هوافضا- علوم هوایی

كدام نانومواد بیشترین انتشارات را در سال 2019 داشته اند؟

كدام نانومواد بیشترین انتشارات را در سال 2019 داشته اند؟

هوا فضا: برمبنای آخرین آمارها گرافن بیشترین سهم از مقالات نانو را به خود مختص كرده است و بعد از آن نانوكامپوزیت ها و نانولوله ها در رده بعدی قرار دارند.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، مطابق استاندارد ISO/TS ۸۰۰۰۴ عنوان نانومواد به موادی اطلاق می شود که حداقل یک بعد آنها در مقیاس نانومتر (یک تا ۱۰۰ نانومتر) باشد یا ساختار درونی یا سطحی نانو ساختار داشته باشند و این مواد برمبنای مورفولوژی به دسته های کوچکتری از قبیل نانولوله، نانومیله، نانوصفحه، نانوکره و غیره تقسیم بندی می شوند.
برمبنای بررسی آماری سالانه استت نانو، نزدیک به ۱۹۰ هزار مقاله در رابطه با فناوری نانو در سال ۲۰۱۹ در بانک داده Web of Science نمایه شدند. از این تعداد ۳۴ هزار و ۶۵۰ مقاله یعنی حدود ۳۰ درصد از مقالات مربوط به گرافن می شود که در بازه زمانی ۱۰ ساله بعد از اعطای جایزه نوبل به خاطر سنتز و کشف خواص گرافن با سرعت شایان توجهی رشد کرده است.
رشد سالانه انتشار مقالات این نانوماده از ۴۰ درصد در سال ۲۰۱۴ به ۱۲ درصد در سال ۲۰۱۹ رسیده است.
بعد از گرافن، نانو کامپوزیت ها و نانولوله ها با ۲۲ و ۱۷ درصد بیشترین سهم از مقالات نانوی ۲۰۱۹ را به خود اختصاص دادند.
نانومواد با مورفولوژی هایی مانند نانوفوم و nanoonion و بروفین کمترین تعداد مقالات را دارند.
گرافین همچون نانومواد هم خانواده گرافن است که از سال ۲۰۱۳ شناسایی شد و با وجود اینکه هنوز مقالات آن اندک است، اما بیشترین رشد سالانه (۴۷ درصد) را داشته و از نظر میانگین ارجاعات نیز در سال ۲۰۱۹ جزو نانومواد برتر بوده است.

بعد از گرافین، نانو سیالات و نانو صفحات (نانوورق ها) به ترتیب با ۳۶ و ۲۴ درصد رشد سالانه در سال ۲۰۱۹ در رده های بعدی قرار دارند.
برمبنای اعلام ستاد توسعه فناوری نانو، بعضی از نانومواد نیز با افت توجه پژوهشگران روبه رو شدند و در سه سال قبل سهم رشد مقالات آنها منفی بوده است که می توان به لایه های خودآرا، درخت سان ها، سیم کوانتومی و چاه کوانتومی اشاره نمود.
منبع:

1399/06/22
12:57:57
5.0 / 5
1739
تگهای خبر: فناوری , ناسا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
هوا فضا هوافضا