علوم هوا فضا
معاون بنیاد ملی نخبگان مطرح كرد:

نخبگانی كه دفاع مقدس را به سنگر علم ترجیح دادند

نخبگانی كه دفاع مقدس را به سنگر علم ترجیح دادند

به گزارش هوا فضا معاون بنیاد ملی نخبگان با اعلان اینكه همه شهدا نخبه هستند، اظهار داشت: طرح هایی در بنیاد ملی نخبگان برگزار می گردد كه عناوین طرح ها، تداعی گر سابقه برجسته علمی برخی از شهیدان نخبه است.دکتر حسن سالاریه در گفتگو با خبرنگار مهر درباب شهدایی که نخبه بودند اظهار داشت: در حقیقت همه شهدا گرانقدر با تعریف بنیاد ملی نخبگان و سند استراتژیک کشور در امور نخبگان، نخبه هستند؛ برای اینکه نخبه فردی است که به اوج اثربخشی در راه خدمت به جامعه و کشور رسیده و طبیعتاً هیچ اوجی بالاتر از جان فشانی در راه وطن نیست.
معاون آینده سازان بنیاد ملی نخبگان با اعلان اینکه آمار دقیقی از دانشجویان برتر دانشگاه ها یا دانش آموختگان برجسته ای که به فوز شهادت نائل آمده اند در بنیاد ملی نخبگان نداریم، و اطلاعات ما بیشتر موردی بوده و جامع نیست، اظهار داشت: خیلی از تسهیلات بنیاد ملی نخبگان مزین به نام شهدایی است که در دوران حیات خود نیز از برجسته ترین فارغ التحصیلان دانشگاه های داخل و یا خارج و یا در حال تحصیل در برترین دانشگاه های کشور بوده اند.
سالاریه با اشاره به بعضی از تسهیلات بنیاد ملی نخبگان اظهار داشت: در بنیاد ملی نخبگان، تسهیلاتی به نخبگان اعطا می شود که این تسهیلات شامل رویدادهای رقابتی مساله محور، تسهیلات مربوط به پشتیبانی از دانشجویان مستعد دانشگاه ها، تسهیلات پشتیبانی از تشکیل هسته های دانشجویی مساله محور، و … اما نکته مهم این است که عناوین این تسهیلات مزین به برخی از شهیدان در بنیاد نخبگان شده است.
وی افزود: شهید بابایی، شهید وزوایی، شهید احمدی روشن، شهید رهنمون، شهید تهرانی مقدم، شهید شهریاری، شهید چمران، شهید احدی و شهید صیاد شیرازی همچون نام هایی هستند که تسهیلات ویژه دانشجویان، دانش آموختگان برتر دانشگاهی، پشتیبانی از جذب نخبگان و مستعدان در دانشگاه ها و پشتیبانی از دوره پسا دکتری و پشتیبانی از طرح سربازی دانش آموختگان برتر به نام این بزرگواران مزین شده اند.
وی با اشاره به حوزه هر یک از تسهیلات اظهار داشت: طرح شهید بابایی عنوان تسهیلات «حمایت از برگزاری رویدادهای رقابتی مساله محور»، طرح شهید احمدی روشن عنوان تسهیلات «حمایت از تشکیل هسته های مساله محور دانشجویی»، طرح شهید وزوایی عنون تسهیلات «شناسایی و پشتیبانی از داشنجویان مستعد تحصیلی»، طرح شهید رهنمون عنوان تسهیلات «شناسایی و پشتیبانی از دانش آموختگان برتر دانشگاهی»، طرح شهید تهرانی مقدم عنوان تسهیلات «حمایت از جذب دانش آموختگان برتر دانشگاهی در شرکت های دانش بنیان» است.
سالاریه افزود: طرح شهید شهریاری عنوان تسهیلات «حمایت از جذب دانش آموختگان برتر در دانشگاه ها و مؤسسات علمی»، طرح شهید چمران عنوان تسهیلات «حمایت از پسا دکتری دانش آموختگان برتر مقطع دکتری»، طرح شهید احدی عنوان تسهیلات «ادامه تحصیل دانش آموختگان برتر کارشناسی ارشد در مقطع دکتری بدون آزمون»، طرح شهید صیاد شیرازی عنوان تسهیلات «حمایت از دانش آموختگان برتر برای گذراندن دوره سربازی در چارچوب پروژه جایگزین خدمت» در بنیاد ملی نخبگان نامگذاری شده است.
وی اشاره کرد: در نام گذاری طرح ها و تسهیلات بنیاد ملی نخبگان به نام شهدای گرانقدر سعی شده است که عنوان طرح، تا حدودی تداعی گر سابقه برجسته علمی آن شهید بزرگوار نیز باشد. اگر زندگی نامه آن شهید بزرگوار مطالعه شود، دیده می شود که نوعی همبستگی بین نام و سابقه آن شهید با نوع تسهیلاتی که به نام آن شهید نام گذاری شده است وجود دارد.
معاون آینده سازان بنیاد ملی نخبگان اظهار داشت: این شهدا هر کدام سوابق نخبگانی بهادار ای پیش از شهادت خود داشته اند و در دوران دفاع مقدس هم نقش های بسیار مهم و کلیدی را ایفا کرده و در نهایت به درجه رفیع شهادت که اوج نقطه اثربخشی است نائل آمدند. پس از این حیث الگوهای بهادار ای برای ما و همین طور دانشجویان و دانش آموختگان کشور هستند.
وی با اعلان اینکه تعداد تسهیلات بنیاد ملی نخبگان محدود و شهدای دانشجو بسیارند، اشاره کرد: خیلی از فرماندهان دفاع مقدس از بین دانشجویان برجسته دانشگاه های کشور بودند که باید همیشه رشادت ها و جان فشانی آنها سرلوحه مسیر نخبگان و مستعدان دانشگاهی قرار بگیرد، بطور نمونه شهید قجه ای، شهید پیچک، شهید زین الدین، شهید حسن باقری، شهید وزوایی و بسیاری دیگر همچون فرماندهان رشید سپاه اسلام بودند که سنگر دفاع از اسلام و کشور را در مقطعی از زندگانی دانشجویی خود به سنگر علم ترجیح دادند و پس از به جا گذاشتن ماندگارترین اثر زندگی خود به فوز شهادت نائل آمدند.


منبع:

1399/07/04
12:52:31
5.0 / 5
1232
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
هوا فضا هوافضا