هوافضا- علوم هوایی

پیشنهاد معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور، در دولت بررسی می شود

پیشنهاد معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور، در دولت بررسی می شود

معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور پیشنهاد اصلاح آئین نامه طبقه بندی و تشخیص صلاحیت پیمانكاران و آئین نامه تشخیص صلاحیت مشاوران را به كمیسیون لوایح هیات دولت عرضه كرده است.


به گزارش هوا فضا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیات دولت، بر مبنای ماده (۳) آئین نامه اجرایی قانون پشتیبانی از شرکت ها و مؤسسات دانش بنیان و تجاری سازی نوآوری ها و اختراعات، شرکت های دانش بنیان از جانب کارگروه ارزیابی شرکت های دانش بنیان ارزیابی و تأیید می شوند که اسامی آنها بر روی سامانه رسمی کارگروه (pub.daneshbonyan.ir) اطلاع رسانی می شود.
همچنین، اعضای هیات علمی آموزشی و پژوهشی دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی شاغل در سمت های آموزشی و پژوهشی به استناد ماده (۲۲) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت، با اطلاع مدیریت دانشگاه برای داشتن سهام یا سهم الشرکه و عضویت در هیات مدیره شرکت های دانش بنیان، مشمول قانون راجع به منع مداخله وزرا و نمایندگان مجلسین و کارمندان در معاملات دولتی و کشوری نیستند.
ولی با وجود صراحت این ماده قانونی، سازمان برنامه و بودجه کشور برای شرکت های دانش بنیان که اعضای هیات علمی دانشگاه ها در آنها فعال می باشند، گواهینامه صلاحیت پیمانکاری و گواهینامه تشخیص صلاحیت مشاوران صادر نمی کند.
کارشناسان این سازمان در مورد دلیل این مورد به قانون راجع به منع مداخله وزرا و نمایندگان مجلسین و کارمندان در معاملات دولتی و کشوری و بند (ب) ماده (۱۹) آئین نامه طبقه بندی و تشخیص صلاحیت پیمانکاران و تبصره (۲) بند (ب) ماده (۹) آئین نامه تشخیص صلاحیت مشاوران استناد می کنند.
لذا به منظور رفع ابهام از این موضوع، معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور پیشنهاد اصلاح آئین نامه فوق را به هیئت دولت عرضه نموده است.
متن پیشنهادی این معاونت به شرح زیر است:
۱ - بند (ب) ماده ۱۹ آئین نامه طبقه بندی و تشخیص صلاحیت پیمانکاران به شماره ۴۸۰۱۳ت۲۳۲۵۱هـ مورخ ۱۱/ ۱۲/ ۱۳۸۱ به شرح زیر اصلاح گردد:
" ب- نداشتن ممنوعیت مقرر در قانون راجع به منع مداخله وزرا و نمایندگان مجلس و کارمندان دولت در معاملات دولتی و کشوری مصوب ۱۳۳۷. اعضای هیات علمی دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی برای داشتن سهام یا سهم الشرکه و عضویت در هیات مدیره شرکت های دانش بنیان از مفاد این بند مستثنی می شوند."
۲ - تبصره (۲) بند (ب) ماده ۹ آئین نامه تشخیص صلاحیت مشاوران به شماره ۲۰۶۳۷ت۲۸۴۳۷هـ مورخ ۲۳/ ۰۴/ ۱۳۸۳ به شرح زیر اصلاح گردد:
"تبصره ۲-شرکا و مدیران شرکت های غیردولتی و غیرعمومی نباید مشمول ممنوعیت قانونی معامله با دولت باشند. اعضای هیات علمی دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی برای داشتن سهام یا سهم الشرکه و عضویت در هیأت مدیره شرکت های دانش بنیان از مفاد این تبصره مستثنی می شوند."
منبع:

1399/07/16
21:15:50
5.0 / 5
1169
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
هوا فضا هوافضا