هوافضا- علوم هوایی
در گفت وگو با هوا فضا اعلام شد

ساخت پهپادی برای انجام مأموریت های تجسس مرزبانی

ساخت پهپادی برای انجام مأموریت های تجسس مرزبانی

با هدف افزایش دقت در تجسس و افزایش ایمنی بیشتر، تعدادی از پژوهشگران كشور پهپادی را ارائه كردند كه با استفاده از دوربین و حسگرهای موجود می تواند عملیات تجسس و امدادرسانی را انجام دهد.


احمدرضا کرمی، مدیر فنی این شرکت سازنده پهپاد در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه پهپاد ساخته شده در این شرکت در حوزه امدادرسانی و تجسس است، اظهار داشت: این پهپاد با انجام عملیات تجسس در مواقع اضطراری و یا در مرزها، اشیا و افرادی که در منطقه هستند را شناسایی می کند.
وی افزود: در صورتیکه در منطقه مورد تجسس حادثه ای رخ داده باشد، این پهپاد می تواند در جاهایی که احتیاج به جعبه کمک های اولیه باشد، امدادرسانی کند، ضمن آنکه با استفاده از میکروفونی که بر روی این پهپاد نصب است، می تواند با ایستگاه زمینی ارتباط برقرار و موقعیت یابی کند.
کرمی، با اشاره به اینکه نمونه آزمایشگاهی این پهپاد ساخته شده است، خاطرنشان کرد: برد آن حدود ۱۰ کیلومتر و تست های لازم بر روی آن انجام شده است.
محقق این شرکت عرضه اطلاعات به صورت آنلاین را از دیگر قابلیت های این شرکت دانست و اظهار داشت: در صورتیکه افرادی در مرزها حرکت کنند، این پهپاد این توانایی را دارد که با دوربین، تجسس می کند و داده های کسب شده را به صورت آنلاین به ایستگاه زمینی ارسال می کند.
کرمی با اشاره به کاربردهای این پهپاد برای نیروی امنیتی توضیح داد: می توان بر روی سیستم های نیروهای انتظامی تگ نصب نماییم و یا پلاک خودرو های آنها را برای پهپاد تعریف نماییم و زمانی که نیروهای امنیتی در حال گشت زنی باشند، این ابزار پرنده با پردازش تصویر می تواند اعلام نماید که محدوده امن است و تحت کنترل نیروهای امنیتی قرار دارد.
وی افزود: علاوه بر آن در صورتیکه موجودی در منطقه در حال حرکت باشند که بعنوان شی ناشناسی تلقی شود، دوربین این پهپاد با حسگر و پردازش تصویری که دارد به ایستگاه زمینی گزارش می دهد که در منطقه مرزی یکسری از افراد و یا خودرو های در حال حرکت وجود دارند که از راه دوربین شناسایی نشده اند.
کرمی افزود: ایستگاه زمینی با مشاهده مستقیم تصویر در صورتیکه تشخیص دهد شی ناشناس، گله ای از حیوانات باشد که واکنشی نشان داده نمی شود؛ ولی اگر شی ناشناس خودرو و یا افرادی باشند که بخواهند از مرز عبور کنند، در این حالت اپراتور وضعیت را قرمز اعلام خواهد نمود و نیروهای امنیتی وارد عمل خواهند شد.
منبع:

1399/06/31
13:43:25
5.0 / 5
1826
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
هوا فضا هوافضا