امکان دارد، بنا بر این در این مراکز لاروها را در کیسه هایی بسته بندی کرده و سه نمونه از بسته ها را بعنوان معیاری برای کل بسته ها شمارش می کنند و بر این اساس تعداد کل لاروها تخمین زده می شود.
نادی با تاکید بر اینکه این روش شمارش دقت بسیار پایینی دارد، افزود: روش های مختلفی مانند استفاده از سنسورها و اشعه ها برای این کار معرفی شده اند ولی به سبب اندازه بسیار کوچک لاروها این روش ها کارایی لازم را ندارند.
این محقق از ارائه راهکاری برای شمارش لارو میگو آگاهی داد و با بیان این که در این طرح، از تکنولوژی پردازش تصویر برای حل این مشکل استفاده شده است، توضیح داد: از چالش ها و مشکلات موجود در این روش می توان به نحوه نورپردازی، نحوه تصویرپردازی، حضور لاروها درآب، متحرک بودن لاروها و باریک و کشیده شدن شکل ظاهری لاروها اشاره نمود. در طرح پیشنهادی بمنظور غلبه بر این مشکلات، راهکار مناسبی ارائه شده است.
وی با اعلان اینکه در سیستم شمارش لارو میگو خطای آن کمتر از ۵ درصد است، افزود: در این روش برای غلبه بر نورپردازی از سیستم نورپردازی در کف استفاده کردیم که مشکلات تمرکز نور در یک ناحیه و تفاوت سطح روشنایی در مناطق مختلف تصویر را بطور کلی حذف کردیم، علاوه برآن به سبب نورپردازی در کف سایه لاروها تشکیل نمی گردد.
نادی تصویربرداری این دستگاه را به صورت عکس و فریم هایی از تصاویر دانست که ارتفاع دوربین و ابعاد ظرف در بهترین حالات محاسبه و انتخاب شده است و افزود: هر لاروی که توسط دستگاه شناسایی می شود، دایره ای در پیرامون آن کشیده می شود و با بهره گیری از تکنیک برچسب زنی مبادرت به شمارش لاروها در هر فریم از تصویر می کند.
این محقق افزود: در این دستگاه با اعمال روش قطعه بندی ابداعی و با بهره گیری از روش های آماری، نتیجه الگوریتم در خروجی نشان داده می شود.
نادی اشاره کرد: این دستگاه تنها برای شمارش لارو به کار می رود.
منبع:

1399/06/21
18:23:46
5.0 / 5
1879
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
هوا فضا هوافضا